Vchádzam do kaviarne. Milujem intenzívnu vôňu kávy, zhlboka sa nadýchnem a hľadám miesto na sedenie. Keď vtom zakričí moje meno. Áno, počujem ho celkom jasne, blížim sa teda k nej..
Vitrínke s koláčmi. Nielen ma volá, ale aj hypnotizuje, točí sa dookola a ja pri nej v tranze strávim presne toľko minút, koľko trvá môjmu manželovi alebo kamarátke, kým ma dotiahne k stolu. Samozrejme s jedným alebo dvomi úlovkami. :)
Ovocie, cheescake, raw koláčiky a krémy.. To sú moji favoriti medzi sladkosťami.. Dnes vyhráva sladučký hustý krém s jemnou vanilkovo – levanduľovou chuťou a chrumkavou karamelovou kôrkou. Celosvetovo známy ako crème brûlée. Ide o typický francúzsky dezert a keďže k Francúzsku neodmysliteľne patrí aj levanduľa, spojila som tieto dve veci dokopy a vznikla vynikajúca a zaujímavá maškrta, ktorej len tak ľahko neodoláte..
Recepty na prípravu levanduľového sirupu som spísala pod receptom na krém. Ak levanduľový sirup nemáte, nevadí, iba ho vynechajte z receptu, výborný bude aj s čisto vanilkovou chuťou. “Bodky” v crème brûlée sú zrniečka vanilky, ktoré krému dodávajú tú úžasnú vanilkovú chuť. Viac o vanilkovom lusku a jeho využití píšem pod receptom.
Základ tohto spáleného krému – čo crème brûlée v preklade z francúžštiny znamená je mať doma flambovaciu pištoľ. Karamel totiž treba dorobiť už na hotovom upečenom kréme. Dá sa zapiecť aj pod grilom v rúre, treba mať ale misky v studenom kúpeli a grilovať iba pár sekúnd aby sa krém znova nepiekol.
Nie, cigaretový či cigarový zapaľovač nefungujú, krbový plynový zapaľovač funguje tak napoly – skaramelizovanie kôrky na kréme trvá príliš dlho a je nedokonalé. Vlastné skúsenosti… :) Jednoznačne odporúčam kúpiť si flambovaciu pištoľ, s ňou je to veľmi rýchly a jednoduchý proces.
60 g hnedého kryštáľového cukru
1 dl mlieka
½ vanilkového lusku
2 dl šľahačkovej smotany
5 žĺtkov
Štipku soli
3 lyžice levanduľového sirupu (recepty na sirup som spísala pod receptom na krém)
Trochu hnedého trstinového cukru na karamelovú kôrku
Ja vždy robím krém minimálne z dvoch dávok, sama zjem zopár misiek a keď k nám príde návšteva, vždy sa po ňom len tak zapráši.
1 liter vody
1 kg cukru (ja najradšej používam hnedý alebo trstinový, farba sirupu ale bude hnedá)
30 gramov sušenej levandule
Vodu s cukrom necháme zovrieť, pridáme sušenú levanduľu a varíme ďalších 5 minút. Necháme zakryté 15 minút, potom precedíme do čistých vyvarených fliaš a otočíme hore dnom. Môžeme pridať šťavu z 1 citróna. Skladujeme v chladničke.
1 liter vody
1 kg cukru – ak použijete biely, farba sirupu bude fialová, ak hnedý/trstinový, sirup bude nahnedlý
5 hrstí čerstvej levandule aj s vňaťou
1 PL kyseliny citrónovej
Vodu prevaríme, zalejeme ňou umyté a na kúsky polámané časti levandule a necháme prikryté stáť pri izbovej teplote 24 hodín. Potom scedíme, pridáme cukor, tesne pred bodom varu kyselinu citrónovú a znova prevaríme. Naplníme do čistých fliaš alebo pohárov a otočíme hore dnom. Necháme vychladnúť. Skladujeme v chladničke.
Mohol by vás zaujímať aj recept Červené thajské kari s ananásom >>
Možno vás prekvapí, že vanilkový lusk je vlastne plodom orchidei, ktorý fermetovaním a sušením nadobúda podobu akú nájdeme v našich obchodoch. Používa sa na dochucovanie veľkého množstva sladkých dezertov, jedál, nápojov, či dokonca voňaviek. V potravinárskom priemysle sa vo veľkom používa aj syntetická náhrada vanilkového lusku, ktorá je samozrejme lacnejšia, ale čerstvej a prírodnej chuti vanilky sa nič nevyrovná.
Vanilkový lusk sa na Slovensku dá zohnať takmer vo všetkých bioobchodoch, väčších supermarketoch, hypermarketoch (medzi prísadami na pečenie) a internetových obchodoch. Predáva sa väčšinou v balení po 2 kusy v „skúmavke“, alebo plastovom obale.
Vanilkový lusk pozdĺžne rozrežeme na polovicu a tupou stranou stranou noža vyškriabeme zrniečka z obidvoch polovíc lusku (väčšinou zostanú prilepené na noži). Z vanilkového lusku sa jedia iba tieto zrniečka, primiešavajú sa do krémov, cesta, peny atď. Po vyškriabaní zrniečok môžeme prázdny lusk vložiť do pohára s cukrom. Po pár týždňoch nám bude krásne voňať po vanilke. Alebo ich vyvaríme spolu s pudingom, či v horúcom mlieku, čím získame krásnu vôňu a lepšiu chuť. Pozor – tento obal vanilkového lusku nejeme, jedia sa iba jeho zrniečka!
Vanilková aróma harmonizuje myseľ, ukľudňuje, priaznivo pôsobí na psychiku.
Dobrú chuť! :)
Martina
NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:
E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>
E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>
E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>