Tipy na výlety po východnom Slovensku I. & super súťaž pre deti

Tento výlet bol plný zážitkov rôzneho druhu. Užili sme si turistiku, kúpanie, plavbu po Domaši, pozreli kaštiele, múzeá, drevené kostolíky, astronomické observatórium či Domček Deduška Večerníčka… A ešte aj radosť zo súťaženia, čo hlavne Maťka motivovalo k turistikám a návšteve rôznych zaujímavých miest.

SÚŤAŽ V LOVENÍ ZÁŽITKOV O DARČEKY – LEGENDARIUM
Východné Slovensko sme tentokrát skúmali s ešte väčším nadšením vďaka zbieraniu súťažných nálepiek a pečiatok. Stačí si totiž užiť výlety na zaujímavých miestach v Prešovskom kraji, nazbierať aspoň 5 nálepiek z trezorov v prírode (vybrať si môžete až z 15tich miest) a 3 pečiatky z veľkého množstva ďalších výletov a dostanete odmenu.

My si brúsime zuby na prvú z odmien – krásny žltý desiatový box + pero. Dostaneme ho za 5 nálepiek a 3 pečiatky. Majú aj iné super ceny za viac pečiatok a nálepiek, viac info nájdete na stránke LEGENDARIUM. Okrem toho je každý zberateľ zaradený aj do žrebovania o pobyty, vstupy do aquaparkov atď. Teraz sa výletovať na východe proste oplatí. Nehovoriac o tom, že tipov na výlety (nielen) na stránke Legendaria nájdete toľko, že je naozaj z čoho vyberať. Súťaží sa až do 11.septembra, je teda možné, že si na východné Slovensko dovtedy spravíme ešte jeden výlet. Zapíšte si aj vy čo vás zaujme a vyrazte za dobrodružstvom tiež. :)

Prvá polovica z našich výletov, ktoré sme zatiaľ stihli (zvyšok spíšem do ďalšieho článku):

KAŠTIEĽ A ARCHEOPARK V HANUŠOVCIACH NAD TOPĽOU

Toto miesto som mala na zozname už dlho, tak som rada, že sme sa tu konečne dostali. V archeoparku môžete nazrieť do starých obydlí a prenesiete sa cez 30 tisícročí. Dovolené je pochytať a vyskúšať si predmety, ktoré sa v nich nachádzajú. Behajú tu kozičky, a keď sme boli my, prebiehal zrovna workshop tvorenia pravekej keramiky. Určite to tu musí byť zaujímavé počas podujatí, ktoré sa tu počas roka konajú.

V kaštieli sme si pozreli krásne zariadené miestnosti a zbierky z prírody a histórie regiónu. Dostali sme tu tiež pečiatku do súťaže LEGENDARIUM.

V Hanušovciach nad Topľou si tiež môžete pozrieť aj najdlhší železničný most postavený v oblúku v strednej Európe – Hanušovský viadukt:

ÚDOLIE OBROV
Počuli ste už o Údolí obrov? Vezmite deti a vyberte sa na krásnu nenáročnú turistiku okorenenú rozprávkou… Začína sa pri Kukorelliho chate v Hermanovciach nad Topľou (asi 10 minút autom od kaštieľa a archeoparku spomínanom vyššie). Pokračuje lesom, v ktorom idete po žltej značke a hľadáte tabuľky s príbehom o Jurajovi a obrovi.

Maťka hľadanie tabuliek (spolu ich je 10) veľmi bavilo, tešil sa tiež na trezor, kde si vezmeme jednu nálepku do súťaže LEGENDARIUM, ktorý mal byť niekde na vrchole pri skalách. Aj sme ho našli, kúsok od tabuľky č.8, to bolo radosti. Počas turistiky Maťko lozil po skalách, ktoré boli po celom lese, našli sme aj miesto na opekanie s lavičkami, tak si môžete vziať špekáčiky.

Naspäť sme sa vrátili inou cestou sčasti po asfaltke, okruh má dokopy cca 3 kilometre. V Kukorelliho chate, pri ktorej sme pred turistikou zaparkovali auto, sme zase dostali súťažnú pečiatku, tak sme mali z tohto výletu aj nálepku aj pečiatku, super! Predávajú tu nápoje a nejaké tie sladké a slané pochutiny.

PLAVBA PO DOMAŠI

Loď Bohemia

Ďalšie miesto, ktoré môžete navštíviť, je vodná nádrž Veľká Domaša. Je obľúbená na kúpanie či vodné športy, my sme sa tu zastavili na plavbu loďou Bohemia. Táto pohodová plavba po jazere trvá hodinu a štvrť, dozvedeli sme sa počas nej zaujímavosti o histórii a súčasnosti Domaše a samotnej lode. Dali sme si kávičku a pitie, majú aj zopár jedál, objednať sa dá u čašníčky alebo online cez QR kód nech čakáte kratšie. Priamo na lodi si nezabudnite vypýtať pečiatku do súťaže. Plavbu si radšej rezervujte vopred cez ich web >>, aby sa vám ušli miesta, lístky sa však dajú kúpiť aj na mieste.

Je to taká oddychovka, deti sa po chvíli zabávali na lodi medzi sebou, dospelí zase užívali výhľady a vietor vo vlasoch na poschodí. Ak by bolo vonku chladnejšie, príjemne sa sedí aj vo vnútri.

Domašská panna

HUMENNÉ
Netušila som, že tu majú tak krásne múzeum so skanzenom, určite odporúčam navštíviť! Vihorlatské múzeum umiestnené v renesančnom kaštieli má veľké množstvo zariadených miestností a zaujímavý výklad počas prehliadky, v okolí je záhrada a park.

Za ním je skanzen ľudovej architektúry so starými domami zariadenými v pôvodnom štýle vrátane okolitých záhrad a priedomí a dreveným kostolom v strede skanzenu. V múzeu sme tiež dostali ďalšiu pečiatku do súťaže LEGENDARIUM.

V meste nás zaujal aj “Most lásky” (Valaškovský most) s veľkým srdcom so zámkami, ktoré pečatia lásku zaľúbencov či Socha Dobrého vojaka Švejka na železničnej stanici.

Toto je len prvá časť tipov na výlety v Prešovskom kraji, ktoré sme si stihli užiť. Do ďalšieho článku spíšem info z výletov v Poloninách, k Domčeku Deduška Večerníčka, z kúpania na Sninských rybníkoch, Astronomického observatória a i., máte sa teda ešte na čo tešiť. :)

Maťa

—————

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Za pozvanie a inšpirácie na výlety LEGENDARIUM ďakujeme KOCR Severovýchod Slovenska.

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre