Banská Štiavnica a okolie & tip na chatu pre rodiny s deťmi

Banskú Štiavnicu a jej okolie pravidelne radi navštevujeme. Romantické historické mesto obklopené krásnymi lúkami, lesmi a tajchami stojí za každý výlet. Oplatí sa tu prísť tak na 1 deň, ako aj dlhšiu dovolenku. Tentokrát sme sa túlali hlavne po štiavnických lúkach, lesoch a pri tajchoch – umelo vybudovaných jazerách v okolí Banskej Štiavnice. Ubytovaní sme boli na chate, kde by sa cítilo asi každé malé dieťa ako v raji, tak sme veľa času trávili aj tam (info o nej je nižšie v článku).

BANSKÁ ŠTIAVNICA

Je obľúbené historické romantické mestečko, kde v centre nájdete viaceré zaujímavé kaviarne, reštaurácie, obchodíky, staré budovy a kostoly. Naokolo úžasnú prírodu, ako stvorenú na prechádzky a turistiky.

Centrum Banskej Štiavnice

PARKOVANIE v centre

Priamo na hlavných uliciach centra je problém zaparkovať bez rezidenčnej karty, ale v blízkosti sú tri platené parkoviská. My sme doteraz vždy chodili na to za Euro, nabudúce skúsime niektoré z tých lacnejších: Viac info nájdete tu >>

ČO ROBIŤ v Banskej Štiavnici?

PRECHÁDZKY CENTROM
Na úvod si určite vychutnajte pomalú prechádzku centrom, počas ktorej si všímajte všetky detaily dýchajúce históriou, od okolitých budov až po dlažobné kocky. 

Začať môžete na Námestí sv. Trojice, v centre ktorého stojí morový stĺp. Nazrite do niektorého z okolitých kostolov, napr. do Kostola sv. Kataríny. A keď budete mať chuť na dobrú kávičku s koláčom, navštíviť môžete kaviareň Divná pani, kde sa opäť prenesiete do minulosti vďaka zaujímavému starožitnému interiéru. Majú širokú ponuku nápojov a dobrôt, je tu aj maličká vonkajšia terasa vo vnútri a menší detský kútik s hračkami. Vnútorné sedenie je rozdelené do viacerých miestností a nájdete tu tiež predajňu s čokoládami, šálkami a darčekovým sortimentom. Ku kaviarni patrí aj štýlovo zariadený hotel (alebo vlastne, kaviareň patrí ku hotelu?).

Kaviareň Divná Pani

NÁVŠTEVA BANE

Štôlňa Bartolomej Banská Štiavnica

Ak máte chuť na trochu dobrodružstva, prejdite sa asi 20 minút z centra Banskej Štiavnice do Banského múzea v prírode >> , kde vás vyzbroja prilbou, plášťom a baterkou a spolu so sprievodcom pôjdete skúmať podzemné tunely štôlne Bartolomej. Nezabudnite si na ich stránke pozrieť kalendár s obsadenosťou bane na deň, kedy sa tam chystáte ísť.

KALVÁRIA

Kalvária Banská Štiavnica

Zrekonštruovanú štiavnickú kalváriu, ktorú tvorí komplex barokových kaplniek a kostolov, je vidno z celej Banskej Štiavnice, keďže sa nachádza na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch). Či už pre kresťanov, alebo pre návštevníkov, ktorí hľadajú oázu pokoja s krásnym výhľadom, je to pekný cieľ výletu. Zaparkovať sa dá hneď pod kopcom, hore si to vyjdete peši pomerne rýchlo, zvládol to aj náš 3,5 ročný syn Maťko.

BOTANICKÁ ZÁHRADA
Ak túžite po prechádzke v tieni stromov, zamieriť môžete do botanickej záhrady plnej zaujímavých stromov a aj zopár kríkov.

BETLEHEM
Štiavnický drevený pohyblivý betlehem je jeden z najväčších na Slovensku. Znázorňuje život stredovekého mesta i prácu baníkov a hutníkov. Betlehem má 21 metrov a 800 drevených postavičiek, z toho 400 pohyblivých. Viac informácií nájdete tu >>

BANKA LÁSKY
Tento zaujímavý projekt uzrel svetlo sveta koncom roka 2017 a má za cieľ spopularizovať Sládkovičovu Marínu ako najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta a zachrániť jej dom. Nachádza sa tu napríklad Trezor lásky, kde si ľudia z celého sveta uchovávajú symboly svojej lásky. Všetky info nájdete tu >>

TERRA PERMONIA
Kam s deťmi? Sem. Kreatívna zábava priamo na Radničnom námestí, kde si môžu vyskúšať v tvorivej dielni rôzne technické zariadenia a niečo zmajstrovať, je tu miestnosť s vláčikmi, LEGOm, či fosforovňa. Vhodné je to pre deti od 3 – 4 rokov a odporúčaný čas, ktorý tu strávite je minimálne 2 hodiny. Viac info tu >>

Sledujte CESTUJEME BEZ CESTOVKY aj na Instagrame pre videá a foto z našich výletov >>

TAJCHY

Tajchy sú jazerá v blízkosti Banskej Štiavnice, ktoré kedysi vybudovali baníci ako zdroj energie pre prekvitajúce baníctvo. Bolo ich až okolo 80, zachovalo sa 24 z nich. Teraz slúžia na rekreáciu – kúpanie, člnkovanie, prechádzky a cyklistiku okolo nich, v niektorých sa chytajú ryby, pri viacerých nájdete bufety. Počúvadlo je asi najznámejší veľký tajch, kde sa v lete kúpe a je okolo neho chodníček na prechádzky. My sme okrem neho nazreli aj na menší tajch Evička, kde sme si v bufete dali langoš a Maťko skočil v topánkach do vody počas lovenia žubrienok. Pri Vindšachte sme si pozreli šikovných športových rybárov, ktorí vylovili kapra, odfotili si ho a pustili naspäť. Nám sa ušla aspoň jedna jeho šupinka pre šťastie.

Tajch Evička

Okrem týchto, ktoré sme videli my, môžete navštíviť napríklad obľúbené tajchy Veľká a Malá Vodárenská, Veľký a Malý Richňavský tajch, najvyššie postavený tajch Ottergrund, tajch Klinger, alebo Veľký Kolpašský tajch.

Na kúpanie sú počas leta vhodné hlavne Počúvadlo, Veľký Richňavský tajch, Veľký Kolpašský tajch a Vindšachtský tajch.

Viac tipov na ubytovanie na Slovensku pre rodiny s deťmi, tipy na výlety po Slovensku, ako na dovolenku od príprav po návrat domov, naše skúsenosti z ciest s malým dieťaťom a ďalšie tipy nájdete v sprievodcovi Výlety a dovolenky s malými deťmi (0 – 5 rokov) >>

TURISTIKA a prechádzky v prírode

Okolie Banskej Štiavnice je úžasné na prechádzky a turistiku v prírode. Turistických chodníčkov je tu mnoho, môžete si vybrať podľa náročnosti. Pre zdatnejších turistov je obľúbená turistika na Sitno – najvyšší zo Štiavnických vrchov. Obľúbený je chodník Milana Kapustu, ktorý je nenáročný a prejdete ho aj s deťmi za cca 2 – 3 hodiny. Ďalšia obľúbená prechádzka z centra mesta je k tajchu Klinger.

Okolité lúky na kopcoch s výhľadmi sa priam núkajú na piknik. Lúčne kvety vás zvádzajú, nech ich ovoniavate a tešíte sa z ich krásy.

VÝLETY DO BLÍZKEHO OKOLIA

KAŠTIEL S MÚZEUM V SVÄTOM ANTONE
V krásnom kaštieli cca 10 minút autom od centra Banskej Štiavnice nájdete historicko – umeleckú expozíciu s bohatou zbierkou pôvodného nábytku, porcelánu, obrazov a i. a tiež špecializovanú poľovnícku expozíciu.

OBEC VYHNE
12 kilometrov od Banskej Štiavnice nájdete obec známu baníctvom a svojimi termálnymi prameňmi. Okúpať v termálnej vode sa môžete vo Vodnom Raji Vyhne, preverte si však, či sú už vzhľadom na opatrenia súvisiace s vírusom COVID-19 otvorení. Vo Vyhniach je tiež nádherná príroda, prejsť sa môžete napríklad po 5 kilometrov dlhom náučnom chodníku Andreja Kmeťa pozostávajúcom z ôsmych zastávok. Ide o nenáročnú prechádzku takmer bez prevýšenia, zvládnu ju teda aj deti. Dovedie vás ku Kamennému moru – prírodnému úkazu vytvorenému z úlomkov skál zo sopečnej činnosti a pozriete si tiež napríklad známy Vyhniansky travertín s vodopádom. Je tu aj pivovar Steiger, kde môžete ísť na exkurziu. Takisto si však preverte, či už je pre exkurzie otvorený, keďže v čase písania článku majú oznam, že sú exkurzie zrušené do odvolania. V zime tu zase môžete lyžovať do Salamandra rezortu.

ZVEROPARK
Krásne miesto v Žarnovici, cca 30 minút autom od Štiavnice, kde sa rozhodne nebudú nudiť deti ani dospelí. Je plné zvieratiek a atrakcií pre deti. Je tu aj ubytovanie, bufety, ohnisko, možnosť rybolovu a môžete sa tiež ubytovať priamo v areáli v chatkách, stanoch, či teepee. Viac info tu >>

TIP NA UBYTOVANIE

CHATA pri Banskej Štiavnici, ideálna pre rodinu s menšími deťmi

Hľadala som nejakú chatu, kde by sa zabavil aj náš 3,5 ročný syn a nebola by príliš vzdialená od Banskej Štiavnice. A našla som raj pre detičky (a ich rodičov), chatu Bikers house, kde sa malý cestovateľ hral ako odtrhnutý z reťaze… :) Pri chatke sme totiž mali ihrisko a množstvo zábaviek len pre nás – pieskovisko, trampolínu, preliezačky, šmýkaľku, hojdačky, veľké množstvo odrážadiel, futbalové bránky, basketbalový kôš, dokonca aj 2 kolotoče! To sme teda ešte nikdy na chate nemali… :) Pár hračiek bolo aj vo vnútri, alebo v „tajnom úkryte“ pod lezeckou stenou. Všetky info o chate aj možnosť rezervovať si ju nájdete tu >>

Väčšinu času sme trávili vonku, kde bol stôl so stoličkami pre 6 osôb, gauč so stolíkom a pníky okolo ohniska. Využiť sme tiež mohli gril, alebo pípu, ak by sme si u majiteľov chceli objednať (alebo doniesť vlastný) sud piva.

Vo vnútri bola moderná kúpeľňa a menšia, ale dobre zásobená kuchyňa. Páčilo sa nám množstvo programov na veľkej TV, tak ak sme mali chuť, mohli sme si po celom dni unavení pozrieť nejaký film alebo iný program. Na poschodí je 6 samostatných postelí v jednej miestnosti, my by sme uvítali aj manželskú posteľ, na pár dní to však bolo úplne ok aj takto. Ocenili sme tiež množstvo elektrických zástrčiek v chate a pri posteliach a iné drobnosti, vďaka ktorým nám nič nechýbalo.

STRAVOVANIE
My sme si varili, opekali alebo grilovali, objednali si na chatu pizzu, alebo sa najedli  Banskej Štiavnici. Hneď vedľa chaty sú potraviny, tak sme tam počas tohto pobytu vybehli hádam aj 5 krát, raz pre čerstvé pečivo, inokedy pre kávu, ktorú som si zabudla vziať z domu, maškrty, na ktoré sme dostali chuť a pod, takže toto beriem ako ďalšiu veľkú výhodu. V blízkosti by mala byť reštaurácia, kde robia aj denné menu, neboli sme ju však vyskúšať.

Prečítajte si tiež článok Rozprávkový les pri Kolibe Panoráma v Nezbudskej Lúčke >>

—————————

Výlet do Banskej Štiavnice a jej okolia rozhodne odporúčam, nudiť sa tu nebudete. Malebný kút slovenskej prírody a mesto dýchajúce históriou si vás verím získajú rovnako, ako mňa.

Maťa

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre