Free walking tour – prehliadka mesta (takmer) zdarma

Free walking tour sa dá voľne preložiť ako pešia prehliadka mesta zdarma. Takéto prehliadky organizujú miestni obyvatelia daného mesta a sú už bežnou súčasťou väčšiny väčších európskych aj svetových miest (Barcelona, Londýn, Krakow, Praha atď). Informácie o nich nájdete na webe, stačí do Google zadať Free walking tour + názov mesta, napr. Free walking tour Sarajevo. Na stránke sprievodcov sa dozviete, v ktoré dni a o akom čase sa prehliadka mesta koná, ako dlho trvá a kde je meeting point = miesto, kde sa na začiatku všetci stretnete. Väčšinou treba deň vopred napísať e-mail, že máte o prehliadku záujem, aby sprievodcovia vedeli, či budú mať na daný deň dosť záujemcov. 

Meeting point Free walking tour vo Vilniuse (Litva)

Prehliadka trvá spravidla 2 hodiny, po meste chodíte spoločne s ostatnými záujemcami o prehliadku, môže vás byť 5, ale kľudne aj 30. V niektorých mestách sa pri veľkom záujme ľudia rozdelia na menšie skupinky a sprievodcovia zvolia opačný smer chodenia po meste. Alebo je na výber viac časov začiatku prehliadky. Vo väčších mestách býva prehliadok viac, buď v rôznych častiach mesta, alebo so zameraním napríklad na pamiatky, gastronómiu, historické udalosti, umenie atď.

Na záver prehliadky sa môžete sprievodcu niečo spýtať, často dostanete mapu mesta, alebo mapu s odporúčanými reštauráciami a dáte mu tringelt v dobrovoľnej výške. Toto je sprievodcova pláca a mnohí z nich majú toto sprevádzanie ako hlavnú pracovnú náplň. Je na vás, či mu necháte euro, dve, či 5 (v miestnej mene). Každý z ľudí sa väčšinou na záver rozhodne podľa toho, ako sa mu prehliadka páčila.

Hlavnou podmienkou toho, aby bola takáto prehliadka pre vás užitočná je vedieť po anglicky, v niektorých mestách je možnosť absolvovať prehliadku v miestnom, či inom jazyku (napr. v Barcelone v španielčine). Sprievodcovia sa snažia vyslovovať čo najzrozumiteľnejšie, aby im porozumel aj Číňan aj Čech. 🙂

Vyskúšajte si zdarma demo verziu vynikajúceho online kurzu angličtiny TU >>
S angličtinou alebo jazykom danej krajiny sa cestuje ľahšie a zaujímavejšie. 🙂

My sme absolvovali viacero takýchto prehliadok a vždy sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí, pikošiek, zasmiali sme sa a zoznámili s ľuďmi z rôznych krajín sveta, ktorí sa s nami zúčastnili prehliadky. Odporúčam absolvovať prehliadku hneď na začiatku pobytu v meste, aby ste ho lepšie spoznali.

Majte sa krásne a napíšte mi, ako sa vám páčila free walking tour, na ktorej ste boli alebo najbližšie pôjdete. 🙂

Maťa

E-book na stiahnutie ZDARMA: Ubytovanie bez cestovky:

cover ebook final

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

Sprievodca S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky):

Máte otázky? Napíšte mi na: info@martinamagulova.sk.

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>>

Som autorka e-bookov:
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>>
Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>>
E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>>

Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >>
Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>>
Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre