Koniec výhovoriek. (Na)uč sa ANGLICKY z gauča

Škoda, že neviem jazyk… Aj vy ste si to už niekedy povedali? Hľadanie zamestnania, štúdium, cestovanie, hľadanie informácií, či sledovanie filmov a seriálov sú najčastejšie dôvody, pre ktoré máme chuť sa do učenia cudzieho jazyka pustiť.

Keď sa ešte slobodne a veľa cestovalo, mnohí z vás mi písali, že sa bojíte cestovať bez cestovky, lebo neviete jazyk. Radíte sa so mnou, či vám odporúčam ísť tam a tam, keď neviete takmer nič po anglicky. Odvážnemu síce šťastie praje, no povedzme si úprimne, znalosť cudzieho jazyka nám dovolenku a cestovanie nielen uľahčí (predovšetkým ak cestujete na vlastnú päsť), ale aj neporovnateľne viac spríjemní. Môžete zažiť a dozvedieť sa oveľa viac…

Ak ste už veľakrát začali a ďaleko sa nepohli, nechce sa vám chodiť do jazykovky a sedieť tam hodiny týždenne, alebo skrátka práve TERAZ máte motiváciu a chuť začať, čítajte ďalej. Mám pre vás tip na skvelý nástroj na (na)učenie sa angličtiny alebo iného vami vybraného jazyka.

Kedy začať, ak nie TERAZ? 

Vymeň jazykovku za online kurz EasyLingo

Možno si niektorí pamätáte, ako som pred 2, či 3 rokmi testovala jeden skvelý jazykový  online kurz EasyLingo od spoločnosti ONLINE learning s. r. o. (patria medzi jednotky na českom trhu v online jazykovom vzdelávaní). Mnohí ste sa vtedy naň vrhli naplno. Teraz sa ku mne dostal opäť, trocha vynovený, vylepšený a po novom už aj s možnosťou zvoliť si slovenský jazyk na inštrukcie a vysvetlenia.

Strávila som pri EasyLingo kurze viacero večerov, aby som ho poriadne vyskúšala. Angličtina je totiž moja srdcovka. Kedysi som učila kurzy angličtiny v jazykovej škole aj individuálne. Mám z nej štátnicu a je to jazyk, ktorým rozprávam veľmi rada a hlavne ho zbožňujem používať v praxi. Mám vďaka tomu obrovskú výhodu pri cestovaní, keďže angličtina je po španielštine a čínštine najpoužívanejší jazyk sveta a dohovoríte sa ňou vo väčšine krajín. Vďaka znalosti angličtiny som kedysi nemala problém zamestnať sa a aj samotné plánovanie cestovania je jednoduchšie, keďže si všetko potrebné zistím na zahraničných weboch.

Do tohto článku som spísala plusy a mínusy kurzu EasyLingo a nájdete tu tiež link na DEMO kurzu – vyskúšanie zdarma.

  • Ak ste zatiaľ len zvedaví a zaujíma vás najskôr moja recenzia plná plusov a pár mínusov, čítajte ďalej
  • Ak si chcete najradšej kurz vyskúšať okamžite, nech sa páči, prejdite si časť EasyLingo kurzu ZDARMA tu >>  Hneď na začiatku stránky sa môžete zaregistrovať do DEMO verzie zdarma a okamžite kurz vyskúšať.  Stránka s informáciami je zatiaľ v češtine, čoskoro bude aj v slovenčine. Ak sa vám kurz zapáči, neskôr si ho môžete zakúpiť priamo v demo verzii na vašom PC/tablete/mobile v appke cez eshop. V kurze si potom v nastaveniach navoľte inštrukcie v slovenčine.

Moja recenzia online kurzu EasyLingo:

Tu je malý súhrn plusov a mínusov kurzu EasyLingo z môjho pohľadu, aj vzhľadom na tradičné učenie jazykov v klasických jazykovkách. Je už na vás, či kurzu dáte šancu, alebo nie.

PLUSY

PLUS1: Učenie doma na počítači, tablete alebo cez mobilnú appku kdekoľvek ste

Môžete si vybrať, čo vám vyhovuje viac, prístupové údaje fungujú aj tam aj tam. To je veľká výhoda, môžete sa učiť kedykoľvek a kdekoľvek vám to vyhovuje. Stačí sa prihlásiť a pokračovať tam, kde ste naposledy skončili. V pohodlí domova, po ceste do/z práce, či na výlet. Alebo sediac v tieni stromu na lúke? Bez stresu, ktorý mnohí prežívajú v jazykovkách, keď musia rozprávať pred učiteľom a spolužiakmi.

Ja som si pri skúšaní kurzu zamilovala večerné leňošenie na gauči. Spravila si čaj alebo naliala pohár vína a strávila príjemných a užitočných 20 minút. Áno, len toľko:

PLUS2: Ako dlho sa treba učiť denne?

Stačí 20 minút! Tu už končia všetky výhovorky. Ak ste ranné vtáča, vstaňte o 20 minút skôr. Alebo strávte užitočne cestu do a z práce, vynechajte Krimi časť správ, prípadne si spravte pohodlie, keď deti zaspia a vrhnite sa na učenie. Podľa výskumov a štúdií sa počas 20 minút študent najviac koncentruje na učenie, preto sa úplne stačí učiť tak krátko. Učiť sa treba ale správnym spôsobom, tak, aby sa naučilo čo najviac a uložilo sa všetko do dlhodobej pamäte. Celá výučba v tomto online kurze je preto tomu prispôsobená. 

Ak sa niektorý deň nemôžete venovať kurzu – nevadí. Čas učenia je na vás. Samozrejme, ideálne je pre väčší efekt nevypadnúť z učenia na dlhšiu dobu, ale snažiť sa venovať mu čo najčastejšie. A ak máte chuť a do kurzu sa niektorý deň “zažeriete” na dlhšie, lepšie pre vás.

Ja som kurz prechádzala podľa nálady. Niektorý deň bolo tých 20 minút tak akurát, iný deň som sa zažrala do cvičení a učila sa oveľa dlhšie. Väčšinou večer, keď syn zaspal a ja som mala čas a kľud na vzdelávanie a veci, ktorým sa rada venujem.

PLUS3: Kurz EasyLingo vám prispôsobuje každú lekciu na mieru.
Presne vie, čo vám veľmi nešlo a potrebujete to viackrát precvičiť. Je to takmer ako keby sa vám venoval lektor individuálne. Naviac sa učíte len 30% nového učiva, zvyšok opakujete. Nebudete teda zahltení novým a novým učivom.

Učivo na mňa vyskakovalo „odpredu odzadu“, rôzne cvičenia toho istého učiva a slovíčok, aby som sa všetko naučila na 100%.

PLUS4: Cvičenia využívajú 12 rôznych spôsobov učenia slovíčok, ktoré FUNGUJÚ

Sú zostavené pomocou špeciálnej metodiky tak, aby ste sa jazyk naučili rýchlo, dlhodobo si ich zapamätali a za krátky čas sa naučili čo najviac. Sú zaujímavé, veselé, farebné. Čítate, počúvate, rozprávate, píšete, vyberáte z možností atď. Zapájajú sa všetky zmysly, aby ste sa nenudili a aby učenie malo správny efekt.

Toľkokrát na mňa vyskočili slovíčka, ktoré som dobre nevedela, kým som ich skrátka nevedela. :)

PLUS5: Vysvetlenia a hodnotenia cvičení formou videa s reálnymi ľuďmi

Sú robené naozaj veselo a motivujúco s rôznymi typmi ľudí vrátane známych českých hercov. Úprimne som sa zabavila, túto časť kurzu veľmi oceňujem. :)

PLUS6: Opakovanie správnej výslovnosti ako dlho potrebujete

Výslovnosť každého slovíčka či vety môžete počúvať (je tam tlačidlo na prehrávanie výslovnosti) a nahlas opakovať. Systém vás nahrá, prehrá nahlas vašu výslovnosť a na porovnanie prehrá opäť správnu výslovnosť. A takto dokola aj 100 krát, kým sa ju nenaučíte. Nikto na vás nezazerá. Maximálne vaša žena (muž), ktorej sa nevenujete. Máte tak šancu naučiť sa vyslovovať naozaj správne, vycibriť prízvuk do dokonalosti. Žiadny učiteľ by vás nepočúval tak dlho, ako to možno potrebujete opakovať a v triede plnej ostatných študentov na to nie je priestor vôbec.

S výslovnosťou majú mnohí problém a naozaj ju treba trénovať v praxi – t.j. rozprávaním nahlas. Bolo zaujímavé počuť svoj vlastný hlas vysloviť slovíčka nahlas a porovnať si to s hlasom vyslovujúcim správne.

PLUS7: Učenie je naozaj pestré a hneď vidíte výsledok
V kurze je až 16 rôznych druhov cvičení na precvičenie slovíčok, gramatiky, výslovnosti. Okamžite po vyplnení cvičenia uvidíte výsledok. Koľko odpovedí ste mali správne, koľko nesprávne a ako to správne malo byť. Pozriete si výsledok a následne vás cez video niekto pochváli alebo povzbudí.

Páči sa mi ako OKAMŽITE po spravení cvičenia vidím výsledok a moje správne/nesprávne odpovede. Nemusím to zdĺhavo sama hľadať a porovnávať. Zároveň je možnosť zopakovať cvičenie ak nie som spokojná s tým, ako som ho zvládla a dať si ho vyhodnotiť nanovo.

PLUS8: Učenie hrou
Za cvičenia získavate body, žolíky, sledujete si štatistiky vášho progresu. Ďalší plusový bod k udržaniu motivácie a chuti učiť sa.

Aj toto je pre mňa motivujúce. Vidieť koľko času som kurzu doteraz venovala a aká je moja úspešnosť. 

PLUS9: Môžete sa obrátiť na lektora

Ak niečo neviete, môžete napísať lektorovi, ktorý vám odpíše na váš email. Vysvetlí čomu nerozumiete. Môžete sa ho vypytovať kadečo a nezdržujete pritom nikoho. Iba sami seba.

PLUS10: Cena 
Neporovnateľne výhodnejšia oproti jazykovke. Je na výber viacero možností, môžete si kurz predplatiť iba na mesiac, pol roka, alebo najvýhodnejšie – na celý rok, pričom získate prístup až k 84 kurzom v 6 svetových jazykoch rozdelených do úrovní. Kurz zakúpite priamo v demo verzii/appke cez eshop.

K tomu nemám čo dodať. Naozaj je to veľmi výhodná cena za tak intenzívny mesiac učenia prispôsobený vám na mieru.

PLUS11: Garancia vrátenia peňazí
Kurz vytvorila overená spoločnosť – referencie majú od viacerých známych firiem, nekupujete teda mačku vo vreci. Ak sa vám kurz nedajbože nebude páčiť, do 14 dní vám vrátia peniaze.

PLUS12: Certifikát 
Ak budete chcieť, dostanete aj certifikát o absolvovaní kurzu po absolvovaní aspoň 66%. Môžete využiť napríklad pri pohovore do zamestnania.

MÍNUSY

MÍNUS1: Nestojí nad vami učiteľ
Ak niečomu nerozumiete, môžete sa čokoľvek spýtať písomne, osobný kontakt však nie je.

MÍNUS2: Nie ste v kolektíve ľudí
Pre niekoho je to výhoda, pre iného nevýhoda. Neinteragujete so spolužiakmi pri konverzácii, no zároveň sa nemáte pred kým cítiť nepríjemne, ak vám nejde výslovnosť, či niečo iné. Nenašepkáva vám ani „dobrák“ spolužiak. Ale to by mala byť výhoda. Či? :)

MÍNUS3: Všetka zodpovednosť je len na vás
Tiež je to sporný bod, ktorý sa nedá označiť ako mínus. Je na vás, kedy si otvoríte appku, alebo kurz v počítači, nemáte ho teda v diári, tak, ako hodinu v jazykovke alebo s lektorom. Hrozí teda, že učenie budete odkladať na ďalší deň. Odporúčam teda vytvoriť si návyk a učiť sa v pravidelnú dobu, prípadne si dať súťaž s niekým z rodiny/priateľov/kolegov, kto sa za určitý čas naučí viac alebo získa viac bodov. 

—————————

Ak mám recenziu online kurzu EasyLingo zhrnúť, u mňa jednoznačne prevládajú plusy nad mínusami. Totálne ma pohltil tento moderný spôsob učenia sa. Ak by som sa mala začať učiť nový jazyk (žeby moju milovanú francúžštinu?), tak jedine takto. Už by ma nebavilo vypisovať pracovné zošity a hľadať výsledky manuálne. Časová a priestorová flexibilita je pre mňa obrovská výhoda a mňa to skrátka cez appku (na PC) baví oveľa viac. Tým pádom je väčšia šanca venovať sa kurzu dlhodobo. 

Motivácie je v kurze dostatok (zdolávanie jednotlivých úrovní, denné ciele, video hodnotenia) aj bez učiteľa, ktorý by nad vami stál. A znova zopakujem, kde v jazykovke sa môžete učiť v teplákoch, s vyloženými nohami a kávou v ruke? :)

Nazrite so mnou do kurzu

Aspoň maličká ukážka niektorých cvičení. Naživo je to však 100x lepšie, keď môžete sami klikať, rozprávať, nahrávať sa, počúvať, smiať na hodnoteniach… :) Môžete si to vyskúšať aj vy v rámci skúšobnej DEMO verzie >> Ja verím, že vás pohltí podobne ako mňa.

Slovná zásoba je dôležitá, čím viac slov vieme, tým je pre nás jednoduchšie vyjadriť, čo potrebujeme. Vedeli ste, že 82% hovorenej angličtiny tvorí 1000 slovíčok? To neznie až tak veľa. V kurze je až 12 rôznych spôsobov učenia slovíčok, napríklad aj tento. Prstom preťahujete slovíčko doľava pod správny obrázok:

Alebo tento:

Precvičovanie výslovnosti, jedno z cvičení:

Dávka motivácie cez videá a videohodnotenia od reálnych lektorov, či známych osobností:

A omnoho, omnoho viac. V kurze si môžete robiť záložky, aby ste sa mohli jednoducho vrátiť, kde potrebujete, samotný kurz vám tiež ukazuje, k čomu by ste sa mali vrátiť a v čom zlepšiť. To ani samotný učiteľ v jazykovke nevie o každom študentovi, pokiaľ ho neučí individuálne.

Verím, že už budúci rok sa nám bude cestovať oveľa jednoduchšie a vy si to viac vďaka lepšej znalosti angličtiny užijete. :)

Príjemné a veselé učenie a hlavne nezabudnite naučené vety využiť aj v praxi, pri cestovaní, v škole, či práci.

Majte sa krásne,

Maťa

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>>

Som autorka e-bookov:
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>>
Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>>
E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>>

Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >>
Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>>
Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre