Ak pôjdete do Thajska, priletíte s najväčšou pravdepodobnosťou do jeho hlavného mesta – Bangkoku. Je to veľkomesto, z ktorého mám veľmi zmiešané pocity. Bola som z neho očarená aj rozčarovaná. Ale o tom niekedy nabudúce. Teraz vám chcem predstaviť zopár aktivít, na ktoré sa teší množstvo cestovateľov, ktorí prišli do Thajska po prvý krát. Niektoré z nich sme zažili v tomto veľkomeste alebo jeho okolí.
Medzi najobľúbenejšie zážitkové aktivity patria plávajúce trhy, jazdenie a kúpanie sa so slonmi, kurzy thajského varenia, kurzy thajskej masáže a iné. V tomto článku sa spolu pozrieme na slony.
Keď som po prvý krát videla fotografie ľudí jazdiacich na slonoch a kúpajúcich sa so slonmi v Thajsku, okamžite som to zatúžila tiež zažiť. Brala som to tak, že rovnako, ako sa u nás jazdí na koňoch, je v Thajsku bežné a normálne jazdiť na slonoch. Bola som nadšená z nového zážitku a množstva fotiek s majestátnymi zvieratami. Až časom, keď sme už boli naspäť na Slovensku, som sa dozvedela viac o pozadí tejto atrakcie.
A tak by som rada napísala o smutnej realite, ktorá je známa napríklad z cirkusov. A pomohla tak šíriť osvetu ďalej, aby tento hrozný biznis podporovalo menej a menej ľudí.
Žiaľ, slony nie sú od prírody krotké zvieratá, zvyknuté voziť ľudí na svojich chrbtoch. A tak ich človek najskôr musel skrotiť, pričom krotenie je oveľa náročnejšie, než napríklad u koní. V Thajsku je toto krotenie vykonávané obzvlášť krutým spôsobom. Úbohé tvory pri tom vyslovene týrajú (bijú a bodajú).
Už ako mláďatko slona chytia, zavrú do jamy alebo maličkej ohrady, zviažu a bitkou si vydobíjajú jeho poslušnosť. Link na videá zachytávajúce toto ohavné týranie vám tu radšej ani nebudem dávať. Viete si to nájsť na YouTube aj sami. :(
Rovnaký postup sa používa pri tréningu slonov, ktorý vedia maľovať, robiť masáž, atď. Okrem toho slony sú zvieratá, ktoré potrebujú veľkú väčšinu dňa stráviť konzumovaním potravy, keďže ich metabolizmus veľkú časť nestrávenej potravy vylučuje. Pri vození ľudí nemajú čas venovať sa tejto pre nich prirodzenej aktivite a fyzicky aj psychicky trpia.
Ja som jazdu a kúpanie sa so slonmi síce absolvovala, nevedela som však to, čo viem teraz. Keď ale viete trošku z pozadia tejto aktivity vopred, môžete si premyslieť, či vám to za to stojí, alebo nie. Ja by som do toho určite nešla a radšej zvážila iné alternatívy.
Keď som sa spätne začala o to viac zaujímať, našla som kemp, zameraný na ochranu thajských slonov pred týmto trápením. V ňom žijú slony oveľa slobodnejšie. Ľudia sa môžu prísť na ne pozrieť, kŕmiť ich, dokonca sa kúpať spolu s nimi (nie na nich) v rieke. Môžete tam tiež zostať niekoľko dní a pomáhať im starať sa o slony. Link na kemp >>. Nachádza sa v oblasti Chiang Mai cca 700 km od Bangkoku, preto je lepšie tam ísť lietadlom. Let trvá cca hodinu a spiatočné letenky sa bežne dajú kúpiť za 50 Eur. Táto oblasť je známa výletmi do prírody, tiež sú tu krásne chrámy, školy varenia, atď., určite sa tu oplatí zostať pár nocí.
Pri výbere kempu je potrebné dať pozor na to, či tiež nie je založený iba za účelom biznisu a či v ňom zvieratá naozaj žijú tak, ako sa ukazuje navonok. Našťastie v dobe internetu sa viete ľahko dostať k referenciám od cestovateľov z celého sveta, bývalých pracovníkov a pod.
Prišli sme na miesto, v našom prípade išlo o Chang Wangpo Elephant Camp. Najskôr sme si všetci v šatni obliekli pod oblečenie plavky a hneď nás pracovníci smerovali na vyvýšeninu, z ktorej sme mali nasadnúť na trpezlivo čakajúceho thajského slona. Poviem vám, mala som rešpekt. Thajské slony sú o niečo menšie, než africké, maličké ale rozhodne nie sú. Sedeli sme najskôr v sedačke na jeho chrbte a sprievodca mu sedel na krku a neskôr šiel vedľa nás.
Po chvíli sa nás spýtal, či si nechceme vyskúšať jazdu priamo na krku nášho sloníka. Kúsok sme sa teda odvážili, aj keď sme boli trocha roztrasení. Prešli sme prudkým briežkom dole k rieke a odtiaľ naspäť cez stromovú alej.
Po jazdení sme sa peši presunuli k rieke, kde sa už veselo kúpala skupinka ľudí na viacerých „škodoradostných“ slonoch, ktorí na nich striekali spŕšky vody pomocou chobotov. Pôsobilo to naozaj zábavne a slony pri tom vyzerali ako keby sa usmievali. Ktovie, čo však prežívali naozaj.
Mohol by vás zaujímať aj článok Najkrajšie pláže v Thajsku na videách >>
Áno, aj takéto priania plnili sloníky zábavychtivým turistom:
Chvíľu sme boli na sloňom chrbte obaja, potom som na ňom zostala sama, mohli sme sa fotiť, hladkať ho. Kožu mal veľmi hrubú a drsnú. Túto foto by som nazvala „Pomsta je sladká“.
Pred cestou do Thajska som si porovnala rôzne ponuky a možnosti a najviac ma upútali možnosti webu Day Tours Bangkok, ktorí mali dobré referencie od cestovateľov. Pozrite si ich ponuku jednodňových výletov a vyberte si ten, ktorý vám vyhovuje najviac. Zvážte si, či zvieracie atrakcie radšej nevynecháte a radšej si nespravíte výlet do vyššie spomínaného ochranárskeho kempu.
—————————-
Dnešný článok mal trochu smutný podtón. Slony sú krásne, obrovské zvieratá, pred ktorými by sme mali mať rešpekt a nie si ich zotročovať. Nuž, ale aj takí sme my ľudia. Najbližšie, keď pôjdem do Thajska, alebo inej ázijskej krajiny, dám si za cieľ vyhľadať iba rezervácie, ktoré ochraňujú zvieratá a pomôcť svojou troškou k ich krajšiemu životu na tejto planéte. Aj keď najkrajší zážitok som mala jednoznačne zo safari z Kene, kde sme videli slony spolu s inými divými zvieratami voľne žiť v ich prirodzenom prostredí. Ale o tom niekedy nabudúce. :)
V ďalšom článku si prečítajte o skvelom kurze thajského varenia a o plávajúcich trhoch.
Majte sa krásne,
Martina
NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:
E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>
E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>
E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>