Amsterdam bez cestovky – čo zažiť a ako ušetriť?

Čo si predstavíte, keď sa povie Amsterdam? Mne sa pred očami okamžite zjavia dychberúce tulipány prenádherných farieb, všadeprítomné bicykle a vodné kanály prepchaté loďkami všetkého druhu. Keďže sme cestovali s malým (5 mesačným) cestovateľom, zvolili sme pohodové tempo s ohľadom na jeho pohodu. Napriek tomu som zozbierala viaceré tipy, ktoré vám ušetria kopec peňazí:

LETENKY

Pôvodne som mala v pláne kúpiť letenky do Eindhovenu, čo je mesto cca hodinu a pol cesty autobusom od Amsterdamu. Väčšinou sa do tohto mesta dajú kúpiť  letenky za oveľa nižšiu cenu ako priamo do Amsterdamu, a aj po spočítaní s cenou lístka na autobus sa oplatí cestovať takto. Autobus z Eindhovenu do Amsterdamu nájdete napríklad na tejto stránke >>. Bežne stoja letenky do Amsterdamu od 100 Eur z okolitých letísk, do Eidhovenu kúpite v akcii aj za 20 Eur.

Nakoniec som však našla letenky iba za 40 Eur z Katowíc (Poľsko) priamo do Amsterdamu! A to na poslednú chvíľu a na májový termín, ktorý je populárny kvôli tulipánom v parku Keukenhof. Takže odporúčam pri hľadaní leteniek aj toto letisko. Najjednoduchšie je ísť do Katowíc autom a nechať ho tam zaparkované. Cesta z Trenčína trvá cca 3 hodiny, parkovanie asi 10 minút peši od terminálu nás stálo na 5 nocí 10 Eur. Je to oveľa lacnejšie, ako parkovanie priamo na letisku, nachádza sa na pozemku rodinného domu. Link na parkovanie nájdete TU, je dobré vopred napísať e-mail majiteľom parkoviska. Cestovali sme dve + malý cestovateľ, takže pokiaľ sa náklady na cestu na letisko a parkovanie rozpočítajú na viac osôb, nie je to veľká suma.

Všetky moje podrobné návody, tipy a vychytávky na naplánovanie dovolenky bez cestovky kdekoľvek na svete nájdete v e-booku Kompletný návod na cestovanie bez cestovky tu >>, sprievodcu S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) nájdete tu>>.

UBYTOVANIE

Ubytovanie v Amsterdame je poriadne drahé! A tak si OKAMŽITE po tom, ako kúpite letenky, rezervujte aj ubytovanie. Čím bližšie je totiž termín vášho príchodu do tohto mesta, tým vám zostáva menej a menej možností lacného a zároveň kvalitného ubytovania.

Medzi najlacnejšie možnosti patrí hostel, kde spíte na poschodových posteliach spolu s inými cestovateľmi, alebo za vyššiu cenu v súkromnej izbe. A ubytovanie u domácich, ktoré je najlepšie rezervovať cez Airbnb. Využite pri tom zľavu z tohto článku >>.

My sme tak bývali v tomto štýlovom hausboate za polovičnú cenu oproti hotelom a mali sme naviac k dispozícii kuchyňu a obývačku.

STRAVA

Reštaurácie sú tu dosť drahé, jednoduché jedlá od cca 10 Eur, prípadne zvýhodnené jedlá z menu boli pod 10 Eur. Pred vstupom do reštaurácie si pozrite ponukový lístok, ktorý väčšinou býva vystavený pred ňou. V centre je aj veľa fast foodov, ktoré ponúkajú lacnejšie možnosti.

Môj tip, pokiaľ chcete čo najviac ušetriť, nakupujte čo najviac v potravinách. Vo väčších supermarketoch sú totiž ceny viacerých potravín podobné ako u nás. Okrem raňajok sme z potravín párkrát jedli aj večeru, keďže sme s malým cestovateľom nechceli byť dlho do večera v reštaurácii. Medzi chladenými vecami sme našli veľké množstvo hotových jedál balených vo vaničke za cca 3 Eurá, ktoré boli na naše prekvapenie veľmi chutné – rizotá, rôzne druhy cestovín, ázijské jedlá, atď. Porcie boli veľké, stačilo len zohriať. Výhoda je teda bývanie u domácich alebo napríklad v hosteli, kde je k dispozícii spoločná kuchyňa.

Určite odporúčam ochutnať miestne syry – vo viacerých obchodoch môžete ochutnávať zdarma. Pre maškrtné jazýčky sú na každom rohu wafle, čisté, s polevami a inými dobrotami navrchu. Veľmi mi chutila zmrzlina v známej maličkej zmrzlinárni Banketbakkerij Van Der Linde v centre mesta. Predávajú iba vanilkovú príchuť, zmrzlina je veľmi jemná, mala som pocit, že je zmiešaná so šľahačkou. Vyskúšala som aj veľké hranolky so sladkou majonézou, ktoré mi neprišli výnimočné. Nemala som ich však z najpopulárnejšieho stánku, ktorý tvrdil, že ich majú najlepšie v meste. Bola pri ňom najväčšia rada a vyzerali obrovské, s množstvom majonézy, syra a iných omáčok navrchu.

PREPRAVA V MESTE

MESTSKÁ PREPRAVA

Veľmi dobre zhrnuté informácie o trochu zložito vyzerajúcom systéme platenia za mestskú prepravu nájdete tu >>. Ja spomeniem len dve možnosti:

Pokiaľ bývate priamo v Amsterdame a plánujete sa pohybovať prevažne v rámci tohto mesta, môžete si kúpiť 24, 48, 72 alebo 96 hodinovú I amsterdam City Card – kartu, ktorá platí na mestskú prepravu (autobusy, metro, nadzemné električky, lode) a umožňuje vám tiež vstup zdarma do mnohých múzeí a iných atrakcií. Napríklad 48 hodinová karta stojí 67 Eur, viac info a možnosť kúpy nájdete tu >>.

My sme bývali kúsok od letiska, čo sa už považuje za oblasť mimo Amsterdamu, a tak by nám tu táto karta neplatila. Zároveň sme mali v pláne ísť 2 dni zo štyroch mimo Amsterdam (do Keukenhofu a skanzenu veterných mlynov), a tak sme si kúpili túto druhú možnosť: na prepravu autobusmi, električkami a metrom (na vlaky neplatí)  v celom Holandsku sa používajú modré karty OV- chipkaart. Stoja 7,50 bez kreditu, pričom stačí kúpiť „anonymous“ card (anonymná karta) bez fotografie, platí 4 – 5 rokov. Kúpiť a dobiť sa dajú na staniciach, vo viacerých obchodoch, supermarketoch, alebo na tomto linku >>. Tiež sa dá dobiť 24/48 atď varianta. Všetky info o karte nájdete tu >>.
POZOR, veľmi dôležitá info! Kartu si musíte zosnímať nielen pri vstupe do autobusu, ale aj pri vystupovaní z neho! Ak tak nespravíte, systém to bude brať tak, že stále cestujete a minie sa celý kredit na karte. Držala som teda celú cestu karty v ruke, aby som na zosnímanie pri vystupovaní nezabudla.

BICYKLE

Amsterdam je známy obrovským množstvom cyklistov na cestách. Ohromili nás obrovské viacposchodové parkoviská na bicykle, naozaj si neviem predstaviť, ako by som v nich hľadala ten svoj. A cyklotrasy, tie sú hádam VŠADE! A tak ak radi bicyklujete, môže byť pre vás skvelý zážitok spoznať toto veľkomesto práve z bicykla. Ceny za požičanie sú priemerne okolo 10 Eur/deň, pri požičaní na viac dní okolo 8 Eur. Požičovne nájdete po celom meste, info o viacerých z nich nájdete napríklad tu >>.

ČO VIDIEŤ A AKO SA TAM NAJLACNEJŠIE DOSTAŤ?

TULIPÁNOVÝ PARK KEUKENHOF

Mohol by vás zaujímať i článok 7 dňový road trip kabrioletom na Francúzsku riviéru bez cestovky >>

KEDY ÍSŤ: Milovníci kvetov, a teda hlavne tulipánov, by mali Amsterdam navštíviť medzi 22.3.2018 – 13.5.2018. Vtedy je totiž otvorený najväčší kvetinový park v Holandsku – známy Keukenhof. 7 miliónov kvetov, prevažne tulipánov v zaujímavo tvarovaných políčkach zeleného parku. Ideálny čas na jeho návštevu je v APRÍLI, keďže vtedy kvitne väčšina kvetov v parku a aj na okolitých poliach. My sme do parku prišli predposledný deň (20.mája), kedy je otvorený, a tak kvitla už len asi štvrtina kvetov, pričom tulipánové polia okolo parku už boli prázdne.

AKO ÍSŤ: Do Keukenhofu sa najlacnejšie dostanete autom, ak ho máte prenajaté, alebo autobusmi podľa inštrukcií na oficiálnej stránke parku TU >>. My sme šli z letiska, platili sme 24,50 Eur za spiatočný lístok autobusom vrátane vstupného. Samotné vstupné stojí 17 Eur online a 18 Eur na mieste. Na letisku majú tiež svoj stánok, tak sme kúpili lístky tam. Pozor na rôzne agentúry, ktoré ponúkajú predražené zájazdy. Priamo v centre Amsterdamu bolo takýchto agentúr viac a ponúkali autobusový zájazd do Keukenhofu a k tulipánovým poliam za 55 Eur. Tulipánové polia sú všade okolo parku, takže môžete sem prísť za 24 Eur, tak ako my a ušetríte viac ako polovicu ceny, čo pýtajú agentúry.

ČO V PARKU: Park ponúka okrem kvetov aj viaceré možnosti stravovania a zábavy a jednoznačne si tu naplánujte stráviť celý deň. Nachádzajú sa tu atrakcie pre deti – napríklad preliezky, či minizoo. Konajú sa tu rôzne podujatia na pódiu, hrajú hudobníci, môžete si spraviť piknik na tráve. V okolí parku sú tulipánové polia, okolo ktorých sa robia plavby na loďkách. Podľa info, čo som našla, plavba stojí 8 Eur a lístok zakúpite pri veľkom veternom mlyne na konci parku.

SKANZEN VETERNÝCH MLYNOV

Nachádza sa severne od Amsterdamu, najjednoduchšie sa tu dostanete vlakom. Lístok si kúpite v žltom automate na lístky na stanici, kúpte si rovno spiatočný lístok a vyberte si stanicu Koog-Zaandijk. Pokiaľ idete z hlavnej vlakovej stanice (Centraal Station), ktorá je v centre Amsterdamu, cesta bude trvať len asi 15 minút. My sme išli zo vzdialenejšej zastávky, a tak sme platili 10 Eur za spiatočný lístok. Z hlavnej stanice to teda bude menej.

Skanzen na nás pôsobil naozaj očarujúco. Oproti ruchu veľkomesta tu vládol kľud a pohoda. Obrovské točiace sa veterné mlyny, zeleno – biele domčeky, veľa obchodíkov a typických výrobní syrov, drevákov, kakaa atď. Mlyny boli sprístupnené za poplatok (4 Eurá pre dospelú osobu, 2 Eurá deti) a ukazovali v nich na čo sa mlyny kedysi využívali – výroba oleja, pílenie dreva atď. V jednom z mlynov je maličká reštaurácia, kde si za pár eur dáte výbornú horčicovú polievku, či sendvič s veľkým kusom údeného lososa. Odporúčam! 🙂


PLAVBA LOĎKOU PO CENTRE AMSTERDAMU

Amsterdam = Benátky severu, a tak je najkrajší práve z vody. Hodinová plavba vo väčších loďkách s uzavretou alebo otvorenou strechou stojí 11 EUR:

Lístky treba kúpiť priamo pri lodiach, ktoré sa nachádzajú na brehu kanála kúsok od centrálnej stanice. Pozor na ponuky agentúr v centre mesta, ktoré sa nachádzajú pár metrov od lodí a rovnakú plavbu ponúkajú za 13 – 16 Eur!

Samozrejme, možností, ako sa plaviť po kanáloch v centre Amsterdamu je veľa. Čím menšia loď, tým drahšia. Môžete sa tu dokonca plaviť aj na šlapacích plavidlách, aké bežne nájdeme na našich jazerách.

OSTATNÉ ATRAKCIE

S malým cestovateľom sme si dali naozaj veľmi pohodové tempo pri spoznávaní mesta, a tak sme toho veľa neprešli. Mesto však ponúka obrovské množstvo možností trávenia času, a je len na vás, čo z toho absolvujete. Je tu veľmi veľa múzeí a galérií, coffeshopov (v ktorých môžete legálne fajčiť marihuanu), obchodov atď.

A ešte malá poznámka na záver. Nesledujte predpovede počasia! Pozrite, akú predpoveď sme mali my pár dní pred odchodom. Odchod vo štvrtok, prílet v utorok ráno:

A pozrite fotografie, aké počasie sme nakoniec mali. V Amsterdame sa počasie rýchlo mení, a tak čo platilo večer, nemusí platiť ráno. V tomto prípade – našťastie pre nás.

Majte sa krásne a veľa nezabudnuteľných zážitkov pri cestovaní želám! 🙂

Martina

NÁVODY pre vás na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA: Ubytovanie bez cestovky >>

cover ebook final

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dietatom do sveta (0 – 2 roky) >>

Save

 

Máte otázky, alebo mi chcete napísať niečo milé, či nejaké pripomienky? 🙂
Môj e-mail: info@martinamagulova.sk.

Save

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>>

Som autorka e-bookov:
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>>
Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>>
E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>>

Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >>
Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>>
Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre