Karavan patrí jednoznačne medzi spôsoby zážitkového cestovania a dovolenkovania. Predovšetkým ak idete po prvýkrát, tak ako my, cítite šteklenie v bruchu a radostné očakávanie nového dobrodružstva od začiatku až do konca. Svoj „domček“ plný výbavy na dokonalý oddych či aktívne strávený čas si vozíte so sebou, môžete zmeniť miesto koľkokrát chcete a nemusieť pri tom neustále niečo baliť a vybaľovať.
Karavan sme si požičali od firmy Karavan 365 zo Žiliny. Naše auto sme nechali u nich na parkovisku (je možné dohodnúť sa aj na dovezení karavanu priamo k vám domov) a zamestnanec firmy nám všetko potrebné ohľadom jazdy a prevádzky karavanu detailne vysvetlil a ukázal. Manžel ho potom trocha nervózne prvýkrát odšoféroval k nášmu domu. Predsa len, pred šoférovaním takého veľkého vozidla mal rešpekt. Nakoniec to ale zvládol úplne bez problémov. Doma sme naložili našu batožinu s oblečením, potraviny a ďalšie nevyhnutnosti a upevnili si bicykle na stojan za karavanom. Cieľ výletu bol kemp pri Neziderskom jazere (Neusiedler See) v Rakúsku. Kvôli nulovým skúsenostiam so šoférovaním a parkovaním karavanu sme neplánovali na prvýkrát veľkú poznávačku a menenie kempov, chceli sme si najskôr na pár dní vyskúšať ako všetko zvládneme a ako sa nám bude takáto dovolenka vlastne páčiť.
Karavan mal slovenskú aj rakúsku diaľničnú známku, o to sme sa starať nemuseli. Dostali sme ho plne natankovaný, rovnako s plnou nádržou sme ho mali na konci vrátiť. Karavany majú spotrebu cca 10 – 15 l/100 km, záleží od konkrétneho modelu a od spôsobu jazdy.
Detskú sedačku sme pripevnili systémom Isofix, Maťko mal pred sebou stôl, mohol si tam teda počas jazdy vyfarbovať, kresliť, riešiť rôzne úlohy v časopisoch, lepiť nálepky, či pozerať na tablete rozprávky.
AKO TO V KARAVANE VYZERALO?
Náš karavan (mali sme požičaný tento >>) bol krásny, priestranný, moderný, novučičký, dobre vybavený. Najviac nás dostala obrovská posteľ v zadnej časti, ktorá mala rozmer až 215 x 215 cm, pohodlne sme sa tam teda vyspali všetci traja.
V prednej časti karavanu je ďalšia manželská posteľ, ktorá sa jedným tlačidlom zosunie nad stolík. Tá už je trocha užšia, pre 2 osoby.
V tomto karavane sa vyspí 4 – 5 ľudí, môžete teda ísť spolu ak ste väčšia rodina/s niekým z rodiny, či s dvojicou kamarátov a rozdeliť si tak všetky náklady. My sme spali všetci traja na veľkej posteli vzadu, miesta sme mali poriadne veľa, spalo a oddychovalo sa naozaj pohodlne. Dvere medzi zadnou časťou s posteľou, WC a sprchou sa dali zatvoriť pre súkromie ak by spal niekto aj vpredu, alebo šiel niekto spať do zadnej časti skôr ako ostatní.
V karavane nechýbala sprcha, voda tiekla studená aj teplá a kúpeľňa s WC.
Vybavená kuchynka s plynovými varičmi, umývadlom, hrncami a riadmi (taniere, poháre a šálky rôznych druhov, príbory…).
Viacero skriniek s úložným priestorom na potraviny a ostatné veci. My sme si časť jedál varili sami, vybehli sme ale aj na wienerschnitzel počas cyklovýletu či večeru pri západe slnka do reštaurácie pri jazere.
Ďalej bola v karavane chladnička s mrazničkou, satelitná TV aj so slovenskými/českými programami (chytíte aj v zahraničí). Predné sedadlá sa dali otočiť smerom k stolíku, 5 ľudí sa tam teda mohlo najesť a posedieť. Aj keď my sme najradšej relaxovali v peknom počasí pri karavane, kde sme si rozložili sedenie a markízu.
V úložnom priestore na nás čakal v rámci výbavy karavanu stôl so stoličkami, paddleboard a v zadnej časti karavanu bol stojan na 4 bicykle.
KEMP STRANDCAMPING PODERSDORF AM SEE A AKTIVITY V OKOLÍ
Googlila som tipy na rôzne kempy neďaleko slovenských hraníc a voľba padla na dobre vybavený kemp Strandcamping Podersdorf am See pri Neziderskom jazere.
Miesto pre karavan v kempe som rezervovala deň vopred, čo už bolo neskoro, určite odporúčam na to myslieť skôr. Mali sme šťastie a chytili sme posledné miesto. Po rezervácii mi prišiel email, kde bolo číslo účtu, na ktoré som mala poslať zálohu 25 Eur. Screenshot platby som im obratom poslala a mali sme teda miesto zarezervované. Ak plánujete ísť niekam na víkend alebo kedykoľvek počas letných prázdnin, odporúčam zistiť si situáciu v kempe, kde chcete ísť, dlhšie dopredu. Niektoré kempy majú na svojich weboch napísané, že v lete bývajú vyrezervované dlho dopredu, tak radšej príliš neváhajte. Mimo sezóny sa dá ísť aj naslepo a zastavovať sa v kempoch, ktoré budete mať počas road tripu zrovna po ceste.
Pred rampou, ohraničujúcou vstup do kempu, sme karavan zaparkovali a na recepciu som išla nahlásiť, že sme už prišli.
Tam sme dostali všetky inštrukcie ohľadom miesta, na ktoré máme zaparkovať a kartu, vďaka ktorej sme mali rôzne vstupy zdarma a zľavy v okolí Neziderského jazera. Prísť sa dalo medzi 12:00 a 20:00, check out bol medzi 7:00 a 12:00 hod. Za pobyt v kempe sa platilo až pred odchodom z neho. 3 noci nás stáli 145 Eur, v tejto sume bol zvlášť poplatok za karavan na mieste veľkosti M (tak akurát na rozloženie posedenia, markízy a celkovo osobný priestor okolo karavanu), za osoby v ňom, miestna a environmentálna daň. Komplet cenník nájdete tu >>. V slovenských kempoch sú ceny tretinové až polovičné (podľa toho čo som zbežne pozerala), záleží samozrejme od konkrétneho kempu. Čím lepšie vybavený/novší kemp, tým väčšinou drahší, záleží aj od polohy.
Zaparkovali sme podľa inštrukcií z recepcie v uličke číslo 10 a na čísle 243 uvedenom na zemi. Napojili sme sa na elektrinu a hneď rozložili stoličky, stôl a markízu.
VYBAVENIE KEMPU
V kempe bolo veľké priestranstvo so zaparkovanými karavanmi, menšia časť vyhradená pre stany, supermarket, kde sme si ráno kupovali čerstvé pečivo a cez deň nanuky a iné dobroty či nápoje, bar s vonkajším sedením na piesku, detské ihrisko, požičovňa vybavenia na vodné športy a i.
Nechýbala budova s veľkým množstvom toaliet a spŕch, ďalšia časť s umývadlami na pranie, práčkami a umývadlami na umývanie riadov a zberný dvor s kontajnermi na separované vyhodenie odpadkov. V budove s umývadlami je aj chladnička s chladiacimi nádobami, ktoré si ľudia môžu bezplatne požičať.
Ak sme si nechceli míňať vodu z karavanu (nádrž na čistú vodu má 100 litrov) či plniť WC (ktoré treba po viacnásobnom používaní a naplnení nádoby ísť vyliať), chodili sme sa osprchovať, na toaletu a umývať riady do spoločných priestorov v kempe. Keď sme mali plné chemické WC v karavane, odmontovala sa nádobka a išli sme ju vyprázdniť do miestnosti na to určenej.
Kemp bol hneď pri jazere, je jedno, na ktorom mieste parkujete, všetky to majú k jazeru blízko. Prešli sme teda pár metrov a mohli sme robiť vodné športy a kúpať sa. Kúpacia časť začínala od požičovne kitesurfov a ďalších pomôcok na vodné športy až po maják. Je tu aj kite škola, kto by sa chcel naučiť niektorý z vodných športov. V celom kempe je dobre fungujúca WIFI.
PODOBEACH pri jazere Neusiedler See v Rakúsku
Okrem paddleboardovania, cyklistiky a relaxu pri karavane sme trávili každý deň zopár hodín v tomto areáli s “plážou”, lehátkami a mega ihriskom pár minút bicyklami od kempu Strandcamping Podersdorf am See. Za vstup na Podobeach sa platí (6,90 Eur nad 15 rokov, 4,90 za dieťa od 4 do 15 rokov). My sme v kempe dostali kartičky, vďaka ktorým sme mali vstup zdarma. Pre Maťka to bola láska na prvý pohľad, čo si budeme hovoriť… A zabavili sa tu aj mnohí dospelí. :)
Je tu veľké množstvo preliezačiek, hojdačiek, trampolíny, zip line, vodné zábavky atď, no, deti oddychovať čas rozhodne nemajú. Sú tu ležadlá, bufety (zatiaľ sme našli len dva s nič moc výberom jedla, zrovna sa ale stavala rodinná reštaurácia, tak snáď budúci rok už bude otvorená), toalety, kto chce, môže ísť do jazera. Voda je široko ďaleko plytká po kolená a kalná (kvôli bahnitému podložiu), teplota príjemná.
Dá sa sem prísť dvomi vstupmi, jeden je pri majáku odkiaľ odchádzajú lode na plavbu na druhý breh. Tam je aj požičovňa lodiek, ktorými sa môžete hodinku – dve plaviť po jazere.
Možností trávenia času je tu teda viacero, oplatí sa tu prísť hoci len na celodenný výlet.
AKO SME MY TRÁVILI ČAS V KEMPE A OKOLÍ
Na stojane za karavanom sme si priviezli všetci traja bicykle, tak sme mohli spolu jazdiť po cyklotrasách v okolí Neusiedler See. Je ich tu veľa, dokopy majú 125 kilometrov a vedú okolo viníc (môžete ísť aj degustovať vínko), reštaurácií, malých mestečiek, fariem s koňmi, vyhliadkových veží a iných zaujímavostí. Výhoda je, že je tu rovinatý terén.
Okrem toho sme sa kúpali, hlavne teda Maťko vzhľadom na hĺbku vody a paddleboardovali.
Ako som už spomínala, Maťko miloval obrovské ihrisko v Podobeach, tam sme museli ísť každý deň na pár hodín. A už sme len vychutnávali dobroty, ktoré sme si nakúpili a veget sediac na čerstvom vzduchu pri karavane, prípadne oddychujúc (a driemajúc) v posteli.
Alebo sme zašli na večeru pozorujúc západ slnka nad jazerom.
Nabudúce si musíme zbaliť aj prenosný gril, aby sme si mohli na ňom spraviť večeru. Jedny z raňajok, ktoré sme si pripravili zo surovín z domu a čerstvého pečiva z obchodu v kempe:
NAŠE POCITY + NÁKLADY ZA DOVOLENKU V KARAVANE
Prvýkrát sme si užili kempovanie ináč ako v stane, no, čo si budeme hovoriť, komfort je neporovnateľný. Pohodlná posteľ, kuchynka, či teplá sprcha a umývadlo skôr pripomínajú apartmán. Na veľkú zadnú posteľ sme si išli veľmi radi ľahnúť kedykoľvek počas dňa. Veľká výhoda je, že sa raz vybalíte a už si len vozíte svoje ubytko, kde len chcete. Na šoférovanie sa dá zvyknúť, aj keď do nejakých úzkych uličiek v starých mestečkách by sme šli veľmi pomaly a opatrne, nehovoriac o parkovaní, ktoré by sme zatiaľ zvládli len v kempoch s niekoľkými metrami na vytočenie karavanu. Chce to skrátka trocha praxe. Asi jediné, čo ma nebavilo, bolo umývanie riadov. Nuž, rozmaznaná som umývačkou. Ešteže mám malého pomocníka, s ktorým to hneď ide ľahšie. :)
Život v kempe je samostatná kapitola, mnohí ho skrátka milujú, či spia v stane, chatke alebo karavane. Rovnako aj my, radi navštívime nejaký kemp aspoň raz ročne. V menších kempoch si deti rýchlo nájdu nových kamarátov, s ktorými sa v uzavretom areáli môžu zabávať. Rodičia si zase užívajú grilovačky, športy, kúpanie a oddych na čerstvom vzduchu.
Každopádne, už sme si všetko vyskúšali a keďže nám bolo skvele, hneď máme chuť sa zbaliť a vyraziť na ďalšie dobrodružstvo. Nabudúce by sme (ako „skúsení“ karavanisti ) určite išli niekam na dlhšie! Zamierili si to rovno niekde k moru so zastávkami vo viacerých kempoch, nech viac vidíme, zažijeme a môžeme si porovnať aké sú možnosti. Viacerí ste mi písali aké parádne road tripy ste absolvovali alebo sa chystáte, hneď by som sa inšpirovala!
Čo sa týka nákladov za dovolenku v karavane, treba počítať s cenou prenájmu, ktorá záleží od konkrétneho modelu karavanu alebo obytného prívesu >> a počtu dní, na ktoré si ho prenajmete (v letnom období býva minimálna doba prenájmu 7 dní, mimo sezóny 3 dni) + náklady za benzín (spotreba cca 10 – 15 l/100 km) + náklady za parkovanie v kempe (poplatok za karavan + extra osoby + miestne dane a pod), každý kemp má iné ceny. Zoznam slovenských kempov nájdete tu >>. Čím viac osôb cestuje, tým to máte na osobu výhodnejšie.
Tak čo, išli by ste vyskúšať takéto dobrodružstvo aj vy?
Maťa
Výlety a dovolenky s malými deťmi (0 – 5 rokov)
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky