Rovnako ako minulú jeseň, aj teraz sme sa vybrali na výlet do slovensko – poľského pohraničia. Tentokrát sme si pozreli mnohé historické miesta zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO (viď tento článok >>), krásne kostoly patriace do Svätomariánskej púte, navštívili sme p. Łoboza a jeho tradičnú výrobu drevených hračiek a zastavili sa v zaujímavom archeologickom skanzene Karpatská Trója.
TRADIČNÁ VÝROBA DREVENÝCH HRAČIEK
Prvá zastávka bola za pánom Łobozom. Jeho rodina sa celý život živí výrobou krásnych drevených hračiek, s ktorými už vyhrali množstvo súťaží. Tradíciu výroby hračiek začali rodičia p. Łoboza a už v nej dokonca pokračujú aj jeho deti. Toto krásne remeslo tak prechádza z generácie na generáciu. My sme ich navštívili v meste Jeleśnia v Poľsku, kde hračky na obecnom úrade vystavujú, stretnúť ich však môžete aj na veľkom množstve jarmokov, veľtrhov ľudových umení, festivalov a kultúrnych podujatí.
Maťka najviac zaujali pohyblivé hračky, s ktorými behal asi hodinu. Vtáčik, ktorý pri tlačení po zemi hýbe a búcha drevenými krídlami, otáčajúce sa kolesá na paličke s koníkmi, či rapkáč. Mne sa najviac páčil nádherný Pegas – kôň s krídlami, ktorý patrí k novším kúskom spolu s hojdacím koňom, kačicou či jeleňom. Tradičné hračky vyrábané roky sú kone, kolotoče, kolísky, rebríkové vozíky či fúriky.
P. Łoboz nám ukázal výrobu koníka a vtáčika pomocou nástrojov, ktoré používa od svojho starého otca a prispôsobuje ich svojim potrebám. Keď hračku vystrúha, jeho manželka ju namaľuje. Výroba takejto hračky zaberie aj pol dňa, takže je to časovo náročná práca.
Výstava drevených hračiek rodiny Łobozových v meste Jeleśnia sa nachádza na trase plnej atrakcií vytvorenej programom Interreg Poľsko – Slovensko, ktorá vedie z Babína (Orava) do Brenny (Poľsko). V rámci nej môžete navštíviť množstvo atrakcií a miest kultúrneho a prírodného slovensko – poľského dedičstva súvisiacich s vôňou dreva. V aplikácii do mobilu s názvom eLykozrut nájdete prehľad týchto atrakcií spolu so stručnými info.
SVÄTOMARIÁNSKA PÚŤ
Vedeli ste, že aj na Slovensku máme pútnickú cestu inšpirovanú stredovekou pútnickou cestou Camino de Santiago = Svätojakubskou cestou? Putovanie vedie cez čarokrásne miesta Prešovského kraja, nádherné kostoly, miesta zapísané do zoznamu UNESCO, krásy prírody a pokračuje do Poľska, kde nadväzuje na ďalšie množstvo jedinečných kostolov.
Svätomariánska púť („Svetlo z východu“) vyzdvihuje kultúrne, prírodné, historické, spoločenské a duchovné hodnoty slovanského národa vzťahujúce sa k posolstvu a mariánskym tradíciám. Počas putovania môžete nájsť vnútorný pokoj, lepšie spoznať seba samého, pocítiť väčšiu vďačnosť, radosť, alebo môžete ísť kvôli samotným kostolom a venovať čas motlitbe. Je to na vás.
Putovať môžete peši, na bicykli, alebo aj autom. V mobilnej aplikácii Svätomariánska púť nájdete množstvo užitočných informácií o miestach, takisto na web stránke https://www.szlak.maryjny.pl/ nájdete mapu a fotografie sakrálnych miest, po rozkliknutí každého miesta si dokonca môžete z pohodlia domova pozrieť 3D virtuálnu prehliadku vonkajších aj vnútorných priestorov. Na web stránke http://svatomarianskaput.sk/ si môžete v niektorých lokalitách naplánovať 48 hodinový výlet cez interaktívny plánovač. Oba projekty boli zrealizované vďaka Programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko.
V Poľsku sme si pozreli krásnu Svätyňu útechy Panny Márie v Pasierbiec:
Baziliku Sedembolestnej Panny Márie v Limanowej:
Svätyňu Panny Márie z La Salette v Debowiec:
Na Slovensku sme si v Prešove pozreli okrem centra mesta so známym koňom Premom ukutým z 800 podkov aj krásnu Konkatedrálu sv. Mikuláša:
ARCHEOLOGICKÝ SKANZEN KARPATSKÁ TRÓJA
Ďalšou zastávkou na našom výlete bol archeologický skanzen Karpatská Trója v poľskej Trzcinici, ktorý je otvorený pre verejnosť už 10 rokov. Toto miesto je jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk v Poľsku. Má preto veľký význam pre poznávanie histórie celej strednej a východnej Európy.
Nachádza sa tu moderný pavilón s výstavou, ktorá ukazuje históriu Trzcinice prostredníctvom scén z každodenného života ľudí, ktorí tu žili v ranej dobe bronzovej a ranom stredoveku. Sú tu tiež vystavené nájdené predmety z danej doby. Po prehliadke určite odporúčam pozrieť si vo vedľajšej hale veľmi zaujímavý film o Karpatskej Tróji. Vtiahne vás do života na tomto mieste pred mnohými rokmi, do histórie osídlenia a bojov. Po pozretí sa budete na všetko, čo sa tu nachádza, pozerať inými očami.
Vedľa pavilóna sa nachádza archeologický park, kde boli zrekonštruované dve osady ľudí (spolu 18 chát), ktorí tu žili pred stáročiami – v staršej dobe bronzovej a ranom stredoveku. V 2 stajniach, stodole a prístrešku žijú zvieratá starodávnych plemien – maďarský dlhosrstý sivý dobytok, škótske kravy, poľské poníky, vresové ovce a karpatské kozy.
Vedľa osád sa nachádza kopec, nazývaný ako „Kráľovské hradby“. Práve na ňom bolo objavených viac ako 200 000 unikátnych pamiatok. Na kopci boli zrekonštruované úseky palisády (viac ako 200 metrov), 6 chát a 2 brány vedúce na hrad – presne tam, kde ich objavili archeológovia. Prirodzená nedostupnosť chránila toto miesto pred zničením. Našlo sa veľké množstvo kameniny a inej keramiky, množstvo kostí a rohov, unikátnych bronzových a železných relikvií, predmetov uctievania, prehistorického umenia, nástrojov, zbraní a ozdôb. Na kopci sa nachádza tiež vyhliadková plošina.
Môžete si tu vyskúšať viaceré workshopy – strieľanie z luku, keramiku, pravekú kuchyňu, mladý archeológ a iné. My sme si skúsili lukostreľbu z rôznych druhov lukov a keramické dielne, kde sme si vyrábali nádoby bez pomoci hrnčiarskeho kruhu. Na výstavu síce neboli, no s trochou praxe by to snáď s nami nebolo také zlé. :)
V lete sa tu koná množstvo podujatí, vďaka ktorým Karpatská Trója ožíva a môžete sa priam dotknúť minulosti. Viac info o skanzene nájdete tu >> https://karpackatroja.pl/
Časť venovaná chovu dobytka a pestovaniu sa vytvorila v rámci projektu „Živá archeológia ako jedinečný produkt kultúrneho turizmu v Karpatoch“, realizovaného v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg VA Poľsko-Slovensko 2014-2020. Z tohto projektu sa tiež zrekonštruoval pôsobivý viac ako 40 metrov vysoký obranný val z 8. storočia a vytýčil sa nový Transkarpatský archeologicko-kultúrny chodník, ktorý začína v Archeologickom skanzene Karpatská Trója v Trzcinici. Vedie okrem iného cez Nowy Żmigród a Bardejov a končí sa vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je pobočkou Krajského múzea v Prešove.
CENTRUM TRADIČNÝCH REMESIEL, GRYBOW
Mesto Grybów leží na obchodnej trase, ktorá viedla z Bardejova do severného Poľska. Na trase sa prepravovali produkty ako med, víno, sušené slivky, no v neposlednom rade aj remeselné výrobky, ktoré sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva pohraničia. Spoločné prvky remeselného umenia, krása výrobkov, ako aj samotní remeselníci budú tvoriť základ centier tradičných remesiel, ktoré vznikajú v Bardejove a Grybówe.
V Grybowe bola kompletne zrekonštruovaná budova bývalej telovýchovnej jednoty Sokół a prebieha verejné obstarávanie na výber remeselníkov, ktorí budú robiť workshopy a ukážky svojej práce. Budúci rok sa tu teda budeme môcť zastaviť aj vo vnútri a vyskúšať si niektoré z tradičných remesiel tohto kraja.
Rekonštrukcia sa uskutočnila v rámci medzinárodného projektu „Zachovanie, prezentácia a rozvoj tradičných remesiel v cezhraničnom území“, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020.
———————–
Každé miesto na tomto výlete malo svoje čaro. Maťkovi sa najviac páčila návšteva výrobcu drevených hračiek, nám Karpatská Trója. Kde by ste sa najradšej šli pozrieť vy?