Tehuľka cestuje – ako som cestovala počas tehotenstva

Tehotenstvo. Chvíle radostného čakania a tešenia sa na ten najcennejší malý poklad. Pokiaľ prebieha bez výraznejších problémov, môžete si ho užiť vrátane CESTOVANIA. Samozrejme, cestovanie v tehotenstve nie je pre každú tehuľku vhodné. Ak ale spĺňate aspoň tieto základné podmienky:

– neobjímate záchodovú misu od rána do večera
– nemáte zdravotné komplikácie a výsledky vyšetrení sú v poriadku
– cítite sa dobre a máte dostatok energie
– túžite ísť mimo domu
– viete, že vám cestovanie nespôsobí príliš veľké stresy,

Tak môžete začať plánovať dovolenku vo verzii 2 v 1. Musíte však počítať s tým, že ju možno budete musieť na poslednú chvíľu zrušiť, ak nastanú nejaké komplikácie.

Najideálnejšie obdobie na cestovanie je v 2. trimestri, kedy už väčšinou prestanú ranné nevoľnosti, tehuľky majú viac energie a bruško ešte nie je príliš veľké.

Ja som všetky podmienky spĺňala, a tak som nelenila a cestovala aj s bruškom. Samozrejme, so všetkou opatrnosťou, dobrou náladou, litrami vody denne a oddychom kedykoľvek som potrebovala. Ľudia boli milí, ústretoví, uvoľňovali mi miesto v dopravných prostriedkoch, či púšťali pred seba v radách na lístky.

Tu je súhrn destinácií, ktoré som absolvovala v tehotenstve. O väčšine z nich som napísala články, na fotkách v nich som bruško šikovne maskovala fotením zozadu, či odfotením iba hornej časti tela. A tak prikladám aj pár foto s bruškom. Aby ste mi verili. :)

Kde všade som sa „dokotúľala“?

1. MESIAC TEHOTENSTVA: Litva, Lotyšsko, Krakow

Malý cestovateľ bol s nami na veľkonočnom výlete v Lotyšsku, Litve a Krakowe. Vtedy sme to ale ešte netušili, keďže išlo o 1. mesiac tehotenstva. O našich potulkách som písala v článkoch:

Riga (Lotyšsko) bez cestovky

Vilnius (Litva) bez cestovky

5. MESIAC TEHOTENSTVA: Korfu

Na Korfu som šla v júli. Počasie ukážkové, 33 stupňov a modrá obloha celý čas. Teploty som znášala veľmi dobre, zdržiavala som sa však väčšinou v tieni, nosila klobúčiky, tričká, neopaľovala si bruško a všade nosila fľašku s vodou. Kúpala som sa veľa v mori, plávanie je vynikajúci a šetrný šport v tehotenstve. Bazénom som sa kvôli možným infekciám radšej vyhýbala, aj keď s použitím špeciálnych nepriepustných tampónov je aj toto bezpečné.

A tu je článok o Korfu bez cestovky:

Korfu (Grécko) bez cestovky

6. MESIAC TEHOTENSTVA: Plachetnica v Chorvátsku

Na plachetnici som sa plavila týždeň v auguste. Aj keď to bola moja tretia plavba na plachetnici, mala som pred ňou troška rešpekt. Predsa len som netušila, či sa budem cítiť dobre týždeň na mori. Bolo mi jasné, že budem musieť z bezpečnostných dôvodov väčšinu plavby sedieť a držať sa. A po lodi sa pohybovať radšej iba počas kotvenia. Zle mi našťastie na lodiach nebýva a nebolo tomu ináč ani v tehotenstve. A tak som si plavbu bez väčších obmedzení užila. Vietor vo vlasoch, kúpanie v opustených zátokách, hudba a zábava s priateľmi, maškrtenie v tieni prístrešku, dobroty v prístavoch. 

Články o plachtení:

Dovolenka na plachetnici. Áno, či nie?

Plavba plachetnicou po Chorvátsku – TOP momenty

Slovinsko

Po ceste z Chorvátska sme sa zastavili v Slovinsku. Pozreli sme si známy Predjamský hrad s jaskyňou pod ním a hlavné mesto Ľubľanu. Energie som mala dosť, a tak pre mňa neboli problémom schody na hrade, ani rebríky v jaskyni. Akurát som šla pomalšie a dávala pozor na každý krok. Mestské potulky boli tiež úplne bezproblémové. Kedykoľvek som potrebovala oddych, sadli sme si na niektorú z množstva terás, alebo so zmrzkou na lavičku. Viac v článkoch:

Predjamský hrad zrastený so skalou – Slovinsko

Čo má spoločné Ľubľana a Trenčín?

7.MESIAC TEHOTENSTVA

V 7. mesiaci sme si strávili víkendy potulkami po Slovensku – víkend v kaštieli pri Martine na svadbe, víkend v Dudinciach a Kremnici na každoročnom zraze áut a iné jednodňové výlety.

8. a 9. mesiaci som podnikala už len jednodňové výlety v rámci Slovenska. Čím viac sa blížil termín, tým som sa cítila nemotornejšia a radšej som chcela byť blízko domova.

A napokon prišiel december 2016 – narodil sa malý cestovateľ. Najšťastnejšia chvíľa nášho života! A tak cestujeme už len spolu s ním. Boli sme spolu napríklad vlakom na niekoľko dní v Prahe, či letecky v Amsterdame.

Zopár mojich tipov na uľahčenie cestovania s malými deťmi:

Malé deti a cestovanie: 5 tipov, ako to zvládnuť

 

Článok o Amsterdame:

Amsterdam bez cestovky – čo zažiť a ako ušetriť?

Aké máte skúsenosti s cestovaním v tehotenstve vy?

Martina

NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>

E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>

Save

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre