Bachledova dolina plná zážitkov

V Bachledovej doline sme boli na Chodníku korunami stromov pred tromi rokmi, s 1,5 ročným Maťkom v nosiči. Keďže vtedy ešte nefungovala lanovka, museli sme si to vyšľapať peši do kopca cca hodinu, tak som sa zapotila, výlet to však bol už vtedy veľmi fajn. A keďže ma lákalo pozrieť si, čo všetko nové tu za ten čas pribudlo, prišli sme tu po 3 rokoch opäť. A veru, oplatilo sa prísť, prišli sme na kompletne vynovené miesto. Počasie nám dokonale prialo, tak sme si to tu mohli užiť naplno.

Prvá novinka, ktorú som si hneď všimla, bola kabínová lanovka a pešia zóna pri nej. Nie je problém si trasu k chodníku aj vyšľapať a poobzerať si lesy naokolo, trvá do tak do hodinky. Nie vždy však má človek chuť a možnosť ísť peši, tak si každý môže vybrať, čo mu viac vyhovuje. Na pešej zóne je infocentrum, kde sa dajú kúpiť vstupenky na všetky atrakcie. Sú tam tiež apartmány, v ktorých sme boli ubytovaní aj my, kaviareň, obchodíky a požičovňa e-bikov. Vstupenky sa dajú kúpiť zvlášť na každú atrakciu, alebo v zvýhodnených balíčkoch spolu s lanovkou.

My sme sa tentokrát vyviezli a obzerali si výhľad z kabínky na les pod nami, bobovú dráhu a ostatné novinky. Okrem Chodníka korunami stromov na nás po vystúpení z lanovky čakala reštaurácia Panorama, parádne veľké lesné ihrisko Kráľovstvo lesa, ďalšie nové menšie ihrisko zdarma, kde bývajú každý deň sokoliari, bobová dráha a pekné foto miesta.

UBYTOVANIE V APARTMÁNOCH BACHLEDKA

Po príchode do Bachledovej doliny sme zaparkovali na parkovisku pár metrov od budovy s apartmánmi, ktorá je na pešej zóne hneď oproti infocentru. Ako ubytovaní hostia sme mali parkovanie zdarma, neubytovaní platia 3 Eurá/deň. Výhodou tohto ubytovania je, že je hneď pri nástupe na lanovku smerujúcu k všetkým atrakciám (Chodník korunami stromov, bobová dráha, Kráľovstvo lesa…), prípadne od nich môžete začať peší výtup, ktorý trvá cca 45 minút až hodinu. Sú novučičké, čisté, my sme mali na izbe stolík a TV a menší balkón, v kúpeľni sprchu. Ostatné apartmány sú väčšie, aj s obývacou časťou. Link na apartmány >>

Ak si ubytovanie objednáte v pobytovom balíčku, bývajú v ňom zahrnuté aj nejaké vstupy zdarma.

K ubytovaniu sme mali raňajky v kaviarni hneď pod apartmánmi. Výber bol dostatočne bohatý – pečivo, párky, omeleta, zelenina, šunky, syry, maslo, džemy, jogurt, müsli a i. Naliali sme si džús a spravili nám dobrú kávičku.

LANOVKA

Ak sa vám nechce ísť peši cca 45 min až hodinu do kopca aby ste sa dostali k Chodníku korunami stromov a Kráľovstvu lesa, využiť môžete lanovku. 10 miestna kabínová lanovka je bezbariérová, nastúpiť môžete aj s kočíkom /vozíkom/. My sme vždy šli sami, ľudia si radšej počkali na vlastnú kabínu, aby sa tam netlačili s cudzími. Jazda trvá do 10 minút.

CHODNÍK KORUNAMI STROMOV

Celý chodník aj veža na konci je bezbariérová. Chodník vrátane veže meria cca 1200 metrov, strávite tu cca hodinku.  Výhľady na okolité hory a lesy sú z neho krásne, sú tu tiež rôzne zábavné a náučné stanovištia, kde sa dozviete zaujímavé informácie o faune, flóre a živote miestnych lesov, ich ochrane i ničivej sile počasia. Maťka bavili úlohy, ktoré sú tu pre deti a miesta na hravé prechádzanie chodníkom.

Na konci si vyšľapete na vrchol veže, odkiaľ je krásny výhľad a je tam tiež hrubá sieť v strede, na ktorú si môžu sadnúť/postaviť sa. Je to trocha adrenalín.

V strede veže je tobogán, na ktorý Maťko kvôli výške nemohol, no aj tak sa bál ísť. My s mužom sme sa odvážili (2 Eurá stojí 1 spustenie sa), bola to super jazda, vôbec nebola taká strašná ako som sa obávala. Výskala som ale aj tak, ako pri každom adrenalínovom zážitku. :) Na tobogáne sa jazdí na látkovej podložke.

Vstupné na Chodník korunami stromov je 10 Eur za dospelú osobu, majú rôzne zvýhodnené ceny a balíčky spolu s ďalšími atrakciami a lanovkou. Vstupenky sa predávajú buď v infocentre pri vstupe na lanovku alebo priamo pri vstupe na chodník, dá sa platiť aj kartou. Otvorené je v júli a auguste denne od 9:00 do 18:00, posledný vstup je o 17:00. Viac info nájdete tu >>

BOBOVÁ DRÁHA

Tak toto bola skvelá jazda, určite ju vyskúšajte! Aj adrenalín, aj krásne prostredie, veľmi sa mi to páčilo. Aj Maťkovi, ten šiel spolu s tatom. Nad bobovou dráhou je budova, kde si môžete zakúpiť fotografie, magnetky, fotorámiky, či kľúčenky s vašou fotkou spravenou počas jazdy automatickým foťákom.

KRÁĽOVSTVO LESA

Je nové obrovské lesné ihrisko s viacerými zónami, kde sa zabavia detičky od najmenších až po tie väčšie. A kľudne aj dospelí. :) Sú tu mnohé preliezačky, šmýkačky, hrad s tunelmi, lanový park, veľká farebná trampolína. Na ploche cca 5000 m² je viac ako 25 rôznych prírodných zábavných prvkov a atrakcií, všetky ani nemám na foto.

Majú tu kozičky a viaceré interaktívne vzdelávacie stanovištia, kde sa deti hravou formou môžu naučiť všeličo zo sveta flóry a fauny.

Maťkovi sa najviac páčil lanový park, veľký hrad s tunelmi a šmýkačkami a trampolína. Hrad som si s ním prešla aj ja, takisto sme si spolu zaskákali na trampolíne. Pár krát sa povozil na zip line a snažil sa splniť úlohy zo sveta lesa a zvierat.

Vstupné do Kráľovstva lesa je 8 Eur/osobu/2 hodiny, dieťa do 3 rokov zdarma, doplatok 4 Eurá za každú ďalšiu hodinu. Rodinné vstupné 2 dospelé osoby + 2 deti je za 22 Eur, majú tiež rôzne balíčky zahŕňajúce vstup na Chodník korunami stromov a lanovku. Otvorené je v júli a auguste každý deň od 9:00 do 18:00 hod, posledný vstup o 17:00. Viac info nájdete tu >>

REŠTAURÁCIA PANORAMA

Na obed sme sa zastavili v reštaurácii Panorama, ktorá je medzi lanovkou a Chodníkom korunami stromov. Ide o reštauráciu s panoramatickou terasou, detským kútikom a kaviarňou vkusne vsadenú do prostredia. Na jej streche rastie tráva a kvety. Je tu výdajný systém, zoberiete si, čo chcete na tácku, niektoré jedlá vydávajú kuchári. Majú tu 2 polievky, rezne alebo vyprážaný syr s hranolkami, bryndzové halušky, pečené kura so zemiakmi, bolonské špagety a ďalšie teplé jedlá. Šalátový bar, chladničku s dezertami, kávu, nealko nápoje, pivo. Vonku je pult, kde predávajú pizzu. Nájdete tu samozrejme aj toalety.

Kaviarenská časť o úroveň vyššie má krásne sedenie s výhľadom, po obede sa môžete presunúť na kávičku tam.

SOKOLIARI pri detskom ihrisku na začiatku Chodníka korunami stromov

Každý deň za priaznivého počasia o 11:00, 13:00 a 15:00 hod sú pri ihrisku, ktoré je na začiatku Chodníka korunami stromov, sokoliari. My sme ich videli len z veže nad chodníkom, určite to musí byť super zážitok vidieť zblízka.

DETSKÉ IHRISKÁ ZDARMA

Na začiatku Chodníka korunami stromov a nad bobovou dráhou sú detské ihriská, kde sa môžu detičky zahrať bezplatne.

FOTOMIESTA

Pekných fotiek budete mať z tohto výletu neúrekom, no pridať k nim môžete aj fotografie z dvoch fotomiest. Na sedačke starej lanovky, ktorú nájdete nad bobovou dráhou a kúsok nižšie na lúke je rám, za ktorým sú hory.

E-BIKE

Pri lanovke smerujúcej na Chodník korunami stromov sme si požičali e-bike aj s detskou sedačkou (je do 22 kg) a 2 hodiny som s Maťkom jazdila po okolitých cyklotrasách. Prekvapil ma, že bez problémov obsedel, keďže od jeho 3 rokov máme doma sedačku odmontovanú a chce jazdiť jedine sám. Teraz sme sa rozprávali, smiali, hladkal ma stále po chrbte, obzerali hory, lesy, lopúchy, kvietky, potoky. A ja som si trocha zamakala, no, skvele strávený čas…

Požičanie tu stojí 29 EUR na celý deň, kľudne sa môžete prestriedať po pár hodinách s rodinou alebo priateľmi. Manžel najazdil cez 60 kilometrov po horách, ja s Maťkom som si potom dala 2 hodinky.

Cyklotrasy vedú po kopcoch, môžete sa dostať až hore k Chodníku korunami stromov a užiť si krásne výhľady (alebo sa tam vyviezť aj s bicyklom lanovkou). Ja som išla so sedačkou radšej nižšie od lanovky po rovinkách a miernych kopčekoch. V rámci požičania sa dajú požičať aj klátky a bicykel sa dá uzamknúť blízko vstupu na Chodník korunami stromov, stačí sa spýtať v požičovni.

Pre tých čo ešte e-bike neskúsili – je na vás, či si motor zapnete alebo nie. Keď ho zapnete, sú viaceré úrovne, koľko vám motor dopomôže. Max však len toľko, koľko energie do šľapania dáte vy, čiže rýchlosť sa zdvojnásobí. Aspoň tak tomu rozumiem ja. Takže zapotíte sa kľudne rovnako, prejdete však oveľa viac ako na klasickom bicykli a v kopcovitom teréne je to na nezaplatenie, aby ste bez problémov vládali.


TURISTIKA

Bachledova dolina sa nachádza na rozhraní troch prírodných celkov Slovenska. Ohraničujú ju Belianske Tatry, Spišská Magura a Pieniny. Možností turistiky a trávenia času v prírode je tu teda neúrekom.

——————

Toto miesto je plné množstva nezabudnuteľných zážitkov. Ak sa tu vyberiete, verím, že si to tu užijete rovnako skvele ako my.

Maťa

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre