TIPY & TRIKY na boj so strachom z lietania

pohlad z lietadla

Patrím k tým šťastlivcom, ktorí sa lietania neboja. Viem, že mnohí z vás sa však lietania boja a nelietajú vôbec, alebo prežívajú veľmi nepríjemné pocity počnúc cestou na letisko, až po vystúpenie z lietadla.

Na boj so strachom z lietania však našťastie existuje viacero pomôcok a trikov. Spísala som pre vás viaceré z nich.

Absolvovala som veľké množstvo letov, pričom minimálne polovicu z nich som prespala. Pobyt v lietadle už beriem ako začiatok dovolenky a preto si ho náležite užívam. Sladké ničnerobenie, letušky nosia nápoje a jedlo, môžem si čítať, pri dlhších letoch pozerať nerušene filmy, rozprávať sa s ľuďmi okolo alebo si dať šlofíka. Už len keby boli sedadlá v ekonomickej triede pohodlnejšie a bolo viac miesta na moje dlhé nohy.

Chcete si let lietadlom začať užívať aj vy? Tak čítajte a vyskúšajte: 

Pred letom

 1. Naštudujte si informácie o tom, ako funguje lietadlo, že aj s výpadkom motorov dokáže lietadlo doplachtiť a bezpečne pristáť a že je konštruované tak, aby bez žiadnych problémov zvládlo turbulencie. O tom, aké rôzne kontroly musia vykonať technici pred letom a aké tréningy musia absolvovať piloti a letušky. Čím viac budete vedieť o tom, čoho sa bojíte, tým menej sa budete báť.
 2. Pozrite si štatistiky bezpečnosti leteckej dopravy, napísala som o tom článok tu >>. Vedeli ste, že priemerný počet letov za 1 deň je cca 100 000 a oveľa väčšia šanca je, že vás na ulici zrazí auto, ako že sa vám niečo stane počas letu lietadlom? Niektorí ľudia lietajú kvôli práci aj niekoľkokrát týždenne a lietanie berú ako bežné cestovanie, rovnako ako vy cestu autobusom, či autom.
 3. Nesledujte letecké katastrofy v televízii a filmy s touto tematikou, nečítajte si články o raritných nehodách lietadiel. Zbytočne živíte neopodstatnený strach vo vás.
 4. Niekoľko dní pred odletom si navoďte čo najpríjemnejšiu atmosféru – napr. si vyložte nohy na pohovku, popíjajte pohodakávu/čaj/víno, pustite si príjemnú hudbu a chyťte si do ruky nejaký malý predmet, ktorý si zoberiete aj do lietadla a bude vám pripomínať tieto príjemné chvíle. Môže to byť napríklad malý plyšový medvedík na kľúčenke, či malý drevený anjelik atď. Nahlas, aspoň 5 – 10 minút si opakujte pozitívne vety (afirmácie) ohľadom lietania (Lietanie je najbezpečnejší spôsob dopravy. V lietadle sa cítim ako doma. Teším sa, že môžem letieť na dovolenku. Mám šťastie, že môžem ísť letecky. Mám rada lietanie. Lietadlo je dokonalý stroj na prepravu. Turbulencie sú bezpečné, atď). Usmievajte sa počas rozprávania týchto viet. Zo začiatku asi budete mať nepríjemné pocity a nebudete sa vedieť dostať do pohody pri vyslovovaní daných viet. Pokiaľ si ale nájdete čas a budete ich niekoľko dní opakovať, budú sa vaše pocity a emócie zlepšovať. Nezabudnite si vždy navodiť naozajstnú pohodu, kľud a príjemnú atmosféru. 

Prečítajte si aj článok s návodom na to, ako dovolenkovať na Maledivách za cenu dovolenky v Európe >>

Deň odletu

 1. Dôkladne sa pripravte na cestu, odíďte z domu v dostatočnom časovom predstihu, aby ste sa nestresovali už po ceste alebo na letisku, že nestíhate. Kľudne si dajte aj hodinu naviac oproti vypočítanému času odchodu na letisko, radšej si v kľude vypijete na letisku čaj, než by ste nestíhali, pokiaľ sa po ceste nepredvídane zdržíte. Už sa mi stalo, že uzavreli časť diaľnice kvôli nehode a obchádzka trvala asi o hodinu dlhšie, počítajte aj s takouto situáciou. Ja sa vždy teším na nejaké dobré raňajky/obed/večeru alebo len koláčik, kávu či pohár vína na letisku, mám to taký príjemný rituál pred odletom. Aj keď upozorňujem, že na letisku sú vyššie ceny ako v reštauráciách či kaviarňach v meste.
 2. Pred letom jedzte ľahké jedlá, aby ste sa počas letu cítili čo najpohodlnejšie, pite dostatok nesýtených tekutín.
 3. Zvážte pitie kávy pred a počas letu. Kofeín pôsobí ako stimulant a môžpilot lietadlae posilniť váš strach. Takisto alkohol nepôsobí dobre na odbúranie strachu, najmä vo väčšom množstve. 
 4. Ak má pilot otvorené dvere, keď nastupujete do lietadla, môžete požiadať letušku, či ho môžete pozdraviť a nakuknúť do jeho kokpitu. Ja mám hneď lepší pocit, keď zbadám ostrieľaného usmiateho pilota pred odletom spolu s pomocným pilotom. Nie všetky spoločnosti vám to ale umožnia.
 5. Pri vzlietaní a pristávaní žujte žuvačku alebo cmúľajte cukrík, pomôže vám to lepšie zniesť nevoľnosti a pískanie v ušiach. Ak vám zaľahne v ušiach, pomáha zívanie.
 6. Počas letu zhlboka dýchajte a prechádzajte sa, nedovoľte úzkosti, aby vás prevalcovala a paralyzovala, snažte sa cítiť čo najpohodlnejšie. Hlboké relaxačné dýchanie si môžete nacvičovať už pred odletom.
 7. Myslite počas letu na pekné veci – pokúste sa rozmýšľať napríklad nad cieľom vašej cesty a nie nad cestou samotnou. Snívajte o pekných chvíľach v novej krajine a vašich cestovateľských plánoch.
 8. Zamestnajte svoju myseľ čítaním, pozeraním televízie, písaním denníka, lúštením krížoviek. Zoberte si z domu obľúbený časopis, knihu, tablet, či iné “zábavky”, ktoré odpútajú vašu myseľ od samotného letu.
 9. Ak sa vám dá, spite. Rýchlejšie vám ubehne let. Ja väčšinou pred odletom spím menej ako 7 hodín, v lietadle si potom rada zdriemnem.
 10. Pri rezervácii letenky si vyberte sedadlo na kraji radu sedadiel – smerom do chodbičky. Budete mať menej stiesnený pocit oproti sedeniu medzi ľuďmi a budete mať jednoduchšiu cestu na toaletu.
 11. Pripravte sa na možné turbulencie počas letu. Sú úplne normálne, tak ako keď loď pláva po mori a občas ju hodí na stranu. Turbulencie sú bezpečné – toto si NAHLAS opakujte ešte predtým, ako nastanú, aby ste ich potom brali ako samozrejmosť a nechytali zbytočnú paniku. Lietadlá sú skonštruované tak, aby aj silné turbulencie zvládli bez problémov.
 12. Ak cítite úzkosť, zavrite oči, chyťte si do ruky malý predmet, ktorý ste držali doma pri opakovaní pozitívnych afirmácií a znova si ich dokola v mysli opakujte a predstavujte si domácu pohodu.
 13. Predstavujte si, že cestujete vlakom alebo autobusom. S privretými očami myslite na krajinu, ktorú vlak/autobus míňa. Nepozerajte von z okienka.
 14. Skúste sa vžiť do práce letušky. Tak, ako vy chodíte do práce, aj ona takmer každý deň nastupuje do lietadla a svoju prácu berie ako rutinu. Pozrite sa na ňu, s akým kľudom berie samotný let. Skúste si predstavovať, že aj vy lietate takmer každý deň, je to vaša práca a nemáte sa pri nej čoho báť.
 15. Ak nič nepomáha, skúste trošku radikálnejší prístup cez sústredenie sa na fyzické vnemy – štípte sa napr. do ruky tak, že vám to bude naozaj veľmi nepríjemné a budete sa sústrediť len na túto bolesť. Pomôže aj sťahovanie zápästia napr. gumičkou na vlasy. Pozor ale, aby vám ruka nezmodrela! Toto môžete vyskúšať napríklad počas vzlietania či turbulencií, aby ste na krátku dobu odpútali pozornosť.
 16. Pochváľte sa po zvládnutí každej hodiny letu. Povedzte si napr.: Si úžasná/úžasný, s akým pokojom zvládaš let. Som na teba hrdá/hrdý. Najmä pri dlhších letoch to na vás môže dobre pôsobiť, veď ste predsa hrdina, ktorý statočne zvláda let.
 17. Nebojte sa povedať letuške, že sa bojíte a spýtať sa jej čokoľvek potrebujete vedieť. Letušky lietajú takmer každý deň, v lietadle sa cítia ako doma. Upokoja vás, prinesú vám nápoj.
 18. A posledný najhlavnejší bod – LIETAJTE! Ak nebudete lietať, nemáte šancu tento strach poraziť. Tak je to s každým strachom, treba mu čeliť a vtedy je šanca, že sa ho zbavíte alebo ho aspoň zmiernite.

Nezabudnite mi dať vedieť, či vám tieto tipy a triky pomohli a zvládli ste let bez problémov, alebo aspoň lepšie, ako predtým. 

Šťastnú cestu!

Martina

NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>

E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>>

Som autorka e-bookov:
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>>
Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>>
E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>>

Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >>
Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>>
Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre