Nástrahy Bangkoku – na čo si dať pozor?

Bangkok – hlavné mesto Thajska, do ktorého smeruje väčšina letov a je tiež obľúbená prestupová stanica na iné lety do Ázie na mňa zanechal zmiešaný dojem. Na jednej strane ma absolútne očarili prenádherné chrámy plné sôch Buddhov, mníchov, vonných tyčiniek. Prvý krát som tu okúsila neskutočne dobré a lacné thajské pouličné dobroty, za ktoré by som teraz dala viac, ako za drahé jedlo v reštaurácii.

V meste som sa cítila bezpečne, oveľa bezpečnejšie, ako som si predstavovala. Samozrejme, po zotmení treba byť opatrný, tak ako v každom veľkomeste. Pozor si tiež dávajte, pokiaľ cestujete sám/sama, keďže sú známe prípady ľudí, ktorým nasypali nejakú drogu do nápoja a okradli ich. Pokiaľ cestujete aspoň vo dvojici, nemyslím si, že na bežných verejných miestach vám niečo takéto hrozí. Všade sú množstvá turistov, do Thajska sa už bežne cestuje aj s malými deťmi.

Čo som však vnímala ako najväčší problém v Bangkoku, bol obrovský počet podvodníkov, ktorí striehnu na ľudí na každom rohu. Nie sú to milí Thajčania, na akých ste zvyknutí najmä s iných kútov tejto krajiny. Teda – milí sú, pokiaľ vám motajú medové motúzy okolo úst. Pokiaľ však nehráte ich hru, je zle.

Zhrnula som v bodoch všetky spôsoby okrádania ľudí, s ktorými sme sa osobne stretli. A aj tie, ktoré sú všeobecne známe, že denne v Bangkoku fungujú. Všeobecná rada hneď na úvod – pokiaľ sa vám sám od seba prihovorí Thajčan s plynulou angličtinou, dávajte si pozor. Veľmi pravdepodobne má nekalé úmysly. Thajčania sú prirodzene skôr hanbliví, nehrnú sa do zastavovania turistov na ulici, aby len tak pokecali, či dali dobre mienenú radu.

Čo všetko sme teda zažili?:

Chrám je zatvorený

Pozor na chlapíka s dobrou angličtinou v blízkosti známych chrámov (hlavne v okolí Veľkého paláca). Bude sa vám snažiť nahovoriť, že je zrovna nejaký sviatok/niečo významné sa deje a daný chrám je zatvorený. Čo je klamstvo, určite sa choďte presvedčiť sami. Namiesto toho vám ponúkne, že vás vezme tuk – tukom (on, alebo jeho kolega) na výlet na viaceré zaujímavé miesta v Bangkoku, aj do iných krásnych chrámov. Za smiešnu cenu (napr. 50 THB na osobu). Znie to dobre, pomyslíte si. Lacný výlet na rôzne zaujímavé miesta.

Ak budete súhlasiť, naozaj vás vezme k nejakému krásnemu chrámu, pozriete si ho a nasadnete naspäť do tuk – tuku. A potom nasleduje veľmi podobný dobre premyslený scenár tomuto: Váš sprievodca zrazu bude musieť odskočiť a vám sa prihovorí iný tuk – tukár, alebo pekne nahodený pán s dobrou angličtinou, ktorý sa vás bude pýtať odkiaľ ste, či ste v Thajsku prvý krát, prípadne povie niečo vašim jazykom, zažartuje. Keď je atmosféra uvoľnená, začne vám rozprávať o výnimočných módnych dňoch, ktoré zrovna končia. Alebo o obrovskej predajnej akcii na šperky/diamanty, ktorá dnes končí atď. A pomaličky vás „uvarí“, aby ste sa tam išli zadarmo pozrieť. Keď sa vráti váš sprievodca, obaja sa vás budú snažiť nenásilne presvedčiť, aby ste si to nenechali ujsť, veď je to zdarma a končí to v daný deň. Iba tam nazriete a pokračujete ďalej vo výlete.

Naša skúsenosť:
My sme sa tak ocitli v predajni/krajčírstve oblekov na mieru. Samozrejme, značkovej – na želanie vám na oblek našijú značku, akú chcete… :) A tam už nás s úsmevom vítali predavači, ktorí nám hneď listovali v katalógoch a ukazovali naživo, aké krásne obleky môžeme mať za výnimočnú cenu, ktorá platí iba dnes. Aby som vás nenapínala, dohadovanie nemalo konca – kraja. Manžel oblek na mieru chcel, keďže od viacerých kamarátov počul, že sa to oplatí. Nepreveril si ale, koľko taký oblek na mieru stojí. Našťastie sme vedeli, že sa máme zjednávať a tak sme skončili pri cene 250 Eur za krásny oblek na mieru (skúšali na nás niekoľko násobne vyššie ceny). Objednal si hneď dva, z rôznych materiálov. Dá sa kúpiť aj za menej, kľudne aj za 150 – 200 Eur, v konečnom dôsledku sme ale tak zle nekúpili. Aj keď stresov sme mali dosť.

Pre obleky sme sa mali zastaviť o 3 týždne, pred odletom domov. Medzitým sme cestovali po Thajsku, Singapure a Kuala Lumpur. Nedalo mi to a začala som si o šití oblekov zisťovať viac. Hneď na mňa vyskočili informácie o podvodníkoch, ktorí buď zarobia veľa peňazí za obleky (našťastie cenu sme mali celkom dobrú), alebo sľúbia, že oblek pošlú do hotela, alebo do krajiny zákazníka a nič nepríde. Tak sme si boli takmer istí, že sa oblekov nedočkáme.

Veru scenár sa sčasti vyplnil – jeden oblek bol hotový a mohli sme si ho vyzdvihnúť. Bol naozaj krásny, kvalitná látka, vrátane krásnej vnútornej podšívky. Sedel ako uliaty. Druhý oblek ale hotový nebol, vraj mali veľa objednávok a nestihli, ale že nám ho pošlú do hotela alebo domov. No to určite. Celí červení sme sa tam nahlas pred ostatnými zákazníkmi rozčuľovali, že na to mali dosť času a najneskôr zajtra chceme náš oblek. Rýchlo nás teda utíšili a uistili, že bude oblek prichystaný na druhý deň. Na naše prekvapenie a obrovskú radosť prichystaný bol. Večer sme totiž leteli domov, a tak sme boli zmierení s variantou, že sme prišli o 250 Eur. Dopadli sme teda dobre, máme naozaj krásne a kvalitné obleky, ktoré manžel nosí už niekoľko rokov. Mali sme teda šťastie v nešťastí. Počuli a čítali sme na internete skúsenosti iných cestovateľov, ktorí zaplatili za oblek aj 1000 Eur v domnení, že ide o značkový oblek (najmä Američania sa dali nahovoriť na túto cenu). Alebo márne čakali na oblek v hoteli, či doma, nič neprišlo.

Rada:
Ak sa vám niekto prihovorí podobným spôsobom neďaleko chrámu, robte sa, že mu nerozumiete. A choďte sa pozrieť sami, či je otvorený. Alebo len povedzte „No, thank you.“ Rovnako reagujte, keď vám bude milý a usmiaty chlapík s dobrou angličtinou ponúkať super lacný výlet na pamiatky svojím tuk – tukom. Ak však máte nervy z ocele, môžete toto využiť a dať sa povoziť po pár pamiatkach za smiešnu cenu. Len potom musíte byť naozaj neodbitní, keď vás budú chcieť presvedčiť, že musíte kúpiť niečo v tom neskutočne lacnom obchode s diamantami. Alebo, že bez obleku na mieru, či krásnych značkových šiat skrátka domov nemôžete ísť. :)

Mohol by Vás zaujímať i článok Kuala Lumpur bez cestovky >>

Zastávka počas jazdy tuk – tukom

Tuk – tukár sa vám bude snažiť nahovoriť, že za to, že počas vašej jazdy zastavíte v nejakom obchode, dostane on pečiatku do knižky. Za niekoľko pečiatok dostane „free gasoline“ – benzín zdarma. Nemusíte nič nakúpiť, iba sa pozriete a pôjdete ďalej. No neurobíte to pre jeho krásne hnedé oči?

Ak budete súhlasiť, odvezie vás na rovnaké miesto, ako som spomenula vyššie – do predajne s oblekmi, či obchodu s diamantami/šperkami. A tam už do vás budú hustiť, akú neskutočne úžasnú šancu výhodne nakúpiť zrovna máte.

Títo tuk – tukári majú svoje stanovište hlavne v okolí veľkých chrámov, nákupných centier, či hotelov. Za odvoz vám ponúknu veľmi vysokú cenu, pokiaľ nebudete súhlasiť so zastávkou.

Rada:
Nesúhlaste so zastávkou počas vašej cesty. A ak nebudú súhlasiť s rozumnou cenou za odvoz bez zastávky, prejdite sa radšej kúsok ďalej a oslovte iného taxikára/tuk – tukára, ktorý bude férový a bude sa dať s ním dohodnúť.

Ďalší článok z Thajska: Škola varenia a plávajúce trhy prečítate tu

Taxíky

Taxikári, rovnako ako tuk – tukári majú tiež svoje metódy, ako vybabrať so zákazníkmi. Tradičný spôsob, ktorý funguje všade vo svete je nezapnúť si taxameter, a potom si vypýtať oveľa vyššiu sumu, než by ste platili, keby bol zapnutý. Preto hneď pri nastúpení trvajte na zapnutom taxametri. Pozor si dajte najmä na taxíky stojace v blízkosti drahých hotelov. Vyzerajú seriózne, ale väčšinou ide o podvodníkov.

Ďalší spôsob je, že vás nedovezú presne tam, kde chcete, ale vám odporučia niečo iné, „lepšie“. Samozrejme oveľa drahšie a o zisk sa neskôr všetci podelia. Alebo vám skúsia nahovoriť, že sú tam a tam obrovské zápchy, a teda vás odvezú radšej na lepšie miesto, alebo pôjdete inou (oveľa dlhšou) trasou.

Naša skúsenosť:
My sme chceli ísť do chrámu Wat Arun, ku ktorému sa dalo najjednoduchšie dostať loďou za pár centov – myslím, že to bolo okolo 5 THB/jednu jazdu. Taxikárovi sme teda povedali, že chceme ísť k „ferry“ na Wat Arun. Niečo nezrozumiteľne zašomral, dookola opakoval „too many people“ = príliš veľa ľudí, a bez toho, aby sme súhlasili, odviezol nás k stanovišťu malých lodiek, ktoré stáli asi 1000 THB/osobu. V cene bola vyhliadková plavba po rieke, pokiaľ ale o ňu nemáte záujem, zbytočne teda preplatíte. Taxikár odišiel, a tak sme nadávajúc išli osloviť najbližšieho tuk – tukára, aby nás odviezol tam, kde sme chceli. Zase na nás skúšal svoje triky, už sme ale boli dosť ostrí, tak súhlasil s našou cenou.

Ďalšie podvody, s ktorými síce osobnú skúsenosť nemáme, v Bangkoku však pomocou nich okrádajú ľudí každý deň:

Ping – pong show

Možno ste už o tejto show počuli a možno nie. Každopádne, nemá nič spoločné so športom, ktorý ste hrávali cez prestávky v škole. V krátkosti – sporo odeté, alebo vôbec neodeté ženy vedia, ako vystreľovať ping pongové loptičky z častí tela, ktoré by mali zostať skryté pre verejnosť. Ak vás však láka dostať vlhkou ping – pongovou loptičkou do čela, zistite si recenzie, kde sa túto show oplatí vidieť. My sme túto atrakciu s radosťou oželeli, najmä po rozprávaní zážitkov našich kamarátov.

Aj v tomto „biznise“ našli thajčania záľubu v okrádaní ľudí. Ak chcete navštíviť striptízové bary a iné radosti podobného charakteru, asi zavítate do známej štvrte Patpong. Z barov vás budú lákať dnu všetkými možnými spôsobmi. Na čo treba dať pozor, je chlapík držiaci papier s „menu“, na ktorom budú rôzne druhy show. Bude vám sľubovať, že nič nebudete platiť, ak sa vám to nebude páčiť a bude vás viesť niekde na poschodie, do baru, ktorý bude mať nenápadný vstup bez označenia. Vtedy sa radšej otočte a povedzte, že ste si to rozmysleli, alebo ste hladní a idete radšej niekde na večeru.

Ak by ste na túto show do takéhoto baru predsa len išli, pravdepodobne by vás to vyšlo poriadne draho. Nehovoriac o tom, že show ľudia označujú za nechutnú, ale proti gustu… Musíte si dať niečo na pitie a automaticky platíte drink/drinky aj dievčatám okolo. Netušíte, koľko stojí taký drink, máte ale predstavu o cenách v okolitých baroch. Pri odchode vás teda nemilo prekvapí účet v sume kľudne aj 50 Eur (v prepočte) za 2 nápoje a ochrankár, ktorého by ste nahnevať naozaj nechceli. Zostane vám jedine pokúsiť sa zjednať aspoň o pár bahtov menej a otrávený odísť preč.

Rada
Choďte len do barov na ulici, nenechajte sa zlákať do skrytých barov na poschodí.

Masáže

Áno, aj pri masážach si musíte dať pozor, aby vás neokradli. Akú taktiku majú vymyslenú tentokrát? Kráčate po ulici, keď vás osloví slušne oblečený chlapík neďaleko masážneho salónu alebo aj priamo pred ním. Predstaví vám jeho ponuku a láka vás na polovičné ceny masáží. Keď sa rozhodnete, že masáž absolvujete, vypýta si od vás peniaze za masáž a povie, že on už musí ísť oslovovať ďalších zákazníkov. Vy mu zaplatíte, veď sa na vás pozerajú pracovníci masážneho salónu a užijete si masáž. Na konci však od vás chcú, aby ste zaplatili. Ohradenie sa, že už ste platili nefunguje, vraj nemajú žiadneho manažéra, a vy musíte zaplatiť. Suma za masáž bude dokonca pravdepodobne ešte nižšia, ako od vás dostal daný chlapík.

…………..

No, to bola len časť nástrah Bangkoku. V skutočnosti je dokonale premyslených spôsobov okrádania ľudí viac. Po niekoľkých dňoch strávených v tomto veľkomeste sme už boli otrávení neustálym bombardovaním podvodníkov zo všetkých strán a upodozrievali sme aj babku predávajúcu kvety, že na nás skúša nejaké triky. Keďže sme chodili po najznámejších chrámoch a pamiatkach, bolo podvodníkov všade ako maku. Keď sme teda videli, že sa nám ide niekto prihovoriť a dávať nám nevyžiadané rady, automaticky sme sa robili, že nerozumieme a išli sme ďalej.

Ako som ale spomínala na začiatku, mesto má veľa krás, kvôli ktorým sa v ňom oplatí stráviť niekoľko dní. Dávajte si ale pozor. Pri mori si zase dajte pozor napríklad na poškriabané vodné lyže, či surfy. Aj keď tam škrabance sú už niekoľko týždňov, budú chcieť od vás vysoké sumy za opravu. Všetko treba teda pri požičaní zdokumentovať.

Majte sa krásne a užite si krásy Thajska,

Maťa

NÁVODY na CESTOVANIE BEZ CESTOVKY:

E-book na stiahnutie ZDARMA
Dovolenka na výletnej lodi >>

E-book na stiahnutie ZDARMA
Ubytovanie bez cestovky >>

E-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky >>

E-book S dieťaťom do sveta (0 – 2 roky) >>

Save

Martina Magulová
Som vášnivá cestovateľka. Cestujem bez cestovky - LACNEJŠIE a ZAUJÍMAVEJŠIE. S radosťou sa delím o svoje skúsenosti, aby som vám ušetrila čas a peniaze a aby ste aj VY mohli za málo peňazí zažiť čo najviac a odvážili sa ísť spoznávať svet! :) Zoznam precestovaných krajín a niečo o mne nájdete tu>> Som autorka e-bookov: Kompletný návod na cestovanie bez cestovky>> Cestujem s cestovkou. Ako zažiť na dovolenke viac?>> E-book zdarma Ubytovanie bez cestovky>> Kontakt: E-mail: info@martinamagulova.sk >> Facebook fan page: Cestujeme bez cestovky>> Instagram: Cestujemebezcestovky>>
Komentáre