Free walking tour – prehliadka mesta (takmer) zdarma

Free walking tour sa dá voľne preložiť ako pešia prehliadka mesta zdarma. Takéto prehliadky organizujú miestni obyvatelia daného mesta a sú už bežnou súčasťou väčšiny väčších európskych aj svetových miest (Barcelona, Londýn, Krakow, Praha atď). Informácie o nich nájdete na webe, stačí do Google zadať Free walking tour + názov mesta, napr. Free walking tour Sarajevo. Na stránke sprievodcov sa dozviete, v ktoré dni a o akom čase sa prehliadka mesta koná, ako dlho trvá a kde je meeting point = miesto, kde sa na začiatku všetci stretnete. Väčšinou treba deň vopred napísať e-mail, že máte o prehliadku záujem, aby sprievodcovia vedeli, či budú mať na daný deň dosť záujemcov. 

Meeting point Free walking tour vo Vilniuse (Litva)

Prehliadka trvá spravidla 2 hodiny, po meste chodíte spoločne s ostatnými záujemcami o prehliadku, môže vás byť 5, ale kľudne aj 30. V niektorých mestách sa pri veľkom záujme ľudia rozdelia na menšie skupinky a sprievodcovia zvolia opačný smer chodenia po meste. Alebo je na výber viac časov začiatku prehliadky. Vo väčších mestách býva prehliadok viac, buď v rôznych častiach mesta, alebo so zameraním napríklad na pamiatky, gastronómiu, historické udalosti, umenie atď.

Ukážka z free walking tour v Central parku v New Yorku a miesta, ktoré vďaka nej uvidíte:

Central Park Tours

Gepostet von Free Tours by Foot am Montag, 1. Mai 2017

 

Na záver prehliadky sa môžete sprievodcu niečo spýtať, často dostanete mapu mesta, alebo mapu s odporúčanými reštauráciami a dáte mu tringelt v dobrovoľnej výške. Toto je sprievodcova odmena a mnohí z nich majú toto sprevádzanie ako hlavnú pracovnú náplň. Je na vás, či mu necháte euro, dve, či 5 (v miestnej mene). Každý z ľudí sa väčšinou na záver rozhodne podľa toho, ako sa mu prehliadka páčila.

Hlavnou podmienkou toho, aby bola takáto prehliadka pre vás užitočná je vedieť po anglicky, v niektorých mestách je možnosť absolvovať prehliadku v miestnom, či inom jazyku (napr. v Barcelone v španielčine). Sprievodcovia sa snažia vyslovovať čo najzrozumiteľnejšie, aby im porozumel aj Číňan aj Čech. :)
Neviete po anglicky? Odporúčam začať týmto na ušetrenie času (a peňazí):

My sme absolvovali viacero takýchto prehliadok a vždy sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí, pikošiek, zasmiali sme sa a zoznámili s ľuďmi z rôznych krajín sveta, ktorí sa s nami zúčastnili prehliadky. Najlepšie je absolvovať prehliadku hneď na začiatku pobytu v meste, aby ste ho lepšie spoznali.

Majte sa krásne a napíšte mi, ako sa vám páčila free walking tour, na ktorej ste boli alebo najbližšie pôjdete. :)

Maťa

NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>

E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>

Save

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre