Podnikanie na materskej (rozhovor)

Monika z Klubu podnikavých maminek ma požiadala o rozhovor na tému „Podnikanie na materskej“. A tak, ak to niektorú tehuľku alebo mamičku zaujíma, nech sa páči, tu je náš rozhovor vo video a aj písanej forme..

Rodičovská, cestování a podnikání. Jde to vůbec realizovat? Ano!

Gepostet von Podnikající máma am Montag, 29. Mai 2017

 

Moje jméno je Monika Švejdová a jsem zakladatelka Projektu Podnikající máma a spoluautorka Klubu Podnikavých maminek, kde učíme maminky jak si v období mateřství začít stavět základy svého podnikání.

Dnes jsem si pozvala do našeho vysílání ženu, která je pro mne velkou inspirací. Její jméno je Martina Magulová a je to autorka projektu Cestujeme bez cestovky. A dneska si budeme společně povídat o tom, jaké to je podnikat v období mateřství.

Ahoj Marti, mohla by ses nám představit. Představit, to co děláš?

Ako už Monika spomenula, volám sa Martina Magulová a som mama už takmer 6 mesačného synčeka Maťka. Popri ňom sa venujem písaniu blogu o cestovaní bez cestovky na stránke www.cestujemebezcestovky.sk, kde píšem články s informáciami a tipmi z rôznych destinácií, alebo všeobecne o cestovaní a po novom aj o cestovaní s malým dieťaťom. Zároveň mám ebooky s návodmi ako lacno a zaujímavo cestovať na vlastnú päsť. Okrem toho spravujem fan page na Facebooku Cestujeme bez cestovky. Venujem sa tiež spravovaniu fan page jednej firme a občas pomáham manželovi s jeho projektami.

Prečítajte si aj článok Čo zbaliť malým deťom na pláž >>

Jaký byl tvůj důvod začít podnikat. Začala jsi podnikat ještě před mateřskou nebo až v období mateřství? 

Tomuto projektu som sa začala venovať tesne predtým, ako som otehotnela. Takže gro mojich stránok a ebookov som vytvorila v čase, keď som bola tehotná. A po tom, ako sa mi narodil synček, som len pokračovala v tom, čo ma baví. Predtým som pracovala asi 7 rokov na rôznych pozíciách v jednej výrobnej firme, od rána do večera pri počítači, na poradách atď a už dlhšie som cítila, že to nie je to, čomu by som sa chcela venovať. Skúšala som teda rôzne možnosti, napríklad som mala popri práci e-shop, učila som angličtinu v jazykovke, potom, ako som dala výpoveď v práci som pracovala ako realitná maklérka atď.

No a potom som otehotnela a už som veľmi neriešila pracovné veci. Žiaľ o prvé dieťatko sme prišli v 6.mesiaci tehotenstva, a tak jedna z mojich terapií bolo práve cestovanie, ktoré mám tak rada. Po návrate z jednej dlhšej dovolenky som si spravila jeden skvelý kurz na tvorbu web stránok a blogu, a postupne sa z toho vykryštalizoval projekt Cestujeme bez cestovky. V ňom ľudí nielen inšpirujem v cestovaní, ale dávam im konkrétne rady, návody a tipy, aby sa aj oni odhodlali chodiť na dovolenky na vlastnú päsť, čiže lacnejšie a zaujímavejšie.

Náš projekt Podnikající máma je o tom, že ukazujeme maminkám, že jde v období mateřství dělat něco, co je baví a zároveň to převést do podnikání. Tak se chci zeptat, jaké to pro tebe je, podnikat teď s dítětem na klíně.  A co se pro tebe změnilo, když už jsi maminka?

Samozrejme, pri malom dieťati je času oveľa menej, ako predtým. Vopred som vôbec netušila, ako budem zvládať venovať sa všetkým rozbehnutým veciam. Našťastie synček od začiatku dobre spinkal a papal, a tak som napríklad už v pôrodnici napísala jeden článok. Ako novorodeniatko totiž spával vkuse 3 hodiny, kým si vypýtal papať, potom zase spinkal 3 hodiny a tak dokola. A takto to bolo prvé asi 3 mesiace, čiže to bolo bez problémov. Rád spinkal aj v nosiči alebo šatke, a tak som s ním mohla upratať, navariť, ale aj sadnúť si a trocha pracovať aj cez deň.

Momentálne, čím je väčší, tým má kratšie spánky a dlhšie časy, kedy sa hrá. A tak už pomaly prestávam pracovať cez deň, a k počítaču si často sadnem až večer, keď zaspinká. Cez deň sme jednak veľa vonku, a keď sa doma hrá, snažím sa mu venovať naplno, nech si vychutnávam všetky jeho pokroky, keďže to letí neskutočne rýchlo.. Samozrejme, treba sa starať o domácnosť, nakupovať, atď. Ja som aj predtým najradšej robila po nociach, kedy je najväčší kľud. Takže často si teraz sadnem k počítaču okolo deviatej/desiatej, potiahnem do polnoci/do jednej, a menej spánku, ako som mala predtým veľmi neriešim. Pre mňa je hlavné, že robím niečo, čo ma veľmi teší a baví, tak mi to tak nevadí. Keď som veľmi unavená, tak si skrátka spravím voľno a nespravím v ten večer nič.

Chtěla bys něco vzkázat maminkám, které taky chtějí začít podnikat a v období mateřství se seberealizovat. Nebo máš něco, co bys jim doporučila? Plno maminek má ještě zataženou ruční brzdu, protože mají strach začít, mají strach z neúspěchu, že na to budou sami nebo si ještě tolik nevěří.

Asi mi dá veľa šikovných mamičiek za pravdu, že obdobie materskej/resp.rodičovskej dovolenky je ideálne na to, aby sa začali v niečom realizovať. Popri klasickom zamestnaní je to totiž naozaj veľmi náročné a človek už nemá energiu venovať sa niečomu ďalšiemu. A pokiaľ sú už aj deti a žena chodí do práce, tak po práci už má minimum času na niečo vlastné. Ale takto na materskej, popri dieťati/deťoch býva nejaká vlastná práca spestrením každodenných povinností. Pokiaľ nie je veľa času venovať sa niečomu počas dňa, dá sa večer hodinku/dve venovať napríklad nejakej tvorivej činnosti, písaniu blogu, baleniu balíčkov v rámci eshopu atď.

Veľa mojich kamarátok sa začalo realizovať práve počas materskej. Buď sa viac začali venovať niečomu, čo ich vždy bavilo, alebo si vymysleli niečo nové. Viaceré z nich si to tak skvele rozbehli, že sa po skončení materskej nemuseli vracať naspäť do práce, ktorá ich často veľmi nenapĺňala. A to je pre mnohé mamičky veľká motivácia. Začať sa dá aj s malým kapitálom a postupne, ako prichádzajú peniažky, zväčšovať svoj biznis. Ono samozrejme závisí aj od detí, niektoré mamičky to majú tak náročné, že aj keby veľmi chceli, nemajú už energiu na nič iné okrem detí a domácnosti. Mnohé z nás však to, čomu sa venujeme, tak baví a teší, že nám nevadí menej spánku, keďže sa cítime vnútorne spokojnejšie a šťastnejšie.

Veľa žien zase tak veľmi naplňuje starostlivosť o detičky, že nepotrebujú robiť nič iné. A to je úplne v poriadku. Tým z vás, ktorým však chýba aspoň trocha sebarealizácie počas rokov na materskej môžem jednoznačne odporučiť – choďte do toho, aby ste neskôr neľutovali, že ste sa o to aspoň nepokúsili! Teraz je ten ideálny čas. Keď sa vrátite do práce, bude to oveľa ťažšie skĺbiť spolu so starostlivosťou o deti a domácnosť.

Ak neviete, ako začať, využite pomoc od tých skúsenejších. Napríklad v už spomínanom Klube podnikavých maminek, ktorý vedie Monika. Tam sa dozviete všetky potrebné informácie, rady a dostanete tiež veľmi potrebné povzbudenie. A už bude treba len trochu vášho času a chuť. Držím vám všetkým veľmi palce pri plnení svojich snov!

Děkuji Marti, za rozhovor a děkuji za to, že jsi inspirací pro ostatní ženy. Jak já ráda říkám, tak inspirace je tou největší motivací pro nás všechny. A jestli i vy chcete začít podnikat v oblasti, ve které se cítíte jako ryba ve vodě nebo, ve které jste dobří nebo zatím ani nevíte, v čem byste chtěly začít podnikat, ale víte, že byste to chtěly zkusit právě teď v období mateřství. Protože toto období nám dává jedinečnou možnost začít, i když po malých krůčcích, protože až se vrátíte zpět po rodičáku do zaměstnání, tak už nebude prostor na to to zkusit. Tak se můžete přidat k nám do Klubu podnikavých maminek, kde učíme maminky, jak na to.

Seznamujeme je tam se základními tématy, aby poznaly sami sebe, své silné stránky, aby překonaly strachy, našly oblast, ve které chtějí začít podnikat a pomalu po malých krůčcích se pustily do svého projektu.

Klub pro podnikavé maminky, vám dá úplně ty první základy na vaší cestě za podnikáním v období mateřství. Kde poznáte sebe samu, svoje strachy, své silné stránky. Dále v klubu řešíme téma peněz, povinnosti podnikatelek, ženství a podnikání a mnoho a mnoho dalšího. Tak jestli právě TEBE to zajímá, tak tě rády uvidíme uvnitř. :)

Tak ja len na záver dodám: robte to, po čom vaše srdce túži. Ak ste spokojné a šťastné, užívajte si to! A ak máte v sebe túžbu plniť si sny, začnite si ich plniť. Kedy, keď nie DNES! :)

Krásny deň,

Martina

NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>

E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre