Malé deti a cestovanie: 5 tipov, ako to zvládnuť

Cestovanie s deťmi je náročnejšie na energiu, čas a kreativitu, môže byť však aj veľmi zábavné a pohodové. Ak sa naň dobre pripravíte. Je na vás, ktoré z týchto tipov využijete, a ktoré nie. Každé dieťa je iné a tiež každému rodičovi vyhovuje niečo iné. Najdôležitejšie je zdravíčko celej rodiny a chuť cestovať. A môžete začať prípravy na dovolenku s vaším malým pokladom.

S naším momentálne 6 mesačným plazúňom Maťkom sme doteraz absolvovali viaceré niekoľko hodinové cesty autom (do Čiech, Rakúska, Poľska, zo západu na východ Slovenska…), cestu vlakom na trase Trenčín – Žilina – Praha a späť, let lietadlom z poľských Katowíc do Amsterdamu a späť. V Amsterdame sme chodili autobusmi, vlakmi, taxíkom a loďou po centre mesta. V Prahe sme zase vyskúšali metro.

Tu je mojich 5 tipov pre vás – rodičov, ktorí sa ešte len chystáte na prvé dovolenky a cestovanie s vašimi malými deťmi:

TIP č. 1: Hneď od narodenia dávajte pozor na to, aby si vaše dieťa počas dňa nezvyklo spať iba v úplnom tichu. Ak si totiž na toto zvykne, bude sa vám veľmi ťažko cestovať, robiť celodenné výlety, či stretávať sa s inými ľuďmi. Pri kočíkovaní alebo uspávaní v nosiči sa teda občas stretávajte a rozprávajte s ľuďmi, majte zapnutú hudbu, či TV, spievajte si… 🙂

Náš drobec spí najtvrdšie v nosiči. Vtedy môže byť nahlas telka, môžeme sa nahlas rozprávať, môžem kráčať popri rušnej ceste. Spal v ňom v lietadle, vo vlaku a dokonca na mne na svadbe, kým som (opatrne) tancovala. V hlbokom kočíku spal 4 mesiace, od 5.mesiaca je rád v športovom. Zaspí v ňom tiež za akýchkoľvek okolností, uspávanie trvá dlhšie ako v nosiči, najmä pokiaľ sa prechádzam a má sa na čo pozerať. Spal v ňom vo vlaku v Amsterdame, v metre, autobuse a kdekoľvek počas našich potuliek.

TIP č. 2: Obrovským (pre mňa priam nevyhnutným) pomocníkom pri cestovaní je šatka alebo nosič. Vďaka nim sa s dieťaťom dostanete do rôznych terénov neprístupných s kočíkom, deti v nich spravidla spia lepšie aj vo veľkých ruchoch, prípadne ich rýchlo viete ukolísať naspäť do spánku a môžete ich v nich diskrétne nakojiť. A máte voľné ruky. Môžu sa používať od narodenia. Aký druh šatky alebo nosiča zvolíte je veľmi individuálne, každému totiž vyhovuje niečo iné. Zistite si hlavne veľkosť šatky na vašu postavu, výhody/nevýhody elastickej alebo pevnej šatky, a ktoré druhy nosičov sú ergonomické a vhodné na správny vývoj kĺbikov. Odporúčam nájsť vo vašom okolí alebo na Facebooku skupinu mamičiek, ktoré sa pravidelne stretávajú a skúšajú si rôzne druhy nosičov a šatiek predtým, ako nejaké kúpia. V mojom okolí sú také skupiny v Trenčíne a Dubnici nad Váhom.

Ja som malého cestovateľa nosila od prvého dňa po návrate z nemocnice v šatke a po troch mesiacoch som šatku striedala s nosičom. Teraz, keď je čím ďalej viac pohyblivý, (6 mesačný) radšej používam nosič. Veľká výhoda bola počas cestovania lietadlom, kedy malý cestovateľ v nosiči prespal takmer celý let. Vo vlaku počas 5 hodinovej jazdy, kde sme tiež nemohli používať kočík, sme spánok takisto bez problémov vyriešili rýchlym uspatím v nosiči.

TIP č. 3: Noste všade so sebou podložku na hranie pre dieťa, ktoré sa už rado hrá, prípadne začína plaziť. Ja som si kúpila rôzne skladacie podložky, ktoré podľa potreby vozím v aute alebo v kočíku. Vďaka nim viete aj počas cestovania zabezpečiť dieťaťu podobnú pohodu, akú by malo doma. Zásoby obľúbených hračiek a hrýzatok sú samozrejmosťou.
PS: Tento tip prestáva byť použiteľný, pokiaľ dieťa začína byť štvornožkujúci pretekár, alebo už objavilo čaro státia. 😉

Keď sa malý cestovateľ vyspal, najedol a potom sa chcel hrať, nerobilo mi problém rozložiť podložku napríklad v kupé vlaku, v centre Prahy neďaleko orloja, v Amsterdame v skanzene veterných mlynov, v kvetinovom parku Keukenhof v krytom pavilóne, atď. Úplne v pohode poslúži plážová podložka, ktorú kúpite v nejakom lacnom obchode, alebo objednáte cez internet.

TIP č. 4: Pokiaľ vaše deti už jedia príkrmy, veľmi praktické je nosiť so sebou počas cestovania cestovnú stoličku na kŕmenie. Dá sa zložiť, a tak ju viete jednoducho vziať kdekoľvek cestujete. Položíte ju na klasickú stoličku alebo stôl a môžete kŕmiť dieťa (alebo papá samé). Vďaka nej nebudete ušpinení od jedla vy, vaše dieťa a celé okolie. A dieťa sa lepšie naje. Predávajú sa v plastovej verzii alebo v látkovej verzii určené na operadlo stoličky.

TIP č. 5: Nočný spánok: Je dobré nejaký čas pred odchodom zvykať dieťa na spánok v takých podmienkach, aké budete mať na dovolenke. Pokiaľ spí vaše dieťa s vami v posteli, noci by nemali prebiehať príliš odlišne od tých, na ktoré ste zvyknutí. Pokiaľ doma spí vo vlastnej postieľke a na dovolenke budete mať prenosnú, vyskúšajte si párkrát doma spánok aj na nej.

Náš malý cestovateľ spí zatiaľ s nami v posteli, a tak pokiaľ cíti mňa a dostane mliečko kedykoľvek sa začne vrtieť, noci máme všade rovnako pokojné.

—————————–

Praktického sprievodcu S dieťaťom do sveta (0-2 roky) o povinných formalitách pred odchodom na dovolenku, o lete lietadlom, ceste vlakom, autom, autobusom, o tom, čo zbaliť vrátane mojich skúseností nájdete tu >>.

Majte sa krásne,

Maťa

E-book na stiahnutie ZDARMA: Ubytovanie bez cestovky:

cover ebook final

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

Máte otázky, alebo mi chcete napísať niečo milé, či nejaké pripomienky? 🙂
Môj e-mail: info@martinamagulova.sk.

Martina Magulová

Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky – LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :)
Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>>

Som autorka e-bookov:
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>>

Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>>

E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>>

Kontakt:
E-mail: info@martinamagulova.sk >>

Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>>

Instagram:
Cestujemebezcestovky>>

Komentáre