Plavba výletnou loďou, to nie sú len tony dobrôt, kúpanie, zábava a relax. Podstatnú časť dovolenky tvoria výlety na miestach, kde kotví loď. Počas našej poslednej plavby výletnou loďou Aidanova loď kotvila na 4 Kanárskych ostrovoch – Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote a Gran Canaria a na portugalskom ostrove Madeira. Bol január, na ostrovoch priemerne 18 stupňov, ideálne počasie na výlety.
Je na vás, či sa počas kotvenia iba prejdete do mesta, alebo pôjdete na niekoľkohodinový, či celodenný výlet. Na lodi stále funguje život rovnako, čiže vrátiť sa môžete kedykoľvek na svoju kajutu, najesť sa v reštauráciách, či okúpať v bazénoch a vírivkách. Pokiaľ je však dobré počasie, je škoda stráviť celý deň na lodi. Veľa výletov trvá len 3 – 4 hodiny, stíhate si teda užiť aj výlety aj loď.
V tipoch ako pri plavbe ušetriť v e-booku Dovolenka na výletnej lodi >> som vám už písala, že sa neoplatí chodiť na výlety cez lodnú spoločnosť. Zbytočne zaplatíte aj dvojnásobok reálnej ceny. A tak sme riešili všetko až v prístavoch.
Kanárske ostrovy je súostrovie sopečného pôvodu, kde nájdete celoročne veľmi príjemné teploty. V najchladnejších mesiacoch začiatkom roka býva 16 – 20 stupňov, počas leta do 30. Kto nemá rád zimu, prípadne mu vadia príliš horúce letá, tu by si prišiel na svoje. Občas tu fúka a voda v oceáne nie je zrovna „vaňovo“ teplá (v zime do 20 stupňov, v lete cca 23), no ľudí tu vidíte kúpať sa celoročne. Patrí k nim až 13 ostrovov, najnavštevovanejšie sú tieto, o ktorých píšem v článku.
Keďže Kanárske ostrovy patria pod Španielsko a Madeira pod Portugalsko, stačí vám vziať si do lietadla občiansky preukaz. Redukcie do siete vziať netreba, žiadne špeciálne očkovanie riešiť takisto nie.
Na každom z týchto štyroch ostrovov, na ktorých sme boli, odporúčam požičať auto a prejsť si zaujímavé miesta, krásne pláže, skalné útesy, pozrieť si krajinu atď.
Najpopulárnejšie ostrovy sú Tenerife a Gran Canaria, kde je najviac hotelov a rezortov a krajina je najrozmanitejšia. Najkrajšie pieskové pláže má Fuerteventura, kde je menší turistický ruch a najzaujímavejší podľa mňa je Lanzarote, kde vidíte sopečnú činnosť z minulosti v celej svojej kráse.
Letenky kúpite cez Wizz Air (Budapešť – Tenerife, Viedeň – Tenerife, Katowice – Fuerteventura a Tenerife), Ryanair/Laudamotion (Viedeň – Gran Canaria, Fuerteventura, Tenerife, Budapešť – Gran Canaria), Eurowings (Viedeň – Fuerteventura). Ceny najlacnejších leteniek sa pohybujú priemerne od 100 do 150 Eur/spiatočnú letenku, môžete však natrafiť na akciu aj za 60 Eur. Let na niektorý z ostrovov trvá niečo cez 5 hodín. Ak nie ste skúsení v hľadaní leteniek (a organizovaní celej dovolenky bez cestovky), riaďte sa postupmi v Kompletnom návode na cestovanie bez cestovky, nech zbytočne nezaplatíte viac, než treba.
Preprava medzi ostrovmi – ak by ste nešli na takú plavbu výletnou loďou ako my, ale chcete sa pozrieť počas jednej dovolenky na viaceré ostrovy, prileťte na jeden z nich a na prepravu na ďalší ostrov využite prelety medzi ostrovmi, alebo sa medzi nimi preplavte trajektom.
Ubytovanie nájdete jednoducho cez Booking a Airbnb. Najlacnejšie dobre hodnotené ubytovania sa pohybujú priemerne od 20 – 30 Eur/osobu/noc, mnohé z ubytovaní majú k dispozícii bazén.
Kanárske ostrovy sú obľúbené aj na pobyty s deťmi, na viacerých miestach nájdete zátoky s pozvoľným vstupom, kde je more pokojné, a tak sa okúpu aj tí najmenší. Kvôli teplote mora je najlepšie ísť v lete, prípadne tesne po lete. Pre najmenšie deti sa odporúča Fuerteventura kvôli krásnym plážam, s väčšími si užijete na Tenerife a Gran Canarii, kde nájdete aquaparky, ZOOparky a iné aktivity pre deti.
Prečítajte si zopár tipov na výlety, na ktorých sme boli, aj zopár tipov na zaujímavé miesta, na ktoré sme nestihli ísť. Možno vás to ovplyvní v rozhodovaní sa, na ktorý z týchto ostrovov sa pôjdete pozrieť. Alebo vyskúšate rovnakú plavbu ako my?
Prileteli sme Wizz airom na letisko na juhu ostrova, autobusom treba ísť asi hodinu na sever do Santa Cruz de Tenerife, odkiaľ pláva výletná loď. Keďže sme mali prílet večer, rozhodli sme sa zostať na noc neďaleko letiska (ubytovanie sme si rezervovali cez Airbnb) a na druhý deň si užili veeeeľmi zaujímavý deň. Plávali sme totiž v ponorke!
Plavba ponorkou
V ponorke robí sprievodkyňu moja bývalá spolužiačka Dominika, a tak sme vďaka nej neplánovane zažili tento netradičný zážitok a plavili sa 30 metrov pod morom. Plavba trvala asi hodinu, bol to zaujímavý zážitok pre deti aj dospelých. Videli sme množstvo rybičiek, vraky lode, lávové pohorie, či kŕmenie rají sardinkami potápačom. Raje s ním doslova tancovali pod vodou, nuž, láska ide cez žalúdok aj v zvieracej ríši. :)
Cena je lacnejšia pri kúpe online – 47,70 Eur/dospelú osobu a 28,80 Eur za dieťa. Všetky info, lákavé video a možnosť rezervácie nájdete na ich stránke tu >>.
Playa de las Américas
Po plavbe ponorkou sme navštívili veľmi obľúbené letovisko plné klubov na juhovýchode Tenerife. Nájdete tu upravené pláže, promenády, reštaurácie a obchody, detské ihriská. Naozaj je tu krásne, určite sa tu chceme raz vrátiť.
Santa Cruz de Tenerife
Navečer sme prišli autobusom do Santa Cruz de Tenerife, kde sme nastúpili na loď, v noci už plávala na Fuerteventuru. Strávili sme tu tiež 2 dni po plavbe. Ide o jedno z dvoch hlavných miest súostrovia. Príjemné na prechádzky, v meste nechýba nákupná ulica, aquapark a množstvo reštaurácií. Túlali sme sa mestom, čo – to nakúpili. Obed sme si dali v malej rodinnej reštaurácii de Bocados v centre mesta, kde mali denné menu za 8,50 Eur. V cene bol šalát alebo polievka, hlavné jedlo, nápoj (víno, pivo alebo nealko) a káva alebo dezert.
Playa de las Teresitas
Autobusom č. 910 zo Santa Cruz de Tenerife sme sa odviezli na túto známu pláž, na ktorej je dovezený piesok zo Sahary. Cesta trvala asi 20 minút. Je to veľmi široká pláž, na ktorej v januári pri +18 stupňoch ľudia športovali, oddychovali, čítali knihy, niektorí sa aj kúpali. Je tam pár bufetov a kúsok od pláže sú reštaurácie. Veľmi príjemné miesto.
Sopka Pico del Teide
Ide o neaktívnu sopku, na ktorú sa dá ísť lanovkou (cesta trvá asi 8 minút a stojí 27 Eur/dospelú osobu) alebo si spraviť turistiku peši (vtedy si treba vopred online vypísať formulár, ktorý je zdarma, je to však povinné povolenie).
Navštíviť ZOO Loro Parque
Kde môžete okrem iného vidieť vystúpenie delfínov, kosatiek, tuleňov a i.
Turistika
Turistikovať môžete napríklad v krásnych kopcoch Las Montanas de Anaga.
Je tu aj vodný park (Siam park) a množstvo ďalších aktivít na pevnine aj na mori.
Na tomto ostrove nájdete najkrajšie pláže z Kanárskych ostrovov (nádherné sú napr. Corralejo a Sotavento beach). Kryštáľovo čisté more, piesočné duny so žltým pieskom, nájdete tu však aj typickú čiernu pláž. Suchá krajina s oranžovou hlinou pôsobí dosť neúrodne, darí sa tu však napríklad aloe vera a chovajú sa tu kozy na obľúbený kozí syr. Fuerteventura je tiež obľúbený ostrov pre surferov, windsurferov a kitesurferov, ak teda máte radi tieto vodné športy, tento ostrov je jasná voľba.
Hneď pri výletnej lodi bol stánok požičovne áut, kde sme si za 50 Eur/deň požičali menšie auto (nechceli žiadny deposit ani kreditnú kartu, kľúče sme večer iba hodili do schránky). Na letisku, ktoré je necelých 7 kilometrov od prístavu, si môžete rezervovať auto aj za polovičnú cenu na deň. Požičať auto je výborná voľba. Na ostrove sú viaceré miesta, ktoré stoja za návštevu.
Pláž Ajuy
Prvý cieľ nášho výletovania bola cca 40 minút vzdialená pláž s čiernym pieskom. Okolo pobrežia sú jaskyne vyformované morom, nájdete tu chodníčky na útesoch s úžasnými výhľadmi, naozaj krásne miesto. Pri sedení na kameňoch a hraní v čiernom piesku nás poriadne ošplechlo more, a tak sme sa tu príliš nezdržiavali a s mokrými zadkami a topánkami vrátili na loď prezliecť. A najesť, keď už sme tam boli. :)
Po ceste na loď sme sa zastavili pozrieť Aloe Vera plantáž.
Piesočné duny Coralles
Suchí a najedení sme vyrazili opačným smerom – k piesočným dunám Coralles. More burácalo, na oblohe sa odohrávalo predbúrkové divadlo pri západe slnka, do toho žiaril piesok z dún, boli sme úprimne očarení. Aj malý cestovateľ bol spokojný – pláže a pieskové duny = obrovské pieskovisko, kde sa dá bagrovať a presýpať piesok donekonečna, tak bol v siedmom nebi. A tak sme si tu trocha čarovali:
Čo ešte vidieť na ostrove Fuerteventura
Zaujímavé je napríklad múzeum syra – Museo del queso Majorero v meste Antigua (dozviete sa o histórii a súčasnosti výroby tradičného kozieho syra, súčasťou je kaktusová záhrada), alebo môžete ísť z mesta Corralejo katamaránom na výlet na ostrov Lobos (kúpať sa, pozorovať delfíny…), ak vás zaujíma história, nazrite do mesta Betancuria.
Prečítajte si tiež článok Výletnou loďou Aidanova na 4 Kanárske ostrovy a Madeiru
Tento ostrov ma z toho, čo sme z Kanárskych ostrovoch videli, zaujal asi najviac. Asi preto, že je taký jedinečný vďaka vulkanickej činnosti a návštevník tu vidí také zaujímavé miesta, aké nikde inde nevidel. Niekedy máte pocit, akoby ste sa ocitli na Marse, predovšetkým v národnom parku Timanfaya, kde 51 kilometrov štvorcových pokrýva stvrdnutá láva a sopečná pôda.
Po vystúpení z lode nás autobus odviezol spred lode von z prístavu, kde už stáli taxikári a fungovala informačná kancelária. S jedným z taxikárov sme sa dohodli na 4 hodinovom výlete za 80 Eur (cena je spolu za všetkých v taxíku). A čo sme videli?
Národný park Timanfaya
Najskôr nás zaviezol do fascinujúceho národného parku Timanfaya, plného stvrdnutej lávy a pohorí vytvorených sopečnou činnosťou. Jedna z 32 sopiek, ktoré vznikli v roku 1730 stále sála také teplo, že na ňom v reštaurácii na jej vrchole grilujú kurence, či robia show so striekajúcim gejzírom vody.
Do národného parku sa platí vstupné 12 Eur/dospelú osobu, v cene je asi pol hodinová jazda autobusom po úzkych cestičkách pomedzi stvrdnutú lávu s výkladom v angličtine. Bolo to naozaj pôsobivé.
Jazda na ťave neďaleko vstupu do parku Timanfaya
Tento zážitok mi stačil raz v Tunisku, a tak sme len sledovali ťavy putujúce sopečnou krajinou s ľuďmi na chrbtoch. Stretli sme aj stádo tiav kráčajúcich po stvrdnutej láve bez ľudí, priam svietili na tmavej pôde, zaujímavý pohľad.
Zelené jazero El Golfo
Zo sopečnej krajiny pripomínajúcej skôr život na Marse ako na Zemi sme sa presunuli k zelenému jazeru, ktoré je vďaka mikroorganizmom žijúcim v jazere prirodzene zelené. El Golfo leží na čiernej pláži, okolo nej je rozbúrené tyrkysové more a útesy, skrátka nádhera… Až sa mi slzy vtisli do očí, keď som to prvý raz zbadala. Určite sem choďte, keď budete na Lanzarote. Je to príjemná prechádzka po útesoch, môžete zísť aj dole na čiernu pláž. Nachádza sa tu tiež suvenírový obchod a pár žien predávalo na stolíkoch bižutériu.
Na Lanzarote je množstvo ďalších veľmi zaujímavých miest, aké inde nenájdete, ktoré sme žiaľ nestihli. Nabudúce. Napríklad kaktusová záhrada na juhu ostrova – El Jardin del Cactus s viac než 1400 kaktusmi z celého sveta. Vinice, úplne iné než u nás, zasadené do vulkanickej krajiny, chránené pred častým vetrom múrikmi z kameňa. Ak máte radi vínko, doprajte si návštevu vinice spojenú s degustáciou, rezervujte si ju napríklad tu >>.
Prípadne si choďte obzrieť Jameos del Aqua – umelecké a kultúrne centrum na severe ostrova, ktoré tvorí sústava jaskýň, reštaurácie, lagúna so vzácnymi morskými rakmi, umelo vytvorený bazén s palmami. Kúpať sa však v bielo-tyrkysovom bazéne žiaľ nedá, je totiž súčasťou umeleckého diela miestneho umelca. Vstupné je 10 Eur.
Po veľmi aktívnych prvých dňoch na predchádzajúcich ostrovoch (Tenerife, Fuerteventura a Lanzarote) sme tu zvoľnili tempo a šli sa len potúlať ulicami hlavného mesta Las Palmas de Gran Canaria. Môžete sa tu prejsť peši, alebo sa presúvať napríklad mestskými alebo hop on hop off autobusmi, ktoré majú stanovište aj v prístave. V meste je množstvo kaviarničiek, reštaurácií, niekoľkokilometrová pláž Las Canteras (na kúpanie je vhodnejšia pravá časť pláže), impozantná katedrála sv. Anny, parky, múzeá, obchody a iné.
Priatelia, čo tu už pár mesiacov žijú, mi s nadšením rozprávali, aký krásny je celý ostrov, toto sú ich foto. Je veľmi rozmanitý a ponúka nielen krásne pláže a veľké pieskové duny, ale aj hory, doliny, lesy, sopečný kráter, krásnu botanickú záhradu, ZOO, staré mestečká, či napríklad “malé Benátky”.
Množstvo ďalších tipov a zaujímavých info o Gran Canarii nájdete napríklad v tomto článku >>.
Pláže
Najobľúbenejšie rezorty sa nachádzajú na juhu ostrova Gran Canaria, sever je najlepší na turistiku a poznávanie krajiny. Napr. táto pláž Amadores v Puerto Rico je obľúbená hlavne u rodín s deťmi. Hotely sú orientované na rodinnú dovolenku a je tu množstvo reštaurácií s miestnou kuchyňou.
Na tento ostrov večnej jari som bola poriadne zvedavá. Teplotne je na tom veľmi podobne ako Kanárske ostrovy – v zime okolo 18 stupňov, v lete do 30. No na rozdiel od Kanárskych ostrovov, ktoré sú z väčšej časti suché, Madeira je poriadne zelený ostrov. Banánovníky, kríky, nádherné kvety. A tie útesy s výhľadmi na rozbúrené more, nádhera… Nie je to typická plážová krajina, zaujme skôr milovníkov turistiky.
S dvomi Nemcami z lode sme sa zložili po 25 EUR/dospelú osobu za cca 4 hodinový výlet taxíkom. Pozreli sme si viaceré krásne vyhliadky v okolí hlavného mesta Funchal, kde kotvila naša loď. Zaujímavá bola veľká sklenená terasa necelých 600 metrov nad morom a úžasným výhľadom na Funchal, krajinu okolo a more.
Lanovkou za 3 Eur/osobu od známej sochy Ježiša sme sa odviezli k moru, dali kávičku na terase a vychutnávali si šum mora a slnečné lúče, ktoré mi na Slovensku posledné mesiace dosť chýbali. Obdivovali sme útesy, kvety a banánovníkové sady.
Po výlete sme sa vrátili na loď, najedli sa v jednej z bufetových reštaurácií, požičali na recepcii kočík a šli sa peši pozrieť do hlavného mesta Funchal, ktorého centrum začínalo neďaleko prístavu. V prístave je aj múzeum Cristiana Ronalda, ktorý pochádza práve z tohto mesta.
Mesto má veľmi príjemné centrum na prechádzky s obchodíkmi, reštauráciami (ktoré nás z pochopiteľných dôvodov veľmi nezaujímali :)).
Madeira je úžasná na aktívnu dovolenku – požičiate si auto (rezervujte vopred, na mieste by ste platili viac) a jazdíte po ostrove, turistikujete po horách a útesoch, kúpete sa v prírodných bazénoch s morskou vodou alebo sa chodíte potápať, či pozorovať z lode delfíny alebo veľryby. Ubytovanie je najlepšie riešiť v apartmánoch cez Airbnb.
————————————
A čo povedať na záver? Táto rýchla ochutnávka piatich ostrovov počas plavby výletnou loďou naozaj stála za to a hlavne sa už teším, kedy sa tu opäť vrátime. Tentokrát na dlhšie. Ani neviem, ktorý z ostrovov vám mám odporučiť najviac. Asi by som na vašom mieste šla najskôr na ten, na ktorý kúpite najlacnejšie letenky, a spravila si na pár dní výlet (letecky/loďou) ešte aspoň na jeden z nich. Každý má niečo do seba. ;)
Maťa
NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:
E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>