Anglicky za 30 hodín? To je nejaká blbosť, nie?

Ach, ani neviem koľkí z vás mi už písali a píšete, že sa bojíte cestovať bez cestovky, lebo neviete jazyk. Radíte sa so mnou, či vám odporúčam ísť tam a tam, keď neviete takmer nič po anglicky. A tak, keď ma spoločnosť ONLINE learning s. r. o. (patria medzi jednotky na českom trhu v online jazykovom vzdelávaní, viď ich referencie na konci článku) oslovila s požiadavkou propagovať ich nový jazykový projekt, okamžite som si na vás spomenula. TOTO potrebujete. A nie pochybnosti, obavy a výhovorky.

Projekt sa volá EasyLingo a hlavným heslom je Anglicky za 30 hodín. Haha, to je nejaká blbosť! Prebleslo mi hneď hlavou. Zvedavosť mi však nedovolila nechať to tak a nepreskúmať, čo je za tým.

Angličtina je totiž moja srdcovka. Pár rokov dozadu som učila kurzy angličtiny v jazykovej škole a učila som tiež študentov individuálne. Z angličtiny mám štátnicu a je to jazyk, ktorým rozprávam veľmi rada a hlavne ho zbožňujem používať v praxi. Mám vďaka tomu obrovskú výhodu pri cestovaní, keďže angličtina je po španielštine a čínštine najpoužívanejší jazyk sveta a dohovoríte sa ňou vo väčšine krajín. Vďaka znalosti angličtiny som tiež nemala problém zamestnať sa a aj samotné plánovanie cestovania je jednoduchšie, keďže si všetko potrebné zistím na zahraničných weboch.

No ale čo tam po mne.  Kritickým očkom bývalej učiteľky som sa pozrela tomuto online kurzu angličtiny na zúbky.

Anglicky za 30 hodín

Ako to vlastne autori kurzu mysleli? Každá jazyková úroveň v kurze má 90 lekcií. Podľa výskumov a štúdií sa stačí učiť pre dosiahnutie najväčšieho efektu 20 minút denne, kedy sa študent najviac koncentruje na učenie. Učiť sa treba ale správnym spôsobom, tak aby sa naučilo čo najviac a uložilo sa všetko do dlhodobej pamäte. Celá výučba je tomu prispôsobená. Pokiaľ sa teda budete učiť odporúčaných 20 minút každý deň správnym spôsobom, za 30 hodín čistého času (čo sú cca 3 mesiace pri tomto tempe učenia), by ste sa mali naučiť celú 1 úroveň angličtiny. Za rok sú to teda až 4 úrovne.

Hmm, na 20 minút denne (ktoré si môžete vyčleniť napr. večer v posteli pred spaním, alebo pri cestovaní autobusom do práce)  je to podľa mňa slušná rýchlosť. Viete sa tak dostať z úplného začiatočníka na pokročilú úroveň. Samozrejme, určite je to len priemerná rýchlosť, niekto môže ísť pomalším tempom, iný zase hltať cvičenia a postupovať v úrovniach rýchlejšie. Hlavné je začať a vytrvať. :)

Plusy a mínusy kurzu

Do kurzu som sa „zažrala“, aj keď anglicky viem. Bavil ma. Farebné obrázky, zaujímavé cvičenia rôzneho druhu a hlavne vtipné hodnotenia formou videí s reálnymi ľuďmi nemali chybu. Naozaj moderný spôsob učenia sa jazykov. Pozisťovala som si teda, čo všetko kurz obnáša a bola som naozaj milo prekvapená.

Ak by som mala spísať plusy a mínusy najmä v porovnaní s chodením do klasickej jazykovky, vyšlo mi toto:

Plusy:

+ pre mňa jeden z najväčších plusov – nemusíte nikam chodiť, učíte sa doma v papučiach a pijete pri tom kávu. Alebo víno. :) Ušetríte teda váš drahocenný čas a aj nejaké tie drobné za cestovanie.

+ stačí sa učiť iba odporúčaných 20 minút denne pre najefektívnejšie učenie. Ušetríte teda dosť času oproti klasickým kurzom a ceste tam a späť do školy. A 20 minút je čas, kedy sa dokážete naplno sústrediť, na rozdiel od nekonečných hodín v škole. Ak ste na dovolenke, o nič neprídete, proste budete pokračovať v štúdiu neskôr.

+ učiť sa dá nielen pri počítači, ale aj z tabletu, či mobilu. Môžete teda napríklad využiť cestu autobusom do práce efektívne. Alebo sa do toho pustíte 20 minúť pred spaním? Je to na vás. Ja som študovala počas cesty vlakom do Prahy, kým malý cestovateľ spinkal.

+ cvičenia využívajú 16 rôznych metód učenia slovíčok, ktoré FUNGUJÚ. Sú zostavené pomocou špeciálnej metodiky tak, aby ste sa jazyk naučili rýchlo, dlhodobo si ich zapamätali a za krátky čas sa naučili čo najviac. Sú zaujímavé, veselé, farebné. Čítate, počúvate, rozprávate, píšete, zapájajú sa všetky zmysly, aby ste sa nenudili a aby učenie malo správny efekt.

+ hodnotenia cvičení formou videa s reálnymi ľuďmi sú robené naozaj veselo a motivujúco, úprimne som sa zabavila.

+ výslovnosť každého slovíčka, či vety môžete počúvať (je tam tlačidlo na prehrávanie výslovnosti) a nahlas opakovať aj 100 krát. Nikto na vás nezazerá. Maximálne váš pes, ktorému sa nevenujete, či žena (muž :) ). Máte tak šancu naučiť sa vyslovovať naozaj správne, vycibriť prízvuk do dokonalosti. Žiadny učiteľ by vás nepočúval tak dlho, ako to možno potrebujete opakovať.

+ ak niečo neviete, môžete sa obrátiť na lektora, ktorý je k dispozícii online od 8 do 16:00 hod. Môžete sa ho vypytovať kadečo a nezdržujete pritom nikoho. Iba sami seba. A ak chcete, môžete sa dohodnúť na individuálnej Skype hodine (za doplatok).

+ precvičovanie konverzácie je veľmi dôležité, a tak môžete využiť online konverzačný klub. Takisto z pohodlia domova teda môžete speakovať. Wow, mysleli fakt na všetko!

+ kurz vytvorila overená spoločnosť – referencie majú od viacerých známych firiem, nekupujete teda mačku vo vreci. Ak sa vám kurz nedajbože nebude páčiť, do 14 dní vám vrátia peniaze.

+ a dostanete aj certifikát o absolvovaní kurzu. Môžete využiť napríklad pri vašej budúcej kariére. ;)

+ darčekyyyy – ak ste rovnako súťaživý typ ako ja, určite vás motivuje v učení sa možnosť každý mesiac získať parádne odmeny:

+ cena kurzu, neporovnateľne výhodnejšia oproti jazykovke. Je na výber viacero balíčkov, na All inclusive balíček sa môžete zložiť s rodinou, či priateľmi, alebo kúpiť kurz niekomu trebárs ako narodeninový alebo vianočný darček. V rámci balíčkov má každý svoje vlastné konto, pod ktorým sa učí úroveň, ktorú potrebuje. A je tiež možnosť kúpenia na splátky. 

Mínusy:

  • nestojí nad vami prísny učiteľ.
  • nenašepkáva vám „dobrák“ spolužiak. Ale to by mala byť výhoda. Či?
  • nie ste v kolektíve ľudí (pre niekoho je to výhoda, pre iného nevýhoda)
  • všetka zodpovednosť je len na vás.

Ak to mám zhrnúť, mne tých mínusov skrátka veľa nevyšlo. A to nie som zaujatá, proste ma totálne pohltil tento moderný spôsob učenia sa. Motivácie je v kurze dostatok (zdolávanie jednotlivých úrovní, denné ciele, súťaže o skvelé ceny…), aj bez učiteľa, ktorý by nad vami stál. Vďaka konverzačnému klubu vám nebude chýbať ani komunikácia a kontakt s inými ľuďmi. Učiteľ je k dispozícii online, či cez Skype. A znova zopakujem, kde v jazykovke sa môžete učiť v teplákoch, s vyloženými nohami a kávou v ruke? :)

Nazrite so mnou do kurzu

Aspoň maličká ukážka niektorých cvičení. Naživo je to však 100x lepšie, keď môžete sami klikať, rozprávať, nahrávať sa, počúvať, smiať na hodnoteniach… :) Môžete si to vyskúšať aj vy v rámci 14 dňovej garancie vrátenia peňazí za kurz (ak by sa vám po zakúpení kurz nepozdával, vrátia vám peniaze). Ja verím, že vás ale pohltí podobne ako mňa:

SLOVÍČKA
Slovná zásoba je dôležitá, čím viac slov vieme, tým je pre nás jednoduchšie vyjadriť, čo potrebujeme. Vedeli ste, že 82% hovorenej angličtiny tvorí 1000 slovíčok? To neznie až tak veľa preveľa.

Toto je jeden zo spôsobov učenia sa slovíčok v kurze. Na mňa pôsobí dokonale. Nie sú to len suché zoznamy slovo/výslovnosť/preklad, ktoré študentom idú taaaak ťažko do hlavy. A rýchlo sa zabúdajú. Pri takomto modernom učení:
– stačí kliknúť na obrázok alebo slovíčko, ozve sa hlas, ktorý ho povie po anglicky
– vy ho okamžite zopakujete
– môžete sa nahrať stlačením tlačidla mikrofónu a skontrolovať si, či vyslovujete správne.

Opakovať si to môžete aj 100 krát. Až kým je výslovnosť dokonalá. Nikto nebude na vás (na rozdiel od výučby v jazykovke) pohoršene pozerať. Vďaka fotkám zapojíte tiež vizuálnu pamäť a slovíčko si tak lepšie a na dlhšie zapamätáte. Malé mínus – zostala som hladná. Ehm. Vy nie?

PRAKTICKÉ VETY
Môžete si ich prehrať v angličtine a hneď potom nahrať svoju výslovnosť danej vety. A opakovať dovtedy, kým si to kura nebudete vedieť objednať sami (a kým kurz nerozpozná správnu vetu, ktorú vyslovíte).

POUŽITIE SLOVA VO VETE
Ďalší veľmi efektívny spôsob učenia slovíčok. Samozrejme v úrovni náročnosti, ktorú si vyberiete. Či ste začiatočník, mierne alebo viac pokročilý. A najlepšie na tom všetkom je vyhodnotenie správnosti vašich odpovedí formou videa s veselými dievčinami, či chlapíkmi, poviem vám, zasmejete sa! :)

SLOVÍČKOVÉ ZÁBAVKY
Ach jaj, pri tomto kurze asi priberiem. Zasa tu šuchocem s čokoládou, čo mám odloženú na horšie časy. No ale k veci, učenie ma zatiaľ dosť baví. Asi sa vrhnem na moju vytúženú francúžštinu, takto mám šancu sa z nej konečne niečo naučiť! V tomto cvičení kliknete na slovíčko a myšou ho posuniete pod správny obrázok. Na záver stlačíte vyhodnotenie a zabavíte sa na vyhodnocovacom videu.

A omnoho, omnoho viac. V kurze si môžete robiť záložky, aby ste sa mohli jednoducho vrátiť, kde potrebujete, samotný kurz vám tiež ukazuje, k čomu by ste sa mali vrátiť a v čom zlepšiť. To ani samotný učiteľ v jazykovke nevie o každom študentovi, pokiaľ ho neučí individuálne.

Verím, že už budúci rok sa vám bude cestovať oveľa jednoduchšie a viac si to vďaka lepšej znalosti angličtiny užijete. :)

PS: Spoločnosť ONLINE learning s. r. o., autor tohto kurzu a projektu EasyLingo, nie je na trhu jazykového vzdelávania žiadny nováčik. Prešlo nimi množstvo zamestnancov veľkých firiem a skoro 30 000 študentov na školách:

Príjemné a veselé učenie a hlavne nezabudnite naučené vety využiť aj v praxi, pri cestovaní, v škole, či práci!

Majte sa krásne,

Maťa

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>>

Som autorka e-bookov:
Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>>
Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>>
E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>>

Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >>
Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>>
Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre