Dovolenka na plachetnici. Áno, či nie?

Jedinečná dovolenka. Nezabudnuteľná, plná relaxu, dobrodružstva, adrenalínu a zábavy. Pre mnohých ľudí predstavuje ZÁVISLOSŤ. Keď ju raz okúsia, láka ich chodiť na rovnaký typ dovolenky zas a znova. Nemyslím si však, že je pre každého.

O mojom treťom dobrodružstve na mori som vám napísala v článku Plavba plachetnicou po Chorvátsku – TOP momenty. Mňa tento druh zážitkovej dovolenky naozaj veľmi očaril. V tomto článku som pre vás však spísala nielen plusy, kvôli ktorým plachtenie milujem, ale aj mínusy. Aby ste sa vedeli rozhodnúť, či si plavbu na plachetnici zapíšete na zoznam cestovateľských prianí, alebo nie.

Plusy

 • SLOBODA. Plavíte sa trasou, ktorú si sami zvolíte a môžete ju počas dňa ľubovoľne meniť. Kúpete sa, kde máte chuť. Nocujete v prístavoch, ktoré si vopred vyberiete, alebo si spontánne vyberiete prístav, okolo ktorého sa práve plavíte. Každý večer si teda môžete pozrieť iné mesto. Alebo sa rozhodnete prenocovať na bójke v malebnej zátoke, ktorá vás očarila. Môžete sa tam nerušene zabávať, relaxovať, alebo pozorovať hviezdy.

chorvatsko-plachetnica-11

 • POKOJ A POHODA. Na šírom mori, ďaleko od davov ľudí, len vy a vaša loď. Môžete sa opaľovať priamo na palube, vychutnávať si obľúbené jedlo či nápoj, čítať knihu, alebo len tak pozorovať okolie a dýchať slaný morský vzduch.

chorvatsko-plachetnica-2

 • POHĽAD NA KRAJINU Z INEJ PERSPEKTÍVY. Vidieť krajinu, ostrovčeky, zátoky, pláže, či prístavy z lode je niečo nezabudnuteľné. 

chorvatsko-plachetnica-8

 • KÚPANIE V SÚKROMÍ. Nemáte radi davy ľudí na plážach, ale radšej vyhľadávate menej obľúbené pláže, aby ste na nich boli sami? Bingo! Na lodi zažijete kúpanie v súkromí veľmi jednoducho – môžete pri pokojnom mori skočiť do mora priamo z lode a okúpať sa takmer kdekoľvek. Alebo zakotvíte v romantickej zátoke s tyrkysovou vodou pri pláži, na ktorej nikto nie je. Možno preto, že na ňu nie je dobrý prístup z pevniny, ale vy sa k nej bez problémov dostanete z mora. Loď sa zakotví neďaleko brehu, priamo na breh sa môžete preplaviť nafukovacím motorovým člnom, ktorý bežne patrí k výbave lodí alebo preplávať.
.

.

 • ZÁBAVA. Máte radi hlučnú zábavu, ale v apartmáne či hoteli to nie je vždy možné? Na šírom mori môžete kričať, spievať či tancovať od rána do večera a od večera do rána. Môžete si púšťať nahlas hudbu a žiadnemu susedovi to vadiť nebude. Aj priamo v prístave môže zábava pokračovať, už ale v trocha kľudnejšej miere.

Mohol by vás zaujímať aj článok Plavba plachetnicou po Chorvátsku – TOP momenty >>

chorvatsko-plachetnica-1

 • ADRENALÍN. Ak máte radi trochu adrenalínu, stačí pri dobrom vetre vypnúť motory, vytiahnuť plachty a s naklonenou loďou kĺzať s vetrom opreteky v ostrom uhle po vodnej hladine. Niekedy máte pocit, že sa už už prevrátite. Pri rozbúrenom mori sa miera adrenalínu zvyšuje. 

  chorvatsko-plachetnica-5

 • MNOŽSTVO ZÁŽITKOV. Počas plavby sa väčšinou zažije veľmi veľa rôznych situácií, očarujúcich momentov, zábavy, uvidí sa množstvo nádherných miest. Každý večer v inom meste, každý deň plavba okolo iných ostrovov, či inej časti pevniny, kúpanie sa vždy v inej zátoke, večera vždy v inej reštaurácii, spoznanie rôznych ľudí v prístavoch. A pritom je cena približne rovnaká  ako za dovolenku v rezorte.

chorvatsko-plachetnica-7

 • SÚŤAŽNÉ PLAVBY. Ak máte chuť a trocha praxe, môžete sa zapojiť do množstva súťažných plavieb, ktoré sa konajú každoročne na rôznych miestach. Zažijete tak množstvo adrenalínu a nekonečnej zábavy s ostatnými milovníkmi plachtenia.

Mínusy

 • MÔŽE VÁM BYŤ NA LODI NEVOĽNO. To je asi prvá a základná vec, ktorá by vám mohla znepríjemniť takúto dovolenku. Porozmýšľajte, či vám bolo zle, ak ste sa plavili na hocijakej lodi, trajekte, člne a podobne. Neviete, prípadne to chcete aj tak risknúť? Vezmite si so sebou pre istotu Kinedryl.
 • SPANIE V KAJUTÁCH V PRÍSTAVOCH. Na plachetnici sa spí v kajutách, ktoré väčšinou nebývajú príliš veľké (samozrejme iná situácia je na luxusných veľkých lodiach). Je počuť okolitý ruch a prístavy tiež nie vždy príjemne voňajú. Nie každému teda môže tento spôsob nocovania vyhovovať. Ja to beriem ako ďalší zážitok, ktorý patrí k plachteniu. Naviac je vždy možnosť zarezervovať si nocľah v nejakom hoteli/apartmáne v meste, kde je prístav.
 • TREBA MAŤ KAPITÁNA. Na ovládanie plachetnice treba vlastniť kapitánsky preukaz. Ideálne je, pokiaľ je kapitánom niekto z priateľov/rodiny. Pokiaľ nikto z posádky tento preukaz nevlastní, treba si na celú plavbu prenajať kapitána. Tým sa trošku narúša súkromie a celá dovolenka sa predražuje. Alebo si spravíte kapitánsky kurz. Bližšie informácie o cenách a možnostiach som rozpísala v jednej z kapitol e-booku Kompletný návod na cestovanie bez cestovky.
 • SPRCHOVANIE. Na lodi je možnosť sprchovať sa v mini kúpeľni, ktorá býva súčasťou kajuty. Voda býva na lodi v obmedzenom množstve, v prístave sa vždy doplnia zásoby postačujúce na umývanie sa, splachovanie a varenie. Pokiaľ nocujete na bójke, odporúča sa vodou šetriť, aby vystačila na základné potreby. Väčšina ľudí z lodí sa radšej sprchuje v prístave. Vo väčších prístavoch sa nachádzajú budovy so sprchami, fénmi a toaletami. Sú zdarma pre každého, kto kotví v prístave. TOALETY – klasické WC sa väčšinou nachádza v každej kajute. Na bežných menších plachetniciach však nefunguje automatické splachovanie, treba si obsah toalety vypumpovať pomocou páky von z lode a znova napumpovať vodu do WC. Na veľkú potrebu je najideálnejšie ísť v prístave, reštaurácii, či niekde na pevnine.:)
 • BEZPEČNOSŤ. Na plachetnici musia byť všetci obzvlášť opatrní. Počas plavby sa totiž jemne kolíše, časť paluby môže byť mokrá a hrozí teda riziko pošmyknutia či udretia. Pri plavbe na plachtách sa odporúča sedieť, pokiaľ neasistujete kapitánovi, keďže loď je veľmi naklonená. S loďou sa však dá veľmi rýchlo zžiť a viacerí „moreplavci“ sa po pár dňoch pohybujú na palube a v podpalubí obratne a bez zaváhania.

Loď si môžete prenajať napríklad cez jednu z najväčších slovenských požičovní MAXO Yachting, ktorí majú dokonca zľavu 5% oproti chartrovým spoločnostiam.


U mňa jednoznačne prevládajú plusy nad mínusami. Tento dobrodružný a zaujímavý typ dovolenky MILUJEM! Z každej plavby si vždy prinesiem obrovské množstvo zážitkov.

A čo vy, vyskúšate si plavbu tiež? Praktické informácie o vybavení si dovolenky na plachetnici, o všetkom, čo to obnáša, cenách, kapitánskom kurze a pod. som spísala aj v jednej z kapitol e-booku Kompletný návod na cestovanie bez cestovky.

Majte sa krásne,

chorvatsko-plachetnica-10

Martina

NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>

E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>

Save

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre