Základ dobrej dovolenky je dobré jedlo. A ja milujem jesť, variť, maškrtiť. Veľa jesť a veľa maškrtiť.. Tradičná kuchyňa týchto krajín je dosť ťažká, ale čert to ber. Sme na dovolenke, môžem si predsa dopriať aj niečo menej zdravé, niečo sladké či niečo viacpromilové, no nie? A tak som ochutnávala. Polievky, hlavné jedlá, koláčiky, degustovala nápoje.. A spravila si tak malý obraz o litovskej a lotyšskej kuchyni.
Typické jedlá obsahujú hlavne zemiaky, zeleninu, bravčové mäso, tvaroh, ryby: zemiakové placky na viacero spôsobov, “vzducholode”, rybí šalát, výborný je teplý a studený boršč. A prasačie uši, ehm, samostatná kulinárska kapitola (ktorú som veľmi nepochopila)..
Tak čo, pochrumkali by ste si uško k pivku? ;) Prasačie uši si tu môžete dopriať na viacero spôsobov – varené, údené, so zemiakovou plackou, či na mise s inými dobrotami k pivu. Ja som vyskúšala tú poslednú možnosť. Objednali sme si misu dobrôt k pivu za 10 eur plnú cibuľových krúžkov, tradičného opekaného chleba (poriadne mastné topeničky) s cesnakovým dresingom, sušených rýb, syrov, klobások, orieškov, kyslých uhoriek. A údených prasačích uší. Nebola by som to ja, aby som ich neochutnala. Viem, že aj na Slovensku niektorí ľudia jedia varené prasačie uši pri zabíjačke, pre mňa je toto jedlo nové a rozhodne nie niečo, čo by som napriek môjmu apetítu vyhľadávala.
A tak som ich teda ochutnala. Záver degustácie: údené ucho chutí ako – ucho. Neutrálna nevýrazná chuť. Chrumká to pod zubami, ako keď si predstavíte chrumkanie ušnej chrupavky. Manžel mi žutie s radosťou spríjemňoval: “Predstav si to prasiatko s vytetovaným číslom na zablatenom uchu.. A teraz to uško pekne chrumkáš….” Priznám sa vám, naplo ma.. Mala som čo robiť, aby som udržala zvyšné dobroty v žalúdku, rýchlo som ten požutý kúsok spláchla medovinou a tým sa moja túžba po objavovaní nových kulinárskych sfér skončila. Aspoň na ten večer. :)
Ďalšie typické litovské jedlá sú boršče. Teplý boršč poznáte, varí a servíruje sa v reštauráciách aj u nás. Základ tvorí kapusta, červená repa a zemiaky. V Litve k nemu dostanete mesiačiky opekaných/varených zemiakov a pečivo. Boršč milujem, tak ma potešilo, že je dostupný v každej reštaurácii, ktorú som navštívila.
Studený boršč mi tiež veľmi chutil. Hlavné prísady tvoria kefír, červená repa, uhorka a kôpor, má krásnu fialovú farbu. Je veľmi osviežujúci a preto je populárnejší v lete. V zime ľudia jedia skôr teplú verziu. Mne veľmi chutil aj teraz.
Ako predjedlo i hlavné jedlo je veľmi populárny šalát z varených zemiakov, kyslých rýb – sleďov, majonézy, nakrájanej varenej zeleniny, cibule, varených vajíčok. Veľmi podobný nášmu tradičnému zemiakovému šalátu, naviac sú v ňom kyslé ryby a varená červená repa. Mňam. Vyskúšam spraviť túto variantu zemiakového šalátu aj doma.
Sú to vlastne veľké mazľavé knedlíky do tvaru vzducholode (názov získali od vzducholode Zeppelin), zo zemiakového cesta. Bývajú 10 – 20 centimetrov dlhé, stačí zjesť 2 a ste sýty. Plnené bývajú tvarohom, hríbmi alebo mletým mäsom a k nim sa podáva tučná kyslá smotana a opečená slaninka.
Teda poviem vám, toto bolo jednoznačne najťažšie jedlo aké som tu mala. Neviem či vidíte dobre na fotke, ale vzducholode mi priam plávali v roztopenej slanine, ďalšia roztopená slanina bola na vrchu smotany v poháriku.. Po pár sústach mi bolo ťažko. Cesto bolo veľmi mazľavé, uf, toto jedlo nepatrí k mojim najobľúbenejším.
Pri ovoňaní týchto tekutých dobrôt si uvedomíte, že aj vôňa chutí. Sladké, korenisté, ovocné tóny, hmm, človek sa uvoľní ešte pred degustáciou. V každom bare a reštaurácii môžete ochutnať miestne medoviny, ktoré majú do 20% obsahu alkoholu. Medové nektáry majú spravidla od 25 – 50% alkoholu. Bývajú ochutené bylinkami, ovocnými šťavami a koreninami. Vo väčšine dobrých barov a reštaurácií máte možnosť ochutnať 5 alebo 6 vzoriek po 0,2 dl z rôznych druhov medovín a medových nektárov. Obidva večery vo Vilniuse sme popri večeri degustovali a veru poviem vám, ak máte radi našu medovinu, tam by ste boli v siedmom nebi.
Mohol by sa vám páčiť aj článok aktuálne zľavy na ubytovanie cez booking a airbnb >>
V Litve aj Lotyšsku je veľa pivovarov, viaceré malé lokálne. Fajnšmekri by síce asi povedali, že na naše pivo nemajú, my sme si ale pochutili. Vo viacerých baroch, krčmičkách a reštauráciách si môžete objednať degustačnú sadu 6 malých pív od pšeničných kalných cez medové, až po kávové tmavé. Ak to skombinujete s degustačnou sadou medovín a medových nektárov, tak ako my, o veselý večer máte postarané. :)
Litovčania sa nezaprú v ich láske k prasiatkam. Pozrite akú muffinku sme dostali. Kúpite tu množstvo dezertov inšpirovaných celým svetom. Litovčania si však potrpia na domáce upečené koláče a zákusky. Domáca pani, u ktorej sme bývali, nám napríklad upiekla Napoleon cake. Obľúbené sú tiež makové, medové, ovocné koláče a torty.
V hlavnom meste Riga môžete navštíviť niektorú zo siete tradičných reštaurácií Lido, kde ochutnáte miestne špeciality a pivá. V miestnej kuchyni sa varia hlavne jedlá zo zemiakov, strukovín, bravčového mäsa a rýb.
Varené, dusené, pečené, grilované, údené, sušené. Riga leží pri Baltickom mori, dostupnosť rýb a morských plodov tam je teda zreteľný. Vynikajúce miesto na kúpenie čerstvých rýb je na centrálnom trhu – Central market, ktorý tvorí 5 obrovských oblúkových budov plných stánkov so zeleninou, ovocím, rybami, mäsom, pečivom a množstvom iných potravín, oblečenia, suvenírov, atď.
Ďalšie výborné nezdravé jedlo. Polovicu misky tvorí varený šedý hrach (ani vy ste ešte o ňom nepočuli?), druhú polovicu krémová omáčka s kúskami slaniny. Resp. kúsky slaniny s trošičkou omáčky. Každopádne som si pochutila a poriadne sa zasýtila. Večer síce naša izba takmer vybuchla ;) , ale prežili sme bez ujmy na zdraví.
Medzi známe dezerty v Lotyšsku patrí brusnicová pena, puding z ražného chleba, tvarohové či makové dezerty a ich vlastné čokolády. V Rige, tak ako v každom veľkomeste, kúpite dezerty z celého sveta. Veľmi časté sú talianske reštaurácie, ak máte chuť na tiramisu, nemal by byť problém ho zohnať.
V ďalších článkoch si môžete prečítať informácie o pamiatkach a zaujímavých miestach, o ubytovaní aké sme mali u miestnych Litovcov a Lotyšov (návod na vyhľadanie ubytovania v akejkoľvek krajine som pre vás spísala v e-booku zdarma >> ) a tiež konkrétne tipy na prepravu, ceny jedla, pitia, ubytovania atď.
Majte sa krásne,
Martina
NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:
E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>
E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>
E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>