Cestovanie s deťmi je náročnejšie na energiu, čas a kreativitu, môže byť však aj veľmi zábavné a pohodové. Ak sa naň dobre pripravíte. Je na vás, ktoré z týchto tipov využijete, a ktoré nie. Každé dieťa je iné a tiež každému rodičovi vyhovuje niečo iné. Najdôležitejšie je zdravie celej rodiny a chuť cestovať. A môžete začať prípravy na dovolenku s vaším malým pokladom.
Tu je mojich 5 tipov pre vás – rodičov, ktorí sa ešte len chystáte na prvé dovolenky a cestovanie s vašimi malými deťmi. Hlavne tými najmenšími.
TIP č. 1: Hneď od narodenia dávajte pozor na to, aby si vaše dieťa počas dňa nezvyklo spať iba v úplnom tichu. Ak si totiž na toto zvykne, bude sa vám veľmi ťažko cestovať, robiť celodenné výlety, či stretávať sa s inými ľuďmi. Pri kočíkovaní alebo uspávaní v nosiči sa teda občas stretávajte a rozprávajte s ľuďmi, majte zapnutú hudbu, či TV, spievajte si… :)
Náš drobec spí najtvrdšie v nosiči, aj v rušnom prostredí medzi ľuďmi, pri hudbe, či v dopravnom prostriedku. Nemá problém zaspať aj v kočíku, takže kde môžeme mať pri sebe kočík, spí tam. Pri väčšom hluku sa v ňom však rýchlejšie zobudí.
TIP č. 2: Obrovským (pre mňa priam nevyhnutným) pomocníkom pri cestovaní je šatka alebo nosič. Vďaka nim sa s dieťaťom dostanete do rôznych terénov neprístupných s kočíkom, deti v nich spravidla spia lepšie aj vo veľkých ruchoch, prípadne ich rýchlo viete ukolísať naspäť do spánku a môžete ich v nich diskrétne nakojiť. A máte voľné ruky. Môžu sa používať od narodenia.
Aký druh šatky alebo nosiča zvolíte je veľmi individuálne, každému totiž vyhovuje niečo iné. Zistite si hlavne veľkosť šatky na vašu postavu, výhody/nevýhody elastickej alebo pevnej šatky, a ktoré druhy nosičov sú ergonomické a vhodné na správny vývoj kĺbikov. Odporúčam nájsť vo vašom okolí alebo na Facebooku skupinu mamičiek, ktoré sa pravidelne stretávajú a skúšajú si rôzne druhy nosičov a šatiek predtým, ako nejaké kúpia. V mojom okolí sú také skupiny v Trenčíne a Dubnici nad Váhom.
Ja som malého cestovateľa nosila od prvého dňa po návrate z nemocnice v šatke a po troch mesiacoch som šatku striedala s nosičom. Od cca 4 mesiacov ho nosím v nosiči (momentálne má vyše roka) a asi ešte niekoľko mesiacov pri cestovaní budem. Výhody šatky/nosiča sú hlavne počas cestovania lietadlom, vlakom a pod., kedy nemáte k dispozícii kočík a dieťa si tam teda môže pospať.
TIP č. 3: Noste všade so sebou podložku na hranie pre malé dieťa, ktoré ešte neštvornožkuje, ale sa už rado hrá. Ja som si kúpila rôzne skladacie podložky, ktoré som podľa potreby vozila v aute alebo v kočíku. Vďaka nim viete aj počas cestovania zabezpečiť dieťaťu podobnú pohodu, akú by malo doma. Zásoby obľúbených hračiek a hrýzatok sú samozrejmosťou.
Štvornožkujúce dieťa sme nechávali loziť takmer kdekoľvek, len sme mu potom umyli ručičky. Tepláky mával také špinavé, že som to z nich nemohla vyprať. Bol ale spokojný, keďže mal dostatok pohybu aj keď sme neboli celý deň na hoteli.
Chodiace dieťa sa už samozrejme môže „vybehať“ takmer kdekoľvek.
Mohol by vás zaujímať aj článok Čo zbaliť malým deťom na pláž – oblečenie, spánok, zábava >>
Keď sa niekoľkomesačný malý cestovateľ vyspal, najedol a potom sa chcel hrať, nerobilo mi problém rozložiť podložku napríklad v kupé vlaku, v centre Prahy neďaleko orloja, v Amsterdame v skanzene veterných mlynov, v kvetinovom parku Keukenhof v krytom pavilóne, atď. Úplne v pohode poslúži plážová podložka, ktorú kúpite v nejakom lacnom obchode, alebo objednáte cez internet. Ak cestujete autom, výborné bývajú hrubšie skladacie podložky, ktoré sú komfortné a izolujú od studenej podlahy či zeme.
TIP č. 4: Odkedy začnú deti jesť príkrmy, je veľmi praktické nosiť so sebou počas cestovania cestovnú stoličku na kŕmenie. Dá sa zložiť, a tak ju viete jednoducho vziať kdekoľvek cestujete. Položíte ju na klasickú stoličku alebo stôl a môžete kŕmiť dieťa (alebo papá samé). Vďaka nej nebudete ušpinení od jedla vy, vaše dieťa a celé okolie. A dieťa sa lepšie naje. Predávajú sa v plastovej verzii alebo v látkovej verzii určené na operadlo stoličky.
TIP č. 5: Nočný spánok: Je dobré nejaký čas pred odchodom zvykať dieťa na spánok v takých podmienkach, aké budete mať na dovolenke. Pokiaľ spí vaše dieťa s vami v posteli, nemal by byť problém ho uspať tak, ako ste zvyknutí. Pokiaľ doma spí vo vlastnej postieľke a na dovolenke budete mať prenosnú, vyskúšajte si párkrát doma spánok aj na nej.
Náš malý cestovateľ spí zatiaľ s nami v posteli a v noci ho stále kojím (momentálne má vyše roka), so spánkom teda nemáme nikde problém. Väčšinou však trvá niekoľko dní, kým si zvykne na časové posuny.
—————————–
Praktického sprievodcu S dieťaťom do sveta (0-2 roky) o povinných formalitách pred odchodom na dovolenku, o ubytovaní, lete lietadlom, ceste vlakom, autom, loďou, autobusom, o tom, čo zbaliť vrátane mojich skúseností nájdete tu >>.
Majte sa krásne,
Maťa
NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:
E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>
E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>
E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>
E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>