Hlavné a najväčšie mesto Slovinska – Ljubljanu (čítaj Ľubľana) by ste pri svojom výlete do Slovinska, alebo pri prechádzaní cez Slovinsko nemali minúť. Aj napriek tomu, že jej historické centrum nepatrí medzi najväčšie v Európe. Vďaka historickým budovám, rieke s romantickými mostami, či hradu vypínajúcemu sa nad mestom v ňom stále vládne čarovná atmosféra dávnych dôb. Okolie rieky Ljubljanice si tiež zachovalo historický nádych a priam nabáda na prechádzky, či posedenia pri kávičke v množstve kaviarní a reštaurácií.
Do Ljubljany sme si s Milošom spravili výlet po dovolenke na plachetnici v Chorvátsku. Najskôr sme sa po ceste zo Šibeniku zastavili pozrieť úžasný Predjamský hrad a jaskyňu. Potom sme sa presunuli sem, do Ljubljany, aby sme tu strávili romantický víkend vo dvojici.
Ubytovali sme sa u jednej milej pani v rodinnom dome neďaleko centra cez Airbnb, ceny za súkromnú izbu pre 2 osoby/noc začínajú od cca 25 Eur.
Ceny súkromných izieb pre 2 osoby v hoteloch alebo hosteloch začínajú od cca 35 Eur.
Parkovanie v centre mesta Ljubljana je dosť drahé (našla som parkovací dom za 2,40 eur/hod). Pokiaľ nemáte ubytovanie vzdialené na pešo od centra, lepšie je prepraviť sa do centra autobusom. Majiteľka domu nám požičala svoju kartu na autobus, ktorú sme si nabili v najbližšom supermarkete. Kartu kúpite v turistických kanceláriách za 2 Eurá, potom ju tam môžete vrátiť. Cena lístka je s kartou 1,20 Eur, pričom môžete prestupovať na rôzne linky autobusu a na jeden lístok tak cestovať 90 minút. Viac info je na tejto stránke.
Centrum mesta tvoria historické, moderné i „komunistické“ budovy. Najrušnejšiu a pre turistov najobľúbenejšiu oblasť tvorí Prešernove námestie (Prešernov trg), z ktorého je výhľad na hrad nad mestom, známa tržnica a oba brehy rieky Ljubljanice, ktoré sú plné kaviarní a reštaurácií, v letnom období s terasami.
Na rieke Ljubljanici môžete zažiť plavbu loďkou a obdivovať budovy a mosty priamo z vody. Lístky na lode predávajú predavači v stánkoch okolo rieky, mávajú rozprestretý slnečník, aby ste si ich všimli. Plavby sa konajú v pravidelných intervaloch a stoja 8 – 10 Eur, prípadne nočná plavba so šampanským stojí 15 Eur. Nám sa však zdali brehy príliš vysoké, a počas veľkej časti plavby teda ľudia nemohli vidieť veľmi dobre na okolité budovy a zaujímavosti. Bolo krásne počasie, radšej sme sa plavby vzdali a prešli sa popri rieke.
Prechádzajú cez ňu priamo v centre 3 mosty s názvom Trojmostie. Nájdete tu tiež moderný „Mäsiarsky“ most, ktorý bol otvorený v roku 2010. Pôvodná myšlienka stavby mosta s týmto názvom siaha až do obdobia pred 2.svetovou vojnou, kvôli ktorej sa most nikdy nepostavil. Nachádzajú sa na ňom sochy z gréckej, kresťanskej a židovskej mytológie. Bočné časti mosta, po ktorých sa kráča sú zo skla a na oceľových lanách sú celosvetovo populárne zámky lásky:
V okolí rieky je množstvo obchodíkov so suvenírmi, cukrárne, zmrzlinárne… Najznámejšia zmrzlináreň je VIGÒ. Och ich zmrzka je božská! Viaceré druhy obsahujú mascarpone a rôzne zaujímavé prísady, ktoré jej dodávajú naozaj jedinečnú chuť.
Ako vo väčšine veľkých miest, pri peknom počasí sa do ulíc vyberú rôzni hudobníci, umelcovia a zabávači. My sme videli živú sochu, zabavili sa na čarovaní s mydlovými bublinami, alebo sa započúvali do veselých tónov harmonikára.
Môže vás zaujímať aj článok Predjamský hrad zrastený so skalou – Slovinsko >>
Ljubljanský hrad (Ljubljanski grad) tvorí dominantu mesta, vypína sa nad riekou a dozerá na miestnych obyvateľov i turistov prechádzajúcich pod jeho hradbami. Takéto hrady nad mestom mi vždy pripomenú náš krásny Trenčín, moje rodisko.
Na hrad sa dostanete pozemnou lanovkou nachádzajúcou sa asi 5 minút peši od Prešernovho námestia. Stojí 4 eurá/osobu (cena je vrátane cesty naspäť).
Prejsť sa môžete po nádvorí a hradbách, vstupné do najvyššej veže a ostatných častí hradu sa platí zvlášť.
Z hradieb je krásny výhľad na Ljubljanu, oplatí sa tam zájsť.
Jedlo
Slovinská kuchyňa je ovplyvnená okolitými krajinami (Taliansko, Rakúsko, Maďarsko), pochutíte si tu na vynikajúcich talianskych cestovinách, viedenskom rezni, či maďarskom guláši. Zároveň sú tu populárne jedlá balkánskej kuchyne, ktoré nájdete aj v susednom Chorvátsku. V centre mesta je množstvo reštaurácií a fast foodov. Väčšina centrálnych reštaurácií má ceny vyššie, než na Slovensku. My sme sa vynikajúco a za dobrú cenu najedli v reštaurácii Sarajevo ’84, kde robili najmä grilované jedlá balkánskej kuchyne. Nič pre vegetariánov. :) Objednali sme si grilovaný tanier pre dvoch. Doniesli nám 10 čevapov, klobásky, pljeskavice, k tomu famózny, ešte teplý domáci chlieb (už len kvôli nemu by som tam šla okamžite znova), čerstvý syr, paprikovú nátierku, pečené fazule a šalát. Všetko sme nezjedli. Asi by nás roztrhlo. :)
Medzi ďalšie obľúbené aktivity v meste patrí návšteva ZOO, nákupy na miestnom trhu plnom čerstvých lokálnych produktov, či nákupy v niektorom z nákupných centier. A ako som písala v článku o Predjamskom hrade – Z Ljubljany sa oplatí ísť viacerými smermi na nezabudnuteľné výlety za slovinskou prírodou, históriou, kultúrou či športom.
Majte sa krásne,
Martina
NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:
E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>
E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>
E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>