Donovaly – aktívna dovolenka (nielen) s deťmi

Boli ste už na Donovaloch? Táto horská obec neďaleko Banskej Bystrice sa stala rajom nielen pre lyžiarov, turistov, cyklistov a paraglidistov. Zabavia sa tu aj deti vrátane tých najmenších, či celé rodiny. Postupne tu vzniklo viacero možností športu, hrania a zábavy, a tak vám bude víkend málo na vyskúšanie všetkých atrakcií.

Nájdete tu aj pár hotelov určených pre rodiny s deťmi, my sme si užili úžasný Residence Hotel & Club**** s vynikajúcou kuchyňou, wellnessom, veľkým detským kútikom vnútri a ihriskom vonku. Viď článok >>.

Prišli sme sem so synom, ktorý mal rok a 8 mesiacov. Najviac sa mu páčilo v Donovalkove, kde sa výborne pohral v domčekoch a užil si autíčka všetkého druhu. Habakuky sa mu páčili tiež, určite si ich však užije ešte lepšie o rok, kedy bude rozumieť viac hraným rozprávkam. V Myšiačikovom svete tiež tak o rok – dva, keď už pochopí viac vodným zábavkám a bude mať viac sily, napríklad na pumpovanie vody. Na boby ho kvôli bezpečnosti vezmeme až budúce leto. „Do spotena“ sa vyskákal na trampolínach, páčilo sa mu na lanovke a s nadšením komentoval letiace paraglidy na Novej Holi.

A o čom všetkom to vlastne hovorím? Prečítajte si viac:

Donovalkovo

Mestečko, v ktorom je všetko zmenšené a prispôsobené detičkám. Domčeky zariadené detskými kuchynkami s riadmi, mini gaučami, hračkami. Alebo tématicky ako reštaurácia, či obchod s regálmi plnými mini tovaru vrátane košíkov a pokladne s peniazmi. Nájdete tu tiež oddychové zóny s vakmi na sedenie, šmýkačky, dieľničku s náradím, môžete sa odviezť na vláčiku.

Vaši drobci sa tu tiež môžu naučiť základné pravidlá cestnej premávky a získať detský vodičský preukaz. Alebo spoznať zvieratká na minifarme a získať farmársky preukaz. Prípadne môžete využiť šikovné ručičky animátoriek, ktoré niečo pekné namaľujú na detské tváričky. Aj organizované prehliadky mesta sa tu konajú, páni moji, aktivít je tu naozaj veľa. :)

Deti si môžu zdarma požičať rôzne odrážadlá, prípadne za 5 Eur/10 minút vybrať z elektrických áut a vozidiel, ktoré ovládajú sami, alebo ich rodičia. Na cestách sú aj fungujúce minisemafory, prechody pre chodcov a okolo cesty chodníky. Za 3 Eurá sa môžu po mestečku premávať v kostýme svojho obľúbeného hrdinu.

Základné info:

Web stránka mestečka: https://www.donovalkovo.sk/
Základné 1 dňové vstupné je počas letných prázdnin 9 Eur/osobu nad 3 roky počas týždňa a 10 Eur cez víkendy a sviatky, v júni a septembri 7 Eur
, majú aj rôzne zľavy, viď kompletný cenník na stránke.  Mestečko môžete kedykoľvek opustiť a vrátiť sa tu, vstupné vám platí celý deň (dostanete na ruku pásku).

Je otvorené denne od 29.6. do 2.9. od 10:00 do 18:00 hod a zvyšok septembra počas víkendov a sviatkov od 10:00 do 17:00 hod. Odporúčam prísť hneď ráno, keď sa mestečko otvára, vtedy máte väčšiu šancu, že sa zahráte v niektorých domčekoch osamote. Pozor, nedá sa tu platiť platobnou kartou. Nie je tu povolené jesť a piť svoje občerstvenie.

Habakuky

Rozprávková dedinka inšpirovaná ľudovými rozprávkami Pavla Dobšinského. Nájdete tu viaceré tématické domčeky, kde si môžete pozrieť napríklad prácu kováča, či bábkara a zakúpiť ich výrobky. Je tu minizoo a zopár preliezok, stánky so suvenírmi a občerstvenie. Ale čo je najhlavnejšie, niekoľko krát za deň sa tu konajú živé divadelné predstavenia v rôznych častiach dedinky. Treba sledovať zvolávača, ktorý sa prechádza po dedinke tesne pred predstavením a ísť za ním na miesto činu. My sme videli predstavenie Janko a Marienka a super sme sa zasmiali. Aj drobec vydržal celé predstavenie.

Základné info:

Web stránka mestečka: https://www.habakuky.eu/

Vstupné je počas leta pre deti od 3 do 12 rokov 7 Eur a pre všetkých od 12 rokov 10 Eur, viď kompletný cenník tu >>. Pozor, otvorené je len do konca augusta, a potom až v máji. Vstupné zaplatíte pri pokladni Eurami, priamo v mestečku sa dá platiť už iba vlastnou menou Habakuk, ktorú si zameníte v automatoch v mestečku. Nedá sa však zameniť späť, preto si radšej zameňte menej a vráťte sa v prípade potreby k automatu znova.

V mestečku môžete konzumovať svoje vlastné jedlo/pitie na stoloch v občerstveniach, alebo stoloch na lúke. Keď prší, mestečko je zatvorené.

Atrakcie FunAreny Donovaly

Lyžiarske stredisko PARK SNOW Donovaly sa v lete premieňa na FunArenu Donovaly s množstvom atrakcií pre deti aj dospelých. Do prevádzky bol uvedený zaujímavý a náučný Myšiačikov park s vodnými atrakciami a lanovým parkom, ktorý sa ihneď stal najobľúbenejšou detskou atrakciou spolu s tobogánovou bobovou dráhou, na ktorú však môžu ísť deti samé až od 8 rokov. Dovtedy môžu ísť na boby len s maminou či tatinom. Alebo iným dospelým. Do sýtosti sa deti vyšantia na klasických trampolínach, alebo na tých s bungee lanami, či na kolotočoch. Pre staršie deti je k dispozícii lanové centrum či pohodlné elektrokolobežky. Informácie a vstupné do jednotlivých atrakcií nájdete priamo na stránke Parku Snow >>.

Myšiačikov detský park

Park s rôznymi vodnými atrakciami, šmýkalkami a detským lanovým centrom. Ideálny pre deti cca od 3 – 4 rokov, ktoré sa tu hravou formou učia fyzikálne zákony. Pumpujú vodu, ktorá roztáča malé mlyny, hádžu guličku do drevených žľabov, posúvajú sa na plti pomocou lana po jazere. Alebo sa môžu sami, alebo spolu s rodičmi vyblázniť v lanovom centre. Menšie deti sa môžu šmýkať na farebných šmýkalkách a zahrať v zariadených domčekoch nad nimi.

Vstupné je 10 Eur/dieťa od 2 rokov a 5 Eur za dospelého, ktorý dieťa sprevádza.  Otvorení sú počas leta denne, od septembra do konca októbra iba cez víkendy.

Lanovka

Využíva sa nielen pre lyžiarov v zime, ale počas celého roka pre paraglidistov, ktorí sa vyvezú na vrchol Novej Hole a odtiaľ lietajú ponad Donovaly. Pre turistov, ktorí z vrcholu začínajú turistické potulky po krásnych horách, alebo výletníkov, ktorí si vychutnávajú úžasné výhľady.

Môžete si vybrať, či sa odveziete na sedačkovej lanovke, ktorá je otvorená, alebo v uzavretej kabíne. My sme s malým cestovateľom zvolili bezpečnejšiu kabínku.

Na vrchole sme sledovali dianie na oblohe a prešli sa trocha po hrebeni, je to nenáročná prechádzka aj s deťmi.

Bobová dráha

Je určená pre deti od 3 rokov a dospelých. Na boboch sa nepripútavate, a tak radšej odporúčam hlavne deťom počas jazdy brzdiť, než riskovať vypadnutie. Keď nebrzdíte, je to poriadny adrenalín, ja som však opatrná, a tak ma pred koncom dobehol otec s malou dcérou. :) Deti môžu sedieť na boboch spolu s vami, pre väčšiu bezpečnosť.

 

Trampolíny + bungee trampolíny

Tu sa vybláznia deti aj dospelí do sýtosti. Pripravených je 8 trampolín a 4 bungee trampolíny, kde máte na sebe pripevnené laná a môžete si vyskúšať rôzne saltá, či skoky do poriadnej výšky.

Lanové centrum

Nachádza sa tu najväčšie a najdlhšie lanové centrum na Slovensku. 2 metre nad zemou si môžete otestovať svoju obratnosť, zažiť trocha adrenalínu a športu. To všetko medzi voňavými donovalskými stromami. Počas lezenia ste stále istení, bezpečnosť je na prvom mieste.

Elektrokolobežky

Spoznávajte Donovaly rýchlo, ekologicky a pohodlne zo sedadla modernej e-kolobežky
a užite si pri tom veľa zábavy na dvoch kolesách.

Turistika

Vysoko položené Donovaly ponúkajú široké možnosti turistiky. Prechádza cez ne Cesta hrdinov SNP, ktorá je našou najvýznamnejšou turistickou trasou merajúcou viac ako 700 km. Je to tiež začiatok 100 kilometrovej hrebeňovky Nízkych Tatier, ktorá končí v Telgárte. Tipy na kratšie, či dlhšie turistické trasy nájdete napríklad na tejto stránke >>.

Cyklistika

Na Donovaloch je až 42 cyklotrás rôznej náročnosti! Ich zoznam spolu s popisom, náročnosťou a dĺžkou nájdete na stránke Parku Snow Donovaly >>. Je tu požičovňa bicyklov, nemusíte si teda doviezť vlastné. Požičovňa sa nachádza v kolibe DAMi’Sport na centrálnom parkovisku a v bikeshope pri údolnej stanici lanovky TELEMIX Nová hoľa.

Terén je dosť náročný so stúpaním/klesaním, a tak pokiaľ nie ste zdatní cyklisti, odporúčam vám požičať si elektrobicykle. Tie vám pomôžu pri stúpaniach do kopca. V požičovni vám tiež poradia, ktorá trasa je pre vás vhodná. Majú aj prilby, detské sedačky, či cyklo vozíky.

Paragliding

Ak sa chcete na chvíľu cítiť voľný ako vták a vyletieť nad Donovaly, môžete si vyskúšať tandemový paragliding >>. My sme si to raz vyskúšali a veru chce to poriadnu dávku odvahy.

Lyže/snowboard/bežky v zime

V zime tu chodíme radi lyžovať a snowboardovať, prídu si tu na svoje aj bežkári. Park Snow Donovaly patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku s celkovou dĺžkou zjazdoviek 11 km. Je tu výborná lyžiarska a snowboardová škola, rôzne atrakcie pre deti aj dospelých, ale o tom doplním info až v zimnej sezóne. ;)

Psie záprahy v zime

Ďalšou atrakciou, ktorú si tu môžete vyskúšať v zime sú záprahy psov Husky, ktorí vás povozia po lúke v centre Donovalov.


Okrem tohto všetkého sa tu pravidelne konajú rôzne podujatia, je tu množstvo reštaurácií a zopár wellnessov.

Krásny výlet! :)

Martina

NÁVODY pre vás na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>

E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>>

Som autorka e-bookov:
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>>
Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>>
E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>>

Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >>
Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>>
Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre