Cestovanie prináša obrovské množstvo zážitkov. Nebudeme si nič nahovárať – nie všetky bývajú vždy príjemné. Ani mňa nepríjemné situácie počas cestovania neobchádzajú, aj keď na väčšinu z nich s odstupom času spomínam s úsmevom.
Dnes sa pozrieme na zúbok strašiakom pri leteckej preprave. Hororovým situáciám, ktoré som zažila a slabšiu povahu by mohli minimálne zneistiť. Strachopud by asi už cestoval radšej len autom. Naposledy som vám prezradila Tipy a triky na boj so strachom z lietania, takže ak sa lietania bojíte, prestaňte čítať a radšej sa prekliknite na tento článok. Tí odvážnejší z vás si môžu prečítať tri nepríjemné situácie, ktoré som zažila počas cestovania lietadlom. Priam nabádali spriadať v mysli hororové scenáre a živiť tým vlastnú paniku.
Tak čo, báli by ste sa? :)
1. Pri prelete z Mombasy v africkej Keni do národného parku Maasai Mara sme leteli malým lietadielkom so starším pilotom. Manžel sedel vpredu pri ňom a so zdeseným výrazom v tvári si obzeral prednú časť lietadla. Lietadlo malo „pavučinu“ prasknutej vrstvy čelného skla! Sklo na prístrojovej doske bolo tiež prasknuté a prelepené lepiacou páskou. Rovnako ako vo filme Marťan, lepiaca páska spraví všetko, vo vesmíre aj v lietadle. :) Nevyhli sme sa ani nepríjemným turbulenciám. Napriek všetkému sme mali dobrú náladu. Najmä pilot. Starší pán mal už zjavne veľa odlietaného a suverénne zvládol let. Pristáli sme úplne bezpečne, potriasli si s ním ruky a s úľavou mu mávali, keď odchádzal.
2. Keď sme krúžili nad New Yorkom, pilot nám zrazu oznámil, že nemôžeme pristáť. Na letisku bola totiž ohlásená bomba. Najskôr sme lietali vo vzduchu, a potom čakali niekoľko hodín na odletovej dráhe ďaleko od letiska, kým ho evakuujú a skontrolujú. Počiatočné napätie sa postupne zmenilo v nudu a nervozitu. Keď sme konečne mohli prísť na letisko, cestujúci mali rozpačité pohľady. Na letisku vládlo nezvyčajné ticho, prerušované ráznymi pokynmi pracovníkov letiska a policajtov. Šlo o planý poplach, no napätie by sa dalo krájať. Vydýchli sme si až v preplnenom newyorskom metre, kde sme sa snažili expresne rýchlo zorientovať a vystúpiť na správnej zastávke.
3. Ako si tak sedím v Singapure v odletovej hale, pochlipkávam kávu a čakám na lietadlo, telefón začne vibrovať a pípať ako šialený. Priatelia a rodina ma hromadne bombardujú, či žijem a či som v poriadku. Stratilo sa totiž lietadlo so 162 ľuďmi vrátane personálu letiace z Indonézie do Singapuru. Lietadlo tej istej leteckej spoločnosti, ktorou som mala o hodinku letieť zo Singapuru do Kuala Lumpur. Priatelia nevedeli presný plán našej cesty, a tak pri názve Singapur okamžite zbystrili pozornosť. Je pravda, že mi prebehli zimomriavky po tele a káva mala zrazu akúsi zvláštnu príchuť. Let som ale nakoniec s pokojom batoľaťa prespala. Racionálne som si povedala, že je úplne mizivá šanca, aby sa niečo stalo ďalšiemu lietadlu letiacemu v daný deň, a tak som sa nad tým zbytočne nezamýšľala.
Vždy si pri čo i len malom náznaku strachu pomyslím na štatistiky, tie sa nemýlia. Navyše to beriem tak, že sa stane, čo sa má stať. Ak sa mi má niečo stať, tak ma zrazí auto aj na chodníku pred domom. Väčšia šanca, že sa mi niečo stane, je po ceste autom/vlakom/MHD na letisko ako v lietadle. Keby som sa bála vyjsť z domu, nezažijem v živote nič. Preto je oveľa lepšie odložiť strachy a žiť život naplno.
Bojíte sa lietania? Neviete vysvetliť prečo, ale už pri pohľade na malú čiarku na oblohe vás oblieva studený pot? Niet sa čo čudovať. Pravdepodobne netušíte nič o tom, ako funguje také lietadlo. Neviete, kto ho ovláda a kto skontroloval, či je lietadlo v poriadku. Táto nevedomosť má za následok veľkú časť vášho strachu. Naviac, keď spadne lietadlo, alebo má nejakú vážnu poruchu, hneď o tom vie celý svet. Médiá niekoľko dní zaplavujú bombastické titulky s počtom mŕtvych a o prebiehajúcom vyšetrovaní. Prešľapy politikov, či vojny v zahraničí idú na vedľajšiu koľaj a vy sa pri pozeraní telky utvrdzujete v tom, že je predsa len lepšie sedieť doma.
Ja sa však oveľa viac bojím cestovania v autobuse, či vzadu v aute ako v lietadle. Prečo?
Tipy a triky na boj so strachom z lietania si môžete prečítať v článku >>
Pozrime sa na štatistiky
Letecká doprava je už dlhé roky najbezpečnejším druhom dopravy na svete. Rokmi sa počet nehôd lietadiel vďaka novým technológiám a bezpečnostným postupom podaril znížiť. Napríklad rok 2014, v ktorom sa stali viaceré medializované nehody je jedným z najbezpečnejších rokov v leteckej doprave v histórii. Za celý rok zomrelo pri leteckých nešťastiach 990 ľudí, viď kompletnú správu>>, pričom ročne vzlietlo a bezpečne pristálo asi 30 miliónov lietadiel. Takže šanca, že sa práve vám niečo stane pri lete na dovolenku je naozaj mizivá. Naviac, po udalostiach posledných rokov sa zvýšila kontrola pasažierov na letiskách, tréning leteckého personálu a aj technické kontroly lietadiel.
Na druhej strane, pri dopravných nehodách na cestách zomrie ročne priemerne 1,3 MILIÓNA ľudí! Zopakujme si, koľko ľudí zomrelo pri leteckých nehodách v roku 2014? 990 ľudí. Vidíte ten rozdiel? Kto vám zaručí, že nebudete medzi tými 990 ľuďmi? Nikto. Rovnako nikto vám nezaručí, že nebudete medzi tými 1,3 miliónmi ľudí na cestách.
Začať môžete napríklad tým, že prekonáte svoj strach a sadnete do lietadla v ústrety dobrodružstvám v cudzej krajine. Môžete začať kratším letom, letenky sa dajú kúpiť za pár desiatok eur do väčšiny európskych veľkomiest, let trvá do 2 hodín. Držím vám palce, nech sa vám podarí prekonať svoj strach a zažijete nezabudnuteľné chvíle.
Majte sa krásne,
Martina
NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:
E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>
E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>
E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>